Sulig rudeniu ir Rugsėjo 1-ąja tikitės su vaikais susijusios rūpesčių lavinos? Kai kuriuos iš vaikų priežiūros darbų galima patikėti ne bambančiam sutuoktiniui ar samdomai auklei, o protingiems namams. Juose didžiausias dėmesys skiriamas vaiko saugumui, jo komfortui ir… kontrolei.
1 situacija – vaikas už durų
Savaitgaliais tenka nuolat puldinėti prie durų, nes jūsų atžala turi tūkstantį ir dar vieną priežastį iš lauko vis parbėgti į namus? Nuolatinio migravimo iš virtuvės į koridorių ir bandymo atidaryti duris tešla aplipusiomis rankomis pavyks išvengti, jei name ar bute bus įrengta piršto atspaudo atpažinimo sistema. Mažajam pakaks pridėti pirštą prie specialaus skaitytuvo ir užrakintos durys pačios atsidarys.
„Mūsų namuose ši funkcija itin paklausi – ja naudojasi iš mokyklos anksčiau pareinantys vaikai, – sakė R. Skurdenis, automatizuotų namų valdymo sistemų mokymo bei techninės priežiūros centro „Jung Vilnius“ direktorius. – Nereikia jokių raktų, kuriuos lengva pamesti ar kuriuos kas nors gali atimti. Taip pat ši piršto atpažinimo funkcija itin aktuali, kol vaikai mažesni ir durų kodus atsiminti jiems dar per sudėtinga.“
2 situacija – vaikas vienas namuose
Protingą namą galima suprogramuoti taip, kad kai kurios funkcijos, įranga ar net atskiros patalpos būtų prieinamos ne visiems šeimos nariams. Pavyzdžiui, vaikui namuose atsidarys ne visi kambariai, o jei jis mėgins įjungti skalbyklę ar lygintuvą, ar elektrinę mėsmalę, šie prietaisai tiesiog neveiks.
Kaip tas padaroma? Pasirodo, gyvenamąsias patalpas galima taip suprogramuoti, kad jos atpažintų ateinančiuosius ir suteiktų jiems prieigą tik prie konkrečių priskirtų funkcijų. T. y. kai namuose vaikas vienas, neįsijungs tie prietaisai, nuo kurių vaiką bus atriboję patys tėvai, taip pat vaikai nepateks į, pvz., pavojingų instrumentų pilną garažą ar tėvų darbo kambarį. Kas parėjo į namus ir kokias funkcijas asmeniui priskirti, protingas būstas žino iš atėjusiojo individualaus kodo ar piršto atspaudo.
„Beje, ši funkcija itin tinka ir jei į namus šeimininkams nesant ateina namų tvarkytoja, sodininkas ar kitas darbuotojas – jų kodas neįleis į tuos kambarius ar patalpas, kuriuose laikote, pvz., savo neseniai įsigytą Da Vinčį ar N karatų deimantus ir nemanote, kad nuo jų reikia nušluostyti dulkes“, – šypsojosi R. Skurdenis.
3 situacija – vaikas prie televizoriaus
Pastebite, kad vaikas ar jau paauglys pernelyg įnikęs į kompiuterinius žaidimus, socialinius tinklus ar televizorių? Protinguose namuose nuotoliniu būdu tėvai gali ne tik kontroliuoti kompiuterį ar televizorių, bet ir blokuoti televizoriaus žiūrėjimą ar internetą.
„Veiklos kontrolės parametrus galima nustatyti taip, kad vaikui pirmam grįžus į namus, televizorius ar kompiuteris veiktų, pvz., tik valandą, o parėjus tėvams blokavimas nebegaliotų. Kontroliuojant tik atskiras kompiuterio funkcijas, vaikas gali juo ruošti pamokas, tačiau, pvz., negali patekti į socialinį tinklą „Facebook“, – pasakojo R. Skurdenis. – Tokia kontrolė gal ir griežta, bet jei nepavyksta susitarti gražiuoju ir matote, kad dėl pašalinių užsiėmimų kenčia pažymiai mokykloje, tai gali būti vienas galimų bent jau laikinų problemos sprendimų būdų.“
4 situacija – vaikas tamsoje
Sakoma, kad vaikštantys per miegus nesusižaloja, tačiau sąmoningai einantiems tamsoje, pvz., į tualetą ar naktį pas tėvus į kitą kambarį, blogo sapno išsigandus, tas negalioja. Kam nėra pasitaikę naktį, tamsoje, susitrenkti koją į durų staktą ar kokį kitą kampą? Kad tokių susimušimų ar net nusiritimų nuo laiptų būtų išvengta, padeda ne tik visai mažiems vaikams skirti varteliai ir kitokie mechaniniai barjerai, bet ir išmanioji šviesa, kuri įsijungia vos tik judesio davikliai užfiksuoja jūsų ar kito namiškio kelionę vidury nakties. Tiesa, dažniausiai tai – vos 10 proc. apšvietimo, įrengto kur nors pažemiui – tam, kad šviesa rodytų kelią, tačiau ir miegančiųjų neprižadintų.
„Net legendinio filmo „Vienas namuose“ herojui protingas būstas būtų padėjęs apsaugoti savo tvirtovę nuo įsibrovėlių. Tiesa, tai būtų žymiai trumpesnis filmas, su itin greita atomazga ir, žinoma, laiminga pabaiga“, – sakė „Jung Vilnius“ vadovas.
Daugiau informacijos:
Elena Dumpienė, ryšių su visuomene projektų vadovė,
UAB „VIP Viešosios informacijos partneriai“
Mob. +370 685 535 77
El. p. elena@vipcommunications.lt