Tikkuurila

Klaipėdiečiai tampa antenų įkaitais

Klaipėdiečiai tampa antenų įkaitais

Po to, kai „Vakarų ekspresas” paviešino Žibininkų kaimo gyventojų kovą su mobiliojo ryšio antenomis, vis daugiau žmonių ėmė protestuoti prieš jų kaimynystę.

Uostamiesčio Verpėjų gatvės rajone sumontuota judriojo ryšio bazinė stotis, spinduliuojanti tiesiai į gretimų namų miegamųjų langus, pasėjo ne tik nerimą ir nemigą, bet ir akivaizdžiai atidengė įstatymų spragas, biurokratijos dangstomą netvarką.

Kaimynas neatsiklausė

„Net nusprendusi pirkti šunį, apeinu visus kaimynus, paklausiu, ar galiu jį laikyti, ar kaimynai neprieštarautų. Iškeldami ant savo namo stogo bazinę stotį Verpėjų g. 46 namo gyventojai mūsų neatsiklausė”, – piktinasi gretimos – Zanavykų – gatvės gyventoja Jūratė Daugmaudienė.

„Ar tam žmogui pinigų trūksta, kokias nesąmones jis daro? Kaip jis drįsta statyti tokiame rajone?” – nesupranta Stasys Ašmontas.

Tania Borisova tikino, esą pastačius judriojo ryšio stotį moterims pradėjo slinkti plaukai, pablogėjo sveikata, iki tol ramiai miegodavę žmonės pradėjo skųstis nemiga. Jie įsitikinę, kad tai – antenų poveikis.

Be to, gyventojai susirūpinę, jog netikėtas stoties atsiradimas sumažino jų namų vertę ir vargu ar kada atsirastų pirkėjas, norįs namą su tokiu kaimynu nusipirkti.

„Ne tie žmonės”

Verpėjų g. 46 namo, ant kurio sumontuota bazinė stotis, savininkas nei su kaimynais, nei su „Vakarų ekspreso” reporteriais į kalbas nesileido.

„Ne tie žmonės, kuriems galėčiau rodyti dokumentus. Žinoma, ir spaudai nerodysiu. Trumpai ir aiškiai galiu pasakyti: jei kas nepatenkinti, skundus rašote, yra juridinė tarnyba – duokit į teismą, ir viską išsiaiškinsim”, – rėžė jis.

Paklaustas, negi jis nesuinteresuotas sugyventi su kaimynais, savininkas atsakė: „Nereikia čia klausinėti. Jei kas neaišku – kreipkitės į teismą”, ir paprašė „palikti teritoriją”.

Aiškumo paieškos – bevaisės

Vienas iš kaimynų – Romanas Borisovas „Vakarų ekspresui” pasakojo, jog stoties įrengimas iš pat pradžių buvo apipintas paslaptimis. Matydamas, kad ant stogo kažkas įrenginėjama, atsakymo, nei kokia įstaiga, nei ką stato, jis negavęs.

Vyriškis po to kreipėsi į ne vieną oficialią įstaigą, norėdamas sužinoti, kokia antena pastatyta, kokia jos spinduliuotė ir pan.

„Ta jų rašliavonė – grynas atsirašinėjimas, jie vienas kitam persiunčia tuos pačius duomenis, nieko netikrina, netiria”, – pastebėjo R. Borisovas.

Iš Lietuvos ryšių reguliavimo tarnybos jis sužinojo, jog sumontuota GSM judriojo ryšio bazinė stotis, kuri naudoja „Siemens AG” 17,8 vato galios siųstuvą. Ir buvo „paguostas” – kad nėra numatyta rengiant tokias stotis gauti kaimyninių namų savininkų sutikimą.

„Internete aptikau nurodytos stoties charakteristikas – pagal jas, stotis yra 6 kartus galingesnė nei nurodoma”, – sakė R. Borisovas. Savo pastebėjimus jis nusiuntė Valstybinei sveikatos priežiūros tarnybai prie SAM, tačiau atsakymo negavęs.

Spinduliuotės netikrino

„Nežinome, kokia mums kliūva spinduliuotė, nes nematėme, kad būtų atlikti matavimai, neskelbiami tyrimų rezultatai”, – kalbėjo ir Eduardas Tamošauskas.

Paklaustas, kodėl taip yra, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (VSC) vyriausiasis specialistas Rimantas Giedraitis „Vakarų ekspresą” tikino: „Projekte buvo duomenys, tyrimai buvo padaryti.”

Dokumentuose jis perskaitė, jog matavimai buvo atlikti tik prie namo, ant kurio pastatyta bazinė stotis, to namo antrame aukšte ir prie gretimų namų Technikos g. 30 bei 32 bei Zanavykų gatvėje.

R. Giedraičio teigimu, prie Verpėjų g. 46 namo atlikti matavimai parodė, jog spinduliuotė toli gražu neviršija normų.

Duomenys konfidencialūs?

Higienos norma HN81:2005 reglamentuoja, kad informaciją visuomenei apie judriojo radijo ryšio bazinių stočių skleidžiamą elektromagnetinį lauką privalo teikti visuomenės sveikatos centrai. Metiniai stebėjimų duomenys turi būti prieinami visuomenei.

Paklaustas, kodėl šie duomenys žmonėms visgi neprieinami, R. Giedraitis atsakė: „Gal tai ir mūsų kompetencija. Tinklalapis šiuo metu tvarkomas, atsiras tie duomenys.”

Tačiau, jo žodžiais, kol VSC atliko laboratorinius tyrimus, buvo pasirašoma konfidencialumo sutartis ir duomenis platinti galėjo tik stoties savininkas.

Rėmėsi teorija

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klaipėdos skyriaus gydytojas higienistas Gediminas Matutis „Vakarų ekspresą” patikino, jog minima stotis pastatyta pagal projektą, o projektus derina VSC. Periodinį monitoringą atlieka pačios įmonės.

„Pagal šiuos tyrimus viršijimai nustatomi itin retais atvejais”, – pastebėjo jis.

Paklaustas, ar matė, kokioje vietoje iškelta stotis, R. Giedraitis „Vakarų ekspresui” atsakė: „Žiūrėti man nereikia. Jei važinėčiau žiūrėti, kas kur stovi Plateliuose ar Telšiuose, tai kas būtų? Juk yra dokumentai, kam tai reikalinga?”

„Kai atnešamas projektas, duodami teoriniai skaičiavimai, kokią spinduliuotę gali sukelti antena pagal spinduliavimo kryptis. Ir duomenys pateikti, kad 2 metrų aukštyje antena nesukelia sanitarinės apsaugos zonos ir 6 metrų aukštyje užstatymo zonos. Pagal dokumentus – antena nekenkia”, – gana mįslingai aiškino specialistas.

Kenkia tik radiolokatoriai?

R. Giedraičio nuomone, tai, kad įstatymas neįpareigoja statant anteną gauti aplinkinių gyventojų pritarimą, yra normalu.

„Radiolokatoriaus tikrai neleisime pastatyti, o tos stotys, kurias leidžiame, nekenkia. Fizioterapijos procedūros metu žmogus daugiau gauna elektromagnetinės spinduliuotės negu nuo antenų”, – sakė jis.

O slinkti plaukai, jo nuomone, galėtų nebent jei žmogus atsistotų prie galingo karinio radiolokatoriaus.

Tai, kad žmonės tiki galimu elektrosmogo poveikiu sveikatai, specialistas kaltina „nesąmones” skleidžiančią žiniasklaidą bei „su kosmosu besikalbančius” mokslininkus.

„Prisiklauso, prisiskaito visokių nesąmonių ir nepatenkinti”, – piktinosi jis.

„Sumažino turto vertę”

Liucija BAGAČIOVIENĖ, advokatė

Seimas, kuris rudenį sės į kėdes, tegu pamąsto, kad civilizacija žengia vis sparčiau, ir kartais tam tikros komunikacinės priemonės, vėjo malūnai, antenos ir kita taip įsiterpia į žmogaus gyvenimą, kad būtinai reikalauja tam tikrų naujų įstatymų normų.

Dabar specialiai projektuojami ir statomi namai atsižvelgiant į tai, ką matys pro langus gyventojas. Nė vienas architektas nesuprojektuos namo, kad pro langą būtų matoma kaimyno antena. Jei įsigyjant gyvenamąjį plotą tokių kliuvinių nebuvo ir jie atsirado vėliau, be jokios abejonės, tai sumažino prekinę turto vertę. O žmogaus nuosavybė neliečiama, ją saugo įstatymai. Teisininkams būtų daug darbo apginti šių žmonių interesus.

„Žmonės gali būti ramūs”

Mindaugas BILIAUSKAS, „Tele2” atstovas spaudai

Vykstant minėtos bazinės stoties statyboms, „Tele2” specialistai atliko būtinus matavimus statybos vietoje. Rezultatai parodė, kad elektromagnetinio lauko norma nėra viršijama ir atitinka visus reikalavimus. Jei gyventojai teigia, kad matavimai antruose jų gyvenamųjų namų aukštuose neatlikti, gali būti taip, kad matuotojai nerado gyventojų namuose ir negalėjo patekti į patalpas.

Jei gyventojams kyla klausimų, jie turi teisę gauti informaciją iš Klaipėdos visuomenės centro darbuotojų.

„Tele2” mano, kad nėra būtinybės mobiliojo ryšio bazinės stoties nukelti į kitą vietą – juk matavimai parodė, kad elektromagnetinis laukas yra gerokai mažesnis nei leistina norma. Gyventojams pageidaujant, „Tele2” specialistai gali atvykti ir dar kartą atlikti būtinus matavimus.

Lietuvoje leidžiamas elektromagnetinio lauko energijos srauto tankis yra 10 mikrovatų kvadratiniame centimetre. Praktiškai visoje šalies teritorijoje šis lygis nėra viršijimas.

Beje, Europos šalyse leidžiamas tankis yra apie 40 mikrovatų kv. cm, JAV – dar didesnis. Vadinasi, nuo elektromagnetinės spinduliuotės esame apsaugoti labiau nei kitose pasaulio šalyse.

Žmonės turėtų būti ramūs, nes, anot Vilniaus visuomenės sveikatos centro, dėl bazinių stočių veiklos žmonės gauna tik nuo 0,002 proc. iki 2 proc. leistino elektromagnetinio lauko lygio. Palyginimui: į žmogaus organizmą patenka 5 kartus daugiau elektromagnetinių bangų iš radijo ir televizijos stočių.

Bazinės stoties elektromagnetinių bangų galia nėra didelė – apie 20 vatų. Panašiu poveikiu pasižymi plačiai buityje naudojami prietaisai – televizorius, šaldytuvas. Net plaukų džiovintuvas turi kur kas didesnę galią nei mobiliojo ryšio antena.

REKOMENDUOJAME