Rudenį ir žiemą šviesusis paros metas yra ypač trumpas, tad natūralios šviesos labai trūksta. Šis trūkumas kompensuojamas dirbtiniu apšvietimu. Tačiau norint sukurti išties funkcionalų, savijautą gerinantį ir natūralius šviesos svyravimo ciklus atitinkantį apšvietimą, vien ryškesnio šviestuvo neužtenka. Čia padės vienas iš daugelio išmaniųjų namų sistemų sprendimų – reguliuojamas apšvietimas.
Kas yra reguliuojamas apšvietimas?
Reguliuojamas apšvietimas yra toks, kurį galima pagal poreikį keisti – t.y. reguliuoti jo intensyvumą bei šviestuvų skleidžiamos šviesos spalvinę temperatūrą (atspalvį). Tai atliekama sukamų šviesos reguliatorių pagalba. Jie dar dažnai vadinami dimeriais (ang. dimmer). Apšvietimas su JUNG dimeriais valdomas labai paprastai – paspaudus sukamą ratuką, šviesa bus įjungiama ar išjungiama. Sukant ratuką – keičiamas apšvietimo intensyvumas. Pažangesni JUNG dimeriai turi dar ir papildomą funkciją – galimybę keisti apšvietimo atspalvį. Norint tai padaryti, reikės sukti dimerio ratuką laikant jį nuspaudus.
Kodėl svarbu reguliuoti apšvietimą?
Apšvietimas daