Europos investicijų bankas pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) parengtai Europos Sąjungos (ES) Modernizavimo fondo 42 mln. eurų investicijų schemai, orientuotai į dekarbonizacijos technologijų diegimą pramonės įmonėse. Skaičiuojama, kad šios investicijos leis iki 2035 m. mūsų šalyje sutaupyti apie 2607 GWh energijos ir sumažinti apie 489 tūkst. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) išmetimą.
„Žalioji pramonės transformacija yra vienas iš darbų, kuriems skiriame itin daug dėmesio. 42 mln. eurų investicijos bus skirtos mūsų pramonės įmonėms diegti prie dekarbonizacijos proceso prisidedančias technologijas ir didinti energetinį efektyvumą, o tai ne tik prisidės prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo mažinimo, bet ir leis įmonėms išlikti konkurencingoms ir atsparioms energijos išteklių rinkos kainų svyravimams. Praėjusiais metais, įgyvendindami milijardo eurų planą Lietuvos ekonomikai stiprinti, apie 330 mln. eurų skyrėme pramonės žalinimui. Ir toliau investuosime į šią sritį“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Investicijų schema, kuriai pritarė Europos investicijų bankas, skirta Lietuvos apdirbamosios pramonės sektoriui, kad būtų kryptingai tęsiama transformacija į mažiau teršiantį sektorių. Šios investicijos svariai prisidės tiek prie pramonės poveikio klimatui mažinimo, tiek prie ekonomikos atsparumo didinimo – pramonės įmonės sumažins ne tik išmetamų ŠESD kiekį, bet ir energijos suvartojimą bei didins gamybos efektyvumą.
Pramonė suvartoja vidutiniškai 4,2 TWh elektros energijos per metus, o tai sudaro apie 443 mln. eurų priklausomai nuo energijos kainų. Viešosiomis investicijomis siekiama padėti pramonės įmonėms per metus sutaupyti iki 261 GWh.
„Šios investicijos atliepia Paryžiaus susitarimo dėl klimato kaitos ir atnaujinto ES žaliojo kurso tikslą iki 2030 m. išmetamą ŠESD kiekį sumažinti 55 proc. Iš visų ekonomikos sektorių pramonės energetinio efektyvumo didinimas turės didžiausią poveikį siekiant šių atnaujinto žaliojo kurso tikslų“, – teigia ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė.
Investicijos leis iki 2035 m. sumažinti apie 489 tūkst. tonų ŠESD išmetimą, arba vidutiniškai 48 tūkst. tonų per metus. Tai sudaro 2 proc. nuo visų pramonės ŠESD emisijų. Vidutiniškai vienas žmogus per metus savo vartojimu sukuria 4,8 tonos emisijų, taigi šiomis lėšomis ŠESD emisijos bus sumažintos tiek, kiek per metus sukuria maždaug 10 tūkst. asmenų.
Dekarbonizacijos technologijoms diegti pramonės įmonėse numatoma skirti suma – 42 mln. eurų. Didžiausias galimas subsidijos dydis – 10 mln. eurų. Intensyvumas vienam pareiškėjui – 30 proc. tinkamų finansuoti išlaidų, kuris gali būti didinamas 10 procentinių punktų vidutinėms įmonėms ir papildomai dar 10 procentinių punktų mažoms įmonėms.
Planuojama, kad kvietimas pramonės įmonėms teikti paraiškas pagal Europos investicijų banko patvirtintą investicijų schemą bus paskelbtas šių metų IV ketvirtį.
Pranešimą spaudai parengė Ekonomikos ir inovacijų ministerija.