Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos pateiktam Elektros energetikos įstatymo ir lydinčiųjų įstatymų pakeitimo projektų paketui, kuriuo į nacionalinę teisę perkeliamos Europos Sąjungos (ES) Švarios energijos paketo nuostatos.
Europos Sąjungos „Švarios energijos paketo“ elektros energijos rinkos modelis yra laikomas moderniausiu ir labiausiai ateities rinkos poreikiams pritaikytu elektros rinkos teisiniu reguliavimu pasaulyje, nes įgalina elektros vartotojus tapti vis aktyvesniais elektros rinkos dalyviais, veikti tiek pavieniui, tiek ir bendruomeninės energetikos būdais.
„Švarios energijos paketo elektros rinkos modelis yra svarbi Lietuvos elektros energetikos sektoriaus žaliosios transformacijos dalis. Pakeitimais siekiame pasiruošti svarbiausiems ateinančių dešimties metų elektros energetikos rinkos pokyčiams, kuomet elektros vartotojams atsiras vis daugiau naujų galimybių aktyviai dalyvauti elektros rinkoje – gaminti, kaupti, parduoti savo pasigamintą elektros energiją, burtis į energetikos bendrijas, savo namų įrenginiais (baterijomis, šilumos siurbliais) teikti lankstumo paslaugas elektros tinklams, realiuoju metu reaguoti elektros energijos rinkos kainų pokyčius ir elektros tinklo poreikius“, – sako energetikos viceministrė Inga Žilienė.
Elektros energetikos įstatymo ir lydinčiųjų įstatymų pakeitimo projektų paketu siūloma įtvirtinti modernų elektros energijos rinkos modelį, kuris bus pritaikytas rinkos naujovėms, lankstesnis, labiau pagrįstas rinkos veikimu bei sudarantis sąlygas į rinką labiau integruoti atsinaujinančių išteklių energetiką. Tai pritrauktų naujų investuotojų, kurie šalyje diegtų pažangias technologijas ir didintų elektros energijos rinkos konkurencingumą, lemiantį kokybiškesnes paslaugas vartotojams.
Įstatymų pakeitimai nustato teisinį pagrindą besivystančioms ir naujoms veikloms elektros energetikos sektoriuje: tai – platesnės apimties balansavimo paslaugų teikimas, energijos kaupimas, elektros energijos telkimas ir vartotojų paklausos pokyčio valdymas. Tokiu būdu ketinama skatinti vartotojus ne tik vartoti elektros energiją, bet ir aktyviai dalyvauti ją gaminant, kaupiant, telkiant ir realizuojant rinkoje.
Taip pat numatoma, kad Lietuvoje bus vystomos ir kuriamos naujos paslaugos elektros energetikos sektoriuje, kurios ne tik skatins naujų rinkos produktų ir paslaugų plėtrą, bet ir didins šalies elektros energetikos sistemos darbo saugumą ir patikimumą, skaitmenizavimą ir pažangiųjų technologijų diegimą.
Kartu su šiais pakeitimais, numatytos ir kitos vartotojams svarbios nuostatos, tai – elektromobilumo integravimas į elektros energijos tinklą ir lankstumo priemonių naudojimo skatinimas skirstymo tinkluose.