Lietuvai, Latvijai ir Estijai ruošiantis vos po 100 dienų sinchronizuoti savo elektros energijos tinklą su kontinentine Europa, Baltijos šalys jau nusitaikė į kitą permainų iniciatyvą – bendrą Baltijos šalių energetikos centrą.
Šiandien Vilniuje Lietuvos energetikos ministras Dainius Kreivys, Latvijos klimato ir energetikos ministras Kaspars Melnis ir Estijos generalinio sekretoriaus pavaduotojas energetikai ir mineraliniams ištekliams Janus Uiga susitiko pasidžiaugti itin reikšmingu sinchronizacijos pasiekimu ir paskelbė planus įvertinti Baltijos šalių energetikos centro kūrimą.
Šiuo susitarimu inicijuojamas bendras Baltijos šalių tyrimas, kuriuo siekiama įvertinti Baltijos šalių energetikos centro, kuriame būtų integruojama atsinaujinančioji energija iš sausumos ir jūros šaltinių, kartu užtikrinant patikimus perdavimo pajėgumus Vidurio Europai, sukūrimo galimybes. Turėdamas tokius pajėgumus, kad pagamintų iki septynių kartų daugiau elektros energijos iš atsinaujinančiųjų išteklių nei jos reikia regionui, Baltijos šalių energetikos centras galėtų padėti Baltijos šalims labai prisidėti prie Europos anglies dioksido išmetimo mažinimo tikslų įgyvendinimo.
Baltijos šalių energetikos centras ne tik padidintų regiono energetinę nepriklausomybę, bet ir paskatintų žaliosios energijos gamybą, paspartintų eksportą ir pritrauktų energijai imlias pramonės šakas, norinčias gauti žaliosios energijos už konkurencingą kainą. Projektas taip pat turi potencialo dideliu mastu ir prieinamomis kainomis gaminti naujus energijos produktus, pavyzdžiui, žaliąjį vandenilį ir jo išvestinius produktus.
„Jei mums pasiseks, Baltijos šalys gali tapti svarbia Europos energetikos rinkos dalyve, – sakė Lietuvos energetikos ministras D. Kreivys. – Šis energetikos centras gali paskatinti tolesnį atsinaujinančiosios energijos augimą, pritraukti pramonės šakas, ieškančias tvarios energijos sprendimų, ir galiausiai duoti ekonominės naudos visam regionui.“
„Baltijos šalys yra turtingos gamtinių išteklių, turime didžiulį potencialą gaminti žaliąją energiją, užtikrinant mažesnes kainas gyventojams ir įmonėms, užtikrinant regiono konkurencingumą ir tampant stabilia ir tvaria energijos eksporto partnere Europai“, – pabrėžė Latvijos klimato ir energetikos ministras Kaspars Melnis.
„Sinchronizacijos projektu nesibaigs įdomus darbas, kuriuo siekiama, kad mūsų energetikos sistemos būtų atsparios ateičiai. Glaudesnis bendradarbiavimas energetikos srityje bus naudingas visiems dalyviams“, – sakė Estijos generalinio sekretoriaus pavaduotojas energetikai ir mineraliniams ištekliams Janus Uiga.
Baltijos šalių energetikos centro iniciatyva įkūnija bendrą tvaraus augimo ir energetinio saugumo Šiaurės Europoje viziją. Kurdamos centrą, kuriame atsinaujinančiosios energijos pajėgumai derinami su didelio masto perdavimu į žemyną, Baltijos šalys ketina sustiprinti savo atsparumą, prisidėti prie Europos klimato tikslų įgyvendinimo ir sukurti tarpvalstybinio bendradarbiavimo energetikos srityje planą.