Franke

Išpūstas medienos kainų burbulas bliūkšta

medienos kainos

Pernai rekordiškai kilusios medienos kainos jau ritasi žemyn. Pastaraisiais mėnesiais žaliava atpigo 10–50 proc., ir tai, regis, ne riba.

Grįžo į vėžes

„Medienos kainos praėjusių metų vasarą ir rudenį ne kilo, o buvo sukeltos. Natūralu, kad atslūgus pirkimo įkarščiui jos ėmė kristi”, – radikaliai pasikeitusią padėtį komentavo asociacijos „Lietuvos mediena”, vienijančios per 110 medienos perdirbėjų, direktorius Raimundas Beinortas.

Pavienės medienos rūšys, palyginti su praėjusiais metais, šiemet pigo nuo 10 iki 50 proc. „Krito trijų ketvirtadalių medienos asortimento kainos”, – patikino ir Lietuvos miškų savininkų asociacijos vadovas Algis Gaižutis.

Popiermedžio eksportas sustojo

Greičiausiai subliuško išpūstos popiermedžio kainos. Šios rūšies žaliava jau atpigo perpus.

„Popiermedis naudojamas celiuliozės fabrikuose, kurių Lietuvoje nėra, tad visa produkcija eksportuojama. Šiemet eksportas visiškai sumenko”, – pasakojo A.Gaižutis.

Būtent šios rūšies mediena pernai sujaukė visą rinką. Skandinavijos perdirbėjai, pristigę žaliavos iš Rusijos, vasarą Lietuvoje masiškai pirko popiermedį ir neregėtai pakėlė jo kainą.

Sausį skandinavams uždarius kelis celiuliozės fabrikus popiermedžio kaina nuo 200–240 Lt/kub. metrą nusirito iki 120–125 litų.

Ąžuolas išliko orus

Šiemet sumenko ir pušinių, eglinių rąstų bei malkų kainos. Mediena prekiaujančios bendrovės „Ekomediena” generalinis direktorius Ričardas Kvekšas pripažino, kad apvalūs rąstai šiemet kainuoja 20–25 proc. mažiau nei pernai.

Verslininkų teigimu, dabar ypač sunku parduoti eglinius rąstus. „Atsivežtinė mediena tapo pigesnė, todėl didžiosios lentpjūvės pristabdė savo veiklą”, – sakė A.Gaižutis.

Egliniai rąstai pigo nuo 250 iki 200 litų už kub. metrą. Malkų kainos taip pat nukrito kone penktadaliu. Jei pernai už 1 kub. metrą biologinio kuro būtų tekę pakloti apie 100–105 litus, tai šiemet mokama tik apie 80–90 litų.

Tačiau smunka ne visos medienos kainos. „Lapuočių medžių, beržo ir ąžuolo, rąstai po truputį brangsta. Palyginti vien su praėjusiais metais, ąžuolas pabrango apie 10–15 proc.”, – teigė Lietuvos miško savininkų asociacijos vadovas.

Pirmieji pavojaus ženklai

Nors didžiuma medienos pinga, pernai pašokusios kainos paliko randų šalies pramonėje. Dėl brangusios medienos ir importo muitų neišgalėdama konkuruoti su rusiška žaliava veiklos pobūdį pakeitė viena didžiausių medienos apdirbimo įmonių „Pajūrio mediena”. Bendrovei teko atleisti per 200 darbuotojų. Likusieji trisdešimt stato rąstinius namelius.

„Pastaruoju metu pasirodė ir daugiau pavojaus ženklų, kad medienos apdirbimo įmonės tampa nemokios, nors oficiali statistika rodo, jog skolų mažėja”, – atskleidė A.Gaižutis.

Anot jo, stojant visam statybos sektoriui medienos įmonės nebegali taip greitai parduoti produkcijos, tad ima trūkti pinigų atsiskaityti už žaliavą.

Valstybė laiko kainas

„Vienareikšmiškai sakyti, kad mediena pinga, negalima. Vidutinė medienos kaina 2007-aisiais buvo apie 147 litus už kub. metrą, o šių metų sausį siekė apie 163 litus”, – oficialią statistiką žėrė generalinio urėdo pavaduotojas Gintaras Visalga.

Urėdijų siūlomos kainos verslininkų nežavi. „Jų kainos seniai neatitinka rinkos tendencijų, o įmonės patiria nuostolių. Dėl to iki balandžio, kol bus peržiūrėti įkainiai, visa gamyba apstojusi”, – tikino R.Kvekšas.

Urėdijos pripažįsta, kad pirmus šių metų mėnesius pardavė mažiau medienos, nei tikėtasi. Kainas ketinama mažinti balandžio pradžioje.

Prasta žiema nedžiugino

Prognozuojama, kad medienos kaina kris iki pat šių metų vasaros. Iš dalies tokią galimybę lėmė ir nepalankus klimatas. Dėl šiltos žiemos miško keliai tapo neišvažiuojami, todėl daug paruoštos medienos liko gulėti kirtavietėse, kol bus įmanoma ją išgabenti.

„Kai ši žaliava pasieks rinką, kaina dar labiau smuks”, – prognozavo R.Kvekšas.

REKOMENDUOJAME