Per praėjusius metus 25 šalies įmonės (iš jų 24 valstybės ir 1 savivaldybės), įgyvendinusios taupymo priemones, bendrai sutaupė 219,82 GWh energijos, o tai yra 74 proc. daugiau nei iš viso buvo numatyta energijos sutaupymo susitarimuose su Energetikos ministerija. Praėjusį mėnesį tokio elektros energijos kiekio būtų pakakę visos Lietuvos vartotojams vidutiniškai savaitei. Kasmet didėjant įmonių, įgyvendinančių taupymo priemones, skaičiui, didėja ir sutaupytos energijos kiekiai.
„Energetikos ministerija didina energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemonių apimtis ir toliau kviečia įmones prisidėti prie ambicingų tikslų. Iki 2030 m. pabaigos Lietuva siekia sutaupyti ne mažesnį kaip 39,3 TWh suminės galutinės energijos kiekį, kuris gali būti pasiektas nacionalinėmis politikos priemonėmis. Su įmonėmis pasirašytų energijos sutaupymų susitarimų tikslas – taupyti galutinę energiją visose šalies ūkio srityse, didinant energijos vartojimo efektyvumą ir mažinant energijos vartojimo neigiamą poveikį aplinkai. Suminis sutaupytos energijos kiekis per 2021–2023 metus jau siekia 250 GWh ir tai duos efektą iki pat 2030 m.“, – sako energetikos viceministrė Inga Žilienė.
Daugiau kaip pusė energijos sutapymo susitarimus pasirašiusių įmonių pasiekė nustatytus tikslus, o kai kurios netgi juos viršijo 2 ar daugiau kartų. Didžiausi energijos sutaupymai buvo pasiekti transporto sektoriuje.
Įmonės, siekdamos susitarimuose numatytų tikslų, įgyvendino tiek technines, tiek ir organizacinio pobūdžio bei poveikį darbuotojų elgesiui darančias energijos taupymo priemones: modernizavimo patalpų apšvietimą, atnaujino automobilių parką, reguliavo šildymo temperatūrą pastatuose, automatizavo pastatų inžinerines sistemas, konsultavo darbuotojus energijos išteklių taupymo klausimais. Taip pat buvo įgyvendinami įmonių veikloje naudojamų technologinių įrenginių modernizavimo, jų darbo optimizavimo veiksmai ir priemonės.
Energijos vartojimo efektyvumas yra svarbi Europos Sąjungos siekio iki 2050 m. neutralizuoti anglies dioksido poveikį dalis. Šis siekis Lietuvoje įtvirtintas Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje ir prisideda ne tik prie 100 proc. klimatui neutralios energijos Lietuvai tikslo pasiekimo, tačiau taip pat didina Lietuvos energetikos sistemos patikimumą, saugumą, o taip pat viešųjų paslaugų ir verslo konkurencingumą.
Įmonių, sudariusių energijos sutaupymo susitarimus su Energetikos ministerija, įgyvendintas taupymo priemones įvertino Lietuvos energetikos agentūra.
Apie sudarytus energijos sutaupymo susitarimus ir pagal juos kiekvienais metais pasiektus sutaupytos energijos rezultatus informaciją galima rasti čia.