Viešųjų pirkimų tarnyba kartu su Ūkio ministerija sako nustatanti vis daugiau pažeidimų atliekant viešuosius pirkimus „Vilniaus vandenyse” ir dėl to prašo Kainų komisijos neleisti branginti vandens vilniečiams.
Kainų komisija teigia lauksianti tikslių skaičiavimų, kiek pinigų galėjo būti išvaistyta, tačiau jau dabar prasitaria neleisianti, kad vanduo brangtų daugiau nei 20 proc., nors „Vilniaus vandenys” kainas prašo kelti 1,5 karto.
„Vilniaus vandenų” vykdomas dumblo valymo įrenginių projektas kelia daugiausiai abejonių Viešųjų pirkimų tarnybai. Ją stebina, kad pradinė projekto vertė buvo 125 mln. Lt, o jau dabar jo sąmata pasiekė 200 mln.
Anot Viešųjų pirkimų tarnybos, vien projektavimo darbai kainavo 20 mln. Lt – 10 proc. visos sumos, nors įprastai panašiuose projektuose tam skiriama 2 proc. lėšų.
Tačiau ir be dumblo projekto kyla daug klaustukų. Viešųjų pirkimų tarnybai neaišku, kodėl „Vilniaus vandenys” 2008 metais be jokių viešųjų pirkimų konkursų išleido 17 milijonų litų.
„Be dumblo yra pateikta daugybė medžiagos, kurios negali „Vilniaus vandenys” paaiškinti, teisiškai įrodyti dokumentais”, – sako Žydrūnas Plytnikas, Viešųjų pirkimų tarybos l.e.p. direktorius.
Patikrinusi 136 pirkimus, vykdytus 2008-aisiais, Viešųjų pirkimų tarnyba pažeidimų aptiko net 121-ame.
Kadangi visos „Vilniaus vandenų” investicijos įtraukiamos į vandens kainą, įmonė dar pavasarį paprašė Kainų komisijos leisti didinti kainą 50 proc. Ūkio ministerija kartu su jai priklausančia Viešųjų pirkimų tarnyba dar kartą prašo Kainų komisijos neleisti branginti vandens Vilniaus regionui, nes esą neaišku, ar dalis „Vilniaus vandenų” investicijų neprasmego dumble.
„Sutarėme su reguliuotoju, kad Viešųjų pirkimų tarnyba įvertins konkrečiai skaičiais, kokia tai galėjo būti suma. Nes vien įvardyti pažeidimų Kainų komisijai neužtenka, to gal užtenka prokuratūrai ar STT, bet to neužtenka reguliuotojui”, – sakė ūkio ministras Dainius Kreivys.
Kainų komisija pripažįsta, kad tokie skaičiavimai stabdytų vandens vilniečiams brangimą, tačiau jau ir dabar aišku, kad nebus leidžiama vandens kainos kelti tiek, kiek nori „Vilniaus vandenys”.
„50 proc. tikrai ne, 20 proc. tikrai ne, o kiek nuo 0 iki 20 proc., spręs komisija. Bet mums labai svarbus dokumentas, informacija iš Viešųjų pirkimų tarnybos, jeigu mes ją tokią gautume”, – teigia Kainų ir energetikos kontrolės komisijos vadovė Diana Korsakaitė.
„Vilniaus vandenų” vadovas socialdemokratas Valentinas Miltienis sako, kad neleidus įmonei pakelti kainų, nukentės svarbūs vandenvalos ir vandentvarkos projektai, o ypatingas Viešųjų pirkimų tarnybos ir Ūkio ministerijos dėmesys „Vilniaus vandenims” jam atrodo įtartinas.
„Labai panašu į politikavimą, atvirai kalbant. Jeigu kalbame apie kainą, tai vandens kaina didinama dėl to, kad tai penkių metų investicijos, ką patvirtino savivaldybės taryba, tai projektai, kurie bus atliekami įmonės lėšomis – tai ir vandens gerinimas, ir kiti projektai”, – aiškina V. Miltienis.
Šalto vandens kaina gyventojams turėtų būti tvirtinama spalį.