Ekoklima

Apie LED apšvietimą paprastai ir suprantamai

Led apšvietimas paprastai

Prisiminkime: įprastos kaitrinės lemputės darbinis laikas yra apie 1 000 val., tai „taupioji” (kompaktinė fluorescencinė, angl. CFL) dega 5 000 valandų, o LED – ne mažiau kaip 60 000 val.  Lyginant su kaitrine, CFL elektros energijos suvartojimas yra 60-80% mažesnis, o LED lemputė jos sunaudoja net  iki 10 kartų mažiau.

Didžiausias LED apšvietimo prietaisų priešas kol kas yra kaina: dėl to, kad kokybiškų šviesos diodų gamyba reikalauja gana brangių technologinių procesų, LED lemputės dar vis yra kelis kartus brangesnės, nei „taupiosios”. Ar tikrai verta už LED šviestuvus mokėti brangiau, klausiu LED eksperto, fizikos mokslų daktaro Sauliaus Miasojedovo.

– Tai tik iš pirmo žvilgsnio atrodo brangu, nes svarbu ne vien šviestuvo kaina. Įvertinus tai, kad LED šviestuvas dega gerokai ilgiau ir per tą laiką reikia nupirkti bei pakeisti daugybę senesnio tipo lempučių, aišku, kad LED lemputės ekonomiškai ženkliai naudingesnės. Išvedus palyginamąjį kainos koeficientą (žr. lentelę), kuris apima lemputės ir elektros energijos sąnaudas litais per 1 valandą, matome, kad kompaktinių liuminescencinių (CFL) lempų eksploatavimas yra daugiau nei 2,6 karto, o kaitrinių lempų beveik 10 kartų brangesnis nei šviesos diodų lempučių, – sako S.Miasojedovas.

Beje, pasak LED eksperto, patirtis rodo, kad pramonės įmonėse ar kituose stambiuose objektuose skirtumas tarp LED apšvietimo ir tradicinių apšvietimo sistemų įrengimo kainos yra dar didesnis. Mat dažnas lempų keitimas ir jų priežiūros darbai akumuliuoja didelius papildomus kaštus – specialistų atlyginimams bei reikalingos keliamosios technikos nuomai.

Ką reikėtų vertinti, renkantis LED apšvietimą?

Visų pirma reikia pasakyti, kad skirtingų LED (šviesos diodų) kokybiniai parametrai gali gerokai skirtis vieni nuo kitų. Šiuo metu Lietuvos rinkoje jau matome nemažą LED šviestuvų pasiūlą, ir ne specialistui tikrai ne visada lengva suprasti, kuo jie vieni nuo kitų skiriasi. Maža to, jau sutinkame ir tų, kurie nusivylė nekokybiška produkcija. Dažniausiai tai šviestuvai įsigyti iš įmonių, kurios nuėjo paprasčiausiu būdu – atsivežė juos iš Azijos šalių.

2010-aisiais Lietuvoje gimė LUMO prekinis ženklas. LUMO LED šviestuvai sukurti ir gaminami Lietuvoje iš atvežtinių šviesos diodų. Kodėl šio prekinio ženklo strategija skiriasi nuo kitų rinkos žaidėjų, vėl klausiu LED eksperto, fizikos mokslų daktaro Sauliaus Miasojedovo, kartu su mokslininkų komanda dalyvaujančio, kuriant ir tobulinant LUMO LED šviestuvus.

–  Organizavę šviestuvų gamybą lokaliai, savo klientams galime pasiūlyti ir nestandartinius sprendimus, ir pilną klientų aptarnavimą bei garantinę  ir pogarantinę priežiūrą, ir visos mokslininkų bei apšvietimo įrengimo specialistų-praktikų komandos konsultacijas.

Į klausimą, kuo LUMO grindžia savo gaminamų šviestuvų kokybę, S.Miasojedovas atsakė:

– Pagrindinis LED šviestuvo komponentas – šviesos diodai. Tačiau aukštos kokybės šviesos diodų technologinis procesas ganėtinai brangus ir reikalaujantis didelių gamybos apimčių, tad tikrai kokybiškus ir geriausias LED apšvietimo savybes išgaunančius diodus gamina tik pasaulio elektronikos „grandai”.  Išbandėme ne vieno gamintojo šviesos diodus, tačiau mūsų poreikį geriausiai atitiko vieno pažangiausių pasaulyje elektronikos prietaisų gamintojo „Philips” (JAV) šviesos diodai „Philips Lumileds Luxeon REBEL”.

