Tikkuurila

Dažome patys. Nuo ko pradėti?

Dažome patys. Nuo ko pradėti?

Atliekate namuose remontą ir beliko nudažyti tik sienas? Tučtuojau papasakosime, kas, kaip ir su kuo, kad netektų sukti galvos ir viską atliktumėte teisingai.

Sienų ir lubų dažymas

1. Darbo vietos paruošimas. Visus baldus, jei neįmanoma išnešti, kaip galima labiau sustumkite į kambario vidurį. Juos, kaip ir grindis, uždenkite plėvele, taip pat pridenkite elektros lizdus arba apklijuokite juos lipniąja juostele. Nukabinkite paveikslus, šviestuvus.

2. Paviršiaus paruošimas dažymui. Neskubėkite kuo greičiau dažyti – prastai dažymui paruoštas paviršius sugadins visus planus bei idėjas. Sienos turi būti itin lygios, švarios ir glotnios.

• Jei ant sienos buvo gerai išsilaikiusių senų dažų, juos reikia pašiurkštinti (nuvalyti kempine dulkes ir nuplauti šarminiu vandeniu). Jei blogai išsilaikę, kiek įmanoma ir kiek lupasi nugremžti, patartina netgi iki tinko sluoksnio. Po to sienas reikėtų nuplauti, tam labai patogu naudotis paprastomis šluostėmis. Tačiau griežtai venkite buitinių valymo priemonių – tai gali pakenkti naujų dažų sukibimui su siena.
• Po šių darbų ateina eilė gruntuoti – tai atliekama specialiomis mentelėmis. Gruntas turi užtikrinti gerą sukibimą su dažomu paviršiumi ir dažais, patikimai saugoti dažomą paviršių ir pasižymėti dideliu atsparumu korozijai. Būtina naudoti konkrečiam paviršiui skirtą gruntą.
• Toliau – sienos plyšius ir nelygumus užglaistome smulkiagrūdžiu glaistu, kurio galite nusipirkti jau paruoštą arba tik miltelius, kuriuos dar reikės paruošti. Gilesnius nelygumus galima užtinkuoti greitai džiūvančiu tinku, vėliau šias vietas reikia kruopščiai nušlifuoti. Dažyti pradedame tik tada, kai glaistas visiškai nudžiūsta, t. y. įgauna idealiai baltą spalvą. Nudažius pirmą sluoksnį, antruoju galima dengti tik pilnai nudžiūvus pirmajam. Dažyti pradedame nuo lubų, po to – sienų eilė.

3. Dažai. Dažų dėžutę reikia atsargiai atidaryti ir paruošti juos kaip rašoma instrukcijoje, jei reikia – atskiesti skiedikliais. Išmaišyti patogiausia medine, žinoma, švaria lazdele, piešiant didelio spindulio apskritimus.

4. Aplink langus ir duris. Prieš dažydami visą sieną, nudažome kraštus aplink langus ir duris. Durų staktas, langų rėmus, kurie ribojasi su dažoma siena, jei nenorite jų ištepti, patartina apklijuoti dažyti skirta lipniąja juosta. Tuomet siauru teptuku reikėtų lygiai ir atsargiai apibrėžti rėmą taip, kad šeriai brėžtų aiškią liniją prie pat lipniąja juostele apklijuoto rėmo (užtepant truputį dažų ir ant juostelės). Kai tai atliekame, galime tęsti sienos dažymą. Lipniąją juostelę patartina nuimti, kai tik praeina saugomų paviršių apvarvėjimo dažais pavojus, jokiu būdu nelaikykite priklijuotos juostelės ilgiau nei leidžia gamintojas ir tiksliai vykdykite jo instrukcijas.

5. Dažymas. Didelius ir laisvus plotus labai patogu dažyti įvairiais voleliais. Putų polistirolo ir avikailio voleliai tinka dažyti lygiems paviršiams; mediniai ir ilgaplaukiai sintetiniai – nelygiems. Prieš pradėdami dažyti visą sieną voleliu, išdažykite kampus. Voleliais dažyti labiau tinka emulsiniai dažai, nes aliejinius dažus gali būti sunku nuvalyti nuo volelio rankovės. Siena dažoma volelio pločio juostomis iš viršaus į apačią ir atgal. Juostos dažymas voleliu užbaigiamas potėpiu į viršų, gretimą juostą svarbu pradėti dažyti šiek tiek užleidžiant ant jau nudažytos, kad neliktų tarpų. Norėdami sieną nudažyti skirtingomis spalvomis, neišvengsite perėjimo, skiriamosios linijos. Šią liniją patogu nusibrėžti paprasčiausiu pieštuku, lygumą tikrinant gulsčiuku. Dažydami ties spalvų sandūra būtinai naudokite lipniąją dažymo juostelę – taip apsaugosite jau nudažytą paviršių nuo išsitepimo, skiriamoji linija bus ryški.
Jei nepatinka dažymo voleliai, naudokite dažymo menteles. Jos lygiai taip pat efektyvios bei patogios kaip ir voleliai. Tik mentelės labiau tinka dažant vandeniniais dažais, nes aliejinių dažų valantieji tirpikliai gali sugadinti mentelės kempinėlę. Mentelėmis galima dažyti ir metalinius, ir medinius paviršius. Mentele dažoma kryžminiais judesiais, stipriai nespaudžiant. Mentelė vėl pamirkoma į dažus tik tada, kai tepamas naujas sluoksnis jau per plonas. Grindjuostes patogu dažyti mažu teptuku, ribą su siena apsaugant lipniąja juostele arba užkišus kartono plokštelę.

Lubų dažymo ypatumai

Lubas galima dažyti naudojant prailgintą volelio rankeną arba pasilipus ant tvirtų kopėtėlių, pakylos, kuri turėtų būti tokio aukščio, kad užsilipus atstumas nuo galvos iki lubų butų 8–10 cm. Lubas patogu padalinti į 30–40 cm pločio juostas ir kiekvieną dažyti pradedant nuo pagrindinio šviesos šaltinio.

Fasadų dažymas

Dažus fasadui reikia rinktis pagal tai, kokia fasado siena, koks jos paviršius (tinkuotas ar seni dažai), kaip apšiltintas, kokioje vietoje stovi (ant saulės, pavėsyje), ar vyrauja drėgmė ir t. t. Konsultacija su šios srities ekspertu tiesiog privaloma.
Dažant fasadą, taip pat svarbu tinkamai paruošti pagrindą. Pagrindiniai paviršiaus paruošiamieji darbai – plovimas, senų dažų pašalinimas, tinko remontas, paviršiaus sustiprinimas, gruntavimas, glaistymas. Pagrindinis darbo įrankis – fasadinis volelis. Dažymo principas toks pat kaip ir vidaus sienų, tik, žinoma, dažyti po lietaus ar prieš pat lietų, spiginant saulei, tikrai nepatartina.
Norint išvengti pelėsių bei dumblių atsiradimo, net ir ant visai neseniai nudažytų fasadų naudojami specialūs dezinfekuojantys valikliai. Jie tinka ir kaip apsauginis valiklis drėgniems paviršiams.

Medienos dažymas

Nelygų medienos paviršių reikėtų nestipriai nušveisti švitriniu popieriumi. Po to dar nuvalyti skudurėliu, pamirkytu vaitspirite. Paviršiui pilnai nudžiūvus – nugruntuoti, tada vėl švelniai nušveisti ir jau tada galima dažyti. Jei yra likę senų dažų, prieš gruntuojant paviršių reikėtų nuskusti, tuomet nuplauti šarmu, jei reikia, pašveisti grubų paviršių švitriniu popieriumi ir nuplauti vaitspiritu. Dažykite teptuku vertikaliais potėpiais, nedideliais ploteliais. Dažyti baikite vertikaliais potėpiais. Nudažę vienu sluoksniu, pasižiūrėkite, ar neliko įvairių prilipusių stambių dulkių, teptuko plaukelių ir kitų nešvarumų, nelygumų, prieš dažydami antru sluoksniu – pašalinkite juos.

Dažymas tikrai yra vienas iš paprastesnių „rimtų darbų”, tad jei viską atliksite atsakingai ir pagal gamintojų rekomendacijas, jums būtinai pasiseks. Tik prisiminkite – dažant nereikia skubėti. Sėkmės.

REKOMENDUOJAME

Populiarios fasadų spalvos

Populiarios medinių fasadų spalvos

Protingi namai Anza Pro. Dažymo įrankiai Tikkurila. Dažai ir kitos dangos Protingas grindų pasirinkimas ilgam! Išskirtinės kokybės vinilinės grindys Stoun:

Tikkurila dažai

Dažų vaidmuo tvarioje statyboje

Protingi namai Anza Pro. Dažymo įrankiai Tikkurila. Dažai ir kitos dangos Protingas grindų pasirinkimas ilgam! Išskirtinės kokybės vinilinės grindys Stoun: