Šildymas ir milžiniškos sumos, kurias tenka mokėti už šias paslaugas – bene aktualiausia pastarojo meto tema. Net naujų pastatų savininkai skundžiasi, kad sąskaitos už šilumą didėja.
Pastatų ūkio valdytojai siūlo patikrinti pastatus, galbūt šiluma tiesiog „pabėga”. Juolab kad taupyti užsimojusi valdžia irgi jau reikalauja, kad nuomojami ir parduodami pastatai turėtų energinio naudingumo sertifikatus.
„Sunkmečiu visi atidžiau skaičiuoja išlaidas. Taip pat ir pastatams išlaikyti. Puiki priemonė nuraminti sąžinę – pastato energinis auditas. Ištyrę pastatą, matome silpnąsias jo energines vietas ir galime rekomenduoti priemones, leisiančias mažinti išlaidas”, – aiškino pastatų ūkio valdymo bendrovės „City Service” projektų vadovas Romanas Savickas.
Kaip pavyzdį jis nurodė investicinio fondo „Baltic Property Trust” (BPT) valdomus verslo centrus Vilniuje.
„Atlikome dviejų įmonės pastatų energinius auditus ir techninius įvertinimus. Dar dvylikai šiam investiciniam fondui priklausančių objektų buvo išduoti energinio naudingumo sertifikatai. Minėtų verslo centrų auditai parodė, kad pastatų duomenys labai geri. Tačiau yra būdų jas dar labiau pagerinti – padidinti katilinės naudingumo koeficientą ir oro užuolaidų efektyvumą”, – aiškino „City Service” atstovas.
Pastatų ūkio valdymo bendrovių specialistai taip pat gali įvertinti pastatų techninę būklę, nustatydami statybinių konstrukcijų ir inžinerinių sistemų defektus, ir pasiūlyti priemonių, kaip juos pašalinti. Praeitais metais pradėta teikti paslauga tampa vis paklausesnė. Vien tik sostinėje „City Service” specialistai jau atliko „Domus” galerijos, prekybos centro „Europa”, viešbučio „Europa Royale”, banko „Swedbank” energetikos išteklių ir techninį įvertinimą.
„City Service” pagal sutartį su BPT taip pat suteikė energinio naudingumo sertifikatus dvylikai įvairių Vilniaus ir Kauno prekybos centrų bei komercinių pastatų, valdomų šio investicinio fondo. Bendras sertifikuotų objektų plotas viršija 116 tūkst. kv. m.
Tiesa, pastatų energinio naudingumo sertifikatais nekilnojamojo turto savininkai suskubo rūpintis visai neseniai – nuo šių metų pradžios, kai pasikeitė įstatymai ir teisės aktuose buvo numatytas reikalavimas pastatų savininkams turėti šį dokumentą.
Energinio naudingumo sertifikatą privalo turėti parduodami ir nuomojami pastatai, taip pat tie, kurių naudingasis plotas didesnis nei 1000 kv. m. Šiai kategorijai priklauso viešbučių, administracinės, prekybos, paslaugų, maitinimo, transporto, kultūros, mokslo, gydymo ir poilsio paskirties pastatai. Juose matomoje vietoje turi kabėti ne senesnis kaip 10 metų pastato energinio naudingumo sertifikatas. „City Service” taip pat sertifikuoja naujai statomus pastatus.
„City Service” įmonių grupė šiuo metu Lietuvoje užima 34 proc. komercinių pastatų priežiūros rinkos. Ji taip pat teikia paslaugas daugiabučiams Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Alytuje, Palangoje, Pagėgiuose ir Šilutėje. Bendrovės paslaugomis naudojasi Sankt Peterburgo ir Rygos daugiabučių gyventojai.
„City Service” įmonių grupei šiuo metu priklauso 28 įmonės, veikiančios Lietuvoje, Latvijoje, Rusijoje, Ukrainoje. Grupė prižiūri daugiau kaip 13,4 mln. kv. m pastatų ploto.