Taigi, renkantis LED apšvietimą reikėtų elgtis kiek kitaip, nei esame įpratę iki šiol:

1)      reikia vertinti ne šviestuvo galią (W), o koks yra šviesos srauto efektyvumas (lm/W), t.y. kokį šviesos srautą (lm) galima išgauti iš 1 W;

2)      taip pat itin svarbu, koks yra šviestuvo efektyvus darbo laikas, t.y. laikas, per kurį šviestuvas išlaiko projektinį šviesos srauto intensyvumą (ne mažiau, kaip iki 70% šviesos srauto).

Dar keletas išskirtinių LED šviestuvų savybių

I. Galimybė reguliuoti šviesos srautą, atitinkamai mažinant ir elektros sąnaudas

Daugelyje objektų yra svarbu išlaikyti apšvietimą naktį arba tuomet, kai patalpoje nėra žmonių. Šiuo atveju įprasta naudoti judesio ar laiko daviklius, kurie tam tikru metu šviesos intensyvumą sumažina ar visai išjungia. Tačiau daugelis apšvietimo sistemų, sumažinus apšvietimo intensyvumą, ima naudoti daugiau elektros energijos. LED šviestuvų, įrengus apšvietimo valdymo sistemą, elektros energijos sąnaudos mažėja beveik tolygiai sumažintam apšvietimo intensyvumui. Pavyzdžiui, LUMO LED šviestuvų intensyvumui reguliuoti dažnai naudojama sistema, kai apšviestumas nuo 100% nukrinta iki 20%, ko pilnai pakanka, kad patalpa ar teritorija liktų apšviesta. Tuo tarpu elektros energijos sąnaudos labai didelės.

II. Mažesni elektros energijos nuostoliai

Mažėjant šviesos srautui, t.y. atidirbus projektinį laiką, tradiciniai šviestuvai paprastai sunaudoja daugiau elektros energijos, pavyzdžiui, halogeno prožektoriui, atidirbus savo 1000 valandų, jos reikia 15-30% daugiau. Tuo tarpu LED prožektoriaus elektros energijos sąnaudos mažėja tolygiai su šviesos srautu.

III. Saugi šviesa

Šviesos diodų spinduliuojamas spektras neapima nei infraraudonųjų, nei ultravioletinių spindulių gamos, todėl LED šviestuvus drąsiai galima naudoti ilgą laiką, nesibaiminant spinduliuotės poveikio.

Lyginant su liuminescencinės lempos spektru, LED šviestuvų spinduliuojamas šviesos spektras yra ženkliai tolygesnis, tad daug tiksliau perteikia spalvas ir atspalvius. Ir nors kaitrinės lempos spektras yra pats tolygiausias, tačiau didžioji jo dalis yra žmogaus akiai nematomoje infraraudonojoje srityje – kaip tik dėl šios priežasties kaitrinė lemputė daugiau šildo, nei šviečia…

Ne mažiau svarbu tai, kad kokybiško LED šviestuvo skleidžiama šviesa nemirga, kas kitais atvejais gali sukelti migreną, nervų ar akių ligas.

Dar viena įdomi LED šviestuvų savybė ta, kad jų paviršius įkaista tik iki 46°C. Tad prie jų ne tik galima saugiai liestis. Juos galima įmontuoti į baldus ar kitus medinius paviršius, nesukeliant gaisro pavojaus.

IV. Panaudojimui ribų nėra

LED šviestuvai, priklausomai nuo jų paskirties, gali būti labai atsparūs smūgiams, vibracijai, drėgmei ar net tam tikroms cheminėms medžiagoms. O jų darbinės temperatūros diapazonas yra toks platus, kad galima saugiai naudoti, kaip šviesos šaltinį pirtyje ar pramoniniame šaldytuve, jau nekalbant apie gamybines, prekybos ar logistikai naudojamas patalpas bei lauko teritorijas ar gatves.

Vaida Balčiūnienė

Jung

REKOMENDUOJAME

Eksterjero apšvietimas per šventes patarimai sprendimai

Šventinis apšvietimas namų kieme

Išskirtinių užuolaidų salonas Kiekvienas suras svajonių baldus Reljefinės juostelės sienų dekorui Tavo buitinė technika Protingi namai Viskas voniai Puiki scena

Apšvietimo sprendimai

Šviesos sprendimai vonioje

Išskirtinių užuolaidų salonas Kiekvienas suras svajonių baldus Reljefinės juostelės sienų dekorui Tavo buitinė technika Protingi namai Viskas voniai Puiki scena

Apšvietimo sprendimai, tendencijos

Naujausios apšvietimo tendencijos

Išskirtinių užuolaidų salonas Kiekvienas suras svajonių baldus Reljefinės juostelės sienų dekorui Tavo buitinė technika Protingi namai Viskas voniai Puiki scena