Pūslėjimasis
Pūslelės atsiranda dėl vietomis prie paviršiaus neprikibusios ir pakilusios dažų plėvelės.
Atsiradimo priežastys:
•Ant drėgno arba šlapio paviršiaus uždažyta aliejiniais ar alkidiniais dažais.
•Per lauko sienas sunkiasi drėgmė į vidų (mažesnė tikimybė, kai nudažyta lateksiniais dažais).
•Drėgnose patalpose nudažius lateksiniais dažais ir pradėjus eksploatuoti pilnai neišdžiūvus dažų plėvelei. Ypač, kai nebuvo tinkamai paruoštas paviršius.
Sprendimas:
Jeigu pūslėjasi tik viršutinis dažų sluoksnis: nugrandykite arba nušveiskite ir perdažykite kokybiškais lateksiniais – akriliniais dažais. Jeigu plėvelė pakilusi nuo pat pagrindo: esant galimybei, pašalinkite drėgmės atsiradimo priežastį. Sutvarkykite ištrupėjusį glaistą. Pasvarstykite galimybę įrengti ventiliaciją ar pajungti ventiliatorius. Nugrandykite arba nušveiskite pūsles; nepamirškite paviršių gruntuoti prieš dažant.
Paveikslo rėmas
Nevienodai padengta spalva. Atsiranda tada, kai sienos dažomos voleliu, o kampai teptuku. Teptuku dažytas plotas būna tamsesnis, panašus į „paveikslo rėmą”. Panašus efektas gali gautis purškiant dažus šalia teptuku ar voleliu dažyto ploto. „Paveikslo rėmo” efektas gali atsirasti dėl skirtingo blizgesio dažų.
Atsiradimo priežastys:
•Dažniausiai tai būna dengiamumo priežastis. Skiriasi volelio ir teptuko dažų paskirstymo santykis. Dažant teptuku dažai mažiau skleidžiasi, formuojasi storesnė plėvelė.
Sprendimas:
Įsitikinkite, kad teptuko ir volelio dažų paskirstymo santykis yra panašus. Dirbkite mažesniuose ploteliuose tam, kad išsaugoti šlapią dažų plėvelės kraštą. Nenutraukite darbo nepabaigę dažyti visos sienos. Gerai išmaišykite dažus.
Putojimas/krateriukų atsiradimas
Dažant atsiranda pūslelės (putos), kurios džiūnant dažams sproginėja ir pasilieka ant plėvelės kraterio pavidalo.
Atsiradimo priežastys:
•Per stipriai išplakta nepilna dažų talpa.
•Per daug atskiesti dažai.
•Prastos kokybės arba pasenę dažai.
•Per greitai dažoma (ypač voleliu).
•Naudojamas netinkamo plauko volelis.
•Dažoma dažais su blizgesiu ant porėtų paviršių.
Sprendimas:
Daugiau ar mažiau, tačiau visi dažai pūslėjasi dažant. Aukštos kokybės dažuose tokios pūslelės išsilieja nespėjus plėvelei sukietėti. Jeigu tokios pūslelės džiūnant neišsilieja, pasistenkite lėčiau dažyti (ypač voleliu). Sekite gamintojo rekomendacijas dėl skiedimo. Dažant dažais su blizgesiu naudokite trumpesnio plauko volelį. Nepamirškite paviršių gruntuoti prieš dažant. Pasitikrinkite dažų galiojimo laiką. Susiformavusius krateriukus būtina nušveisti prieš perdažant.
Volelio žymės/graviruotė
Charakteringa, nepageidaujama paviršiaus tekstūra, atsirandanti nuo volelio plauko.
Atsiradimo priežastys:
•Neteisingas volelio pasirinkimas.
•Dažoma žemos kokybės dažais.
•Dažoma nekokybišku voleliu.
•Neteisinga dažymo technika voleliu.
Sprendimas:
Pasirinkite volelį, rekomenduojamą turimos rūšies dažams ir tinkantį dažomam paviršiui. Dažykite kokybiškais voleliais – vienodu sluoksniu paskirstančiais dažus ant paviršiaus. Kuo daugiau kietųjų dalelių dažuose, tuo geriau jie pasiskirsto dažant voleliu. Jeigu dažysite lateksiniais dažais, tai sudrėkinkite volelį vandeniu prieš dažymą, kiek galima geriau nuspauskite. Sekite, kad dažai nesikauptų ant volelio kraštų. Pradėkite dažyti nuo kampo prie lubų, žemyn maždaug 1 m2 ploteliais. Pamirkę volelį dažuose išdažykite zigzagą, panašų į raides W arba M. Pirmą potepį geriausia daryti iš viršaus į apačią – tai padeda išvengti taškymosi. Neatkeldami volelio pabaikite dažyti pradėtą plotelį vienodomis, lygiagrečiomis juostomis.
Vietomis atsiradęs blizgesys/nupoliravimas
Vietomis padidėjęs dažų plėvelės blizgesys po patrynimo, pašveitimo ar atnaujinimo.
Atsiradimo priežastys:
•Nudažyta matiniais dažais ten, kur vyksta intensyvus judėjimas (tokiose vietose patartina dažyti dažais su blizgesiu).
•Dažnas plovimas ar dėmių valymas.
•Daiktų trynimasis (pvz. baldų) į sienas.
•Išdažyta prastos kokybės, neatspariais trinčiai ir nešvarumams, dažais.
Sprendimas:
Paviršius, kur bus intensyvus judėjimas, reikėtų dažyti aukštos kokybės dažais su blizgesiu (minimum kiaušinio lukšto blizgesio dažais). Plaunant nenaudokite šveičiančių ar poliruojančių plovimo priemonių. Geriausia plauti muilu ir vandeniu, naudojant minkštą skudurą ar kempinę.
Persidengimai
Labiau blizgančios arba sodresnės spalvos dėmės, tose vietose kur persidengia ankščiau dažyti ir dabar dažomi ploteliai.
Atsiradimo priežastys:
•Pagrindinė tokios problemos priežastis – neišlaikytas „šlapias kraštas” dažant (ankščiau dažytas plotelis jau pradėjęs džiūti).
•Dažoma pigiais, prastos kokybės dažais, kurių sudėtyje yra mažai kietųjų dalelių.
Sprendimas:
Kad nesimatytų persidengimų ar sujungimo vietų, dažant būtina pastoviai saugoti „šlapią kraštą”. Tai pasiekiama užnešant dažus nuo dažyto link nedažyto paviršiaus ir atgal. Tokia dažymo technika vadinama „nuo šlapio link sauso” ir užtikrina tolygų dažų plėvelės paskirstymą. Pertraukas planuokite prie kampo (durų, lango). Dažykite maždaug 1 m2 ploteliais. Galima naudoti lateksinių dažų kondicionierių (priemonę džiūvimo laiko prailginimui). Aukštos kokybės lateksinių dažų sudėtyje yra daugiau kietųjų dalelių, todėl sujungimo žymės mažiau pastebimos. Porėtus paviršius būtina gruntuoti. Dažant alkidiniais dažais persidengimo problemų beveik nebūna.
Sulipimas
Nepageidaujamas sulipimas dviejų nudažytų paviršių jiems susilietus (pvz. durų varčios ir staktos).
Atsiradimo priežastys:
•Neužteko laiko pilnai išdžiūti nudažytiems paviršiams prieš juos suglaudžiant (uždarant langus, duris).
•Nudažyta žemos kokybės blizgančiais ar pusiau blizgančiais dažais.
Sprendimas:
Dažykite aukščiausios kokybės akriliniais, pusiau blizgančiais ar blizgančiais, dažais. Žemos kokybės dažai gali būti neatsparūs sulipimui, ypač šiltomis ir drėgnomis oro sąlygomis. Sekite gamintojo rekomendacijas dėl džiūvimo laiko. Akriliniai dažai greičiau pasiekia atsparumą sulipimui, palyginus su alkidiniais dažais.