Išsirinkti naują dujinį katilą – nelengva, o keisti šildymo sistemos būdą be kompetentingų specialistų patarimo – praktiškai neįmanoma.
Šildymo būdo pasirinkimas reikalauja atidaus ir kruopštaus įvairiausių ir netikėčiausių faktorių įvertinimo. Perkant naują ar keičiant nusidėvėjusį dujų katilą, prekybos vietose akys raibsta nuo gamintojų pasirinkimo, katilų modifikacijos kiekio.
Išlieka populiarūs
Dujiniai katilai, nepaisant šio kuro brangimo, išlieka populiarūs ir patrauklūs. „Į mažos kvadratūros būstą rekomenduojame paprastesnius pakabinamus katilus, į privačius namus – modernesnius kondensacinius ir kitokius pastatomus dujų katilus”, – dėsto UAB „Santera” pardavėjas konsultantas Ramūnas Jurgaitis ir pažymi, kad šiuolaikiniai katilai – ypač saugūs. Žinoma, jei yra tinkamai parenkami ir eksploatuojami.
Darius Šauklys, UAB „Valsva” mažmeninės prekybos projektų vadovas, renkantis šildymo katilus pataria įvertinti asmens ar šeimos gyvenimo būdą, užimtumą, amžių, naujame ar remontuojamame būste planuojamą gyventi laiką ir, žinoma, skaičiuoti.
„Vadinamieji psichologiniai aspektai renkantis katilą yra be galo svarbūs. Tarkime, įvertinus įvairias aplinkybes suskaičiuojate, kad kietojo kuro katilas naudoti yra pigiau, tačiau jei žmogus labai užimtas, dažnai išvyksta į komandiruotes, neturi patalpos malkoms laikyti, jam tikrai labiau apsimokės įsigyti dujinį katilą, ypač jei dujotiekis – greta pastato. Tokiu atveju, paprastai tariant, pakaks įjungti mygtuką ir šildymo sistema veiks pati”, – aiškina specialistas.
Dujinių katilų sąnaudos nėra didelės, ypač pasirinkus tinkamą būstui. Pasak kalbintų specialistų, privačiuose namuose apsimoka investuoti į modernius šiuolaikinius katilus, mat jie ekonomiškesni, turintys daugiau modernių sprendimų.
Pasirinkimą diktuoja sistema
Pasak D. Šauklio, renkantis dujinį katilą, pirmiausia būtina pagalvoti, kokios šildymo sistemos pageidaujate – tradicinės, kaip patalpos šildomos radiatoriais, o galbūt svajojate apie šildomas grindis, sienas, o gal net lubas. Paprastai šildymo sistema lemia ir dujinio katilo pasirinkimą.
Paprastas pakabinamas (vonioje ar virtuvėje) katilas tradiciniame bute šildys radiatorius ir vandenį boileryje. Temperatūrą reguliuoja būsto šeimininkai.
Kai kurie katilai temperatūrą reguliuoja pagal vidaus arba išorės temperatūrą. Naujausios kartos kondensaciniai katilai šildymo temperatūrą reguliuoja patys, atsižvelgdami į abu faktorius vidaus ir lauko temperatūrą.
Moderniausi ir daugiausiai techninių galimybių turintys pastatomi katilai (plieno ar ketaus) paprastai statomi privačiuose namuose, įrengiant atskirą katilinę. Tačiau jų galimybės, kaip giria specialistai, kone neribotos, jie gali automatiškai šildyti bei kontroliuoti atskiras sistemas – radiatorius, grindis, žiemos sodus, baseinus. Tačiau jų įrengimas ir kainuos nepigiai.
Pasak D. Šauklio, patį paprasčiausią dujų katilą šiuo metu galima įsigyti už porą tūkstančių litų, tačiau jis pabrėžia, kad kokybė ir komfortą garantuojančios naujausios šildymo sistemų technologijos nėra pačios pigiausios.
Saviveikla ne tik draudžiama, bet ir pavojinga!
R. Jurgaitis pabrėžia, kad eiliniam vartotojui savarankiškai rinkis katilą ne tik sudėtinga, bet ir pavojinga. „Jei statote namą, jo projekte numatytas šildymo būdas, katilų galingumas, šildymo sistema. Profesionalus projektas – pirmoji saugumo garantija. Saviveikla šioje srityje – dažniausia pasirinkimo klaida”, – perspėja „Santeros” konsultantas.
D. Šauklys taip pat ragina pirmiausia rasti nešališką specialistą, kurio profesionalumu pasitikite.
Neretai pasitaiko, kad žmonės įsigiję pigų katilą tikisi ir pigios jo eksploatacijos, tačiau tai klaidinantis įsitikinimas. Pasak D. Šauklio, nors investicijos į modernų ir kiek brangesnį katilą atsiperka per ilgesnį laiką, modernios technologijos yra taupesnės, paprastai valdomos ir nedarančios žalos aplinkai.
Specialistai pataria:
Modernus dujų katilas veikia automatiškai, jį paprasta reguliuoti. Būsto savininkas pats nusprendžia, kada ir kiek šildyti patalpas.
Taupus. Mokama tik už realiai sunaudotą dujų kiekį.
Atkreipkite dėmesį į patalpų dydį ir šilumos izoliacija, reikalingą šilto vandens reikalingą kiekį. Tai diktuos katilo galingumą. Paprastai butams tinka beveik visi pakabinami katilai.
Jei esate namo savininkas, patikimiau reikiamo katilo galingumą patikėti skaičiuoti specialistui.
Neužmirškite dūmtraukio, jei jo iki šiol nebuvo, reikės rinktis „turbo” katilą. Jis gali būti „išvedamas” per lauko sieną. Kai kurie specialistai tai vadina dujinių katilų trūkumu.
Įvertinkite parduodančios įmonės kokybę, ar ji suteikia garantinį aptarnavimą, aiškią ir paprastą naudojimosi instrukciją bei jus konsultuosiančio meistro kontaktus. Šiuo metu iš maždaug 100 prekybos vietų Lietuvoje – tik apie 15 įmonių turi oficialias teises pastatyti bei suteikti garantinį aptarnavimą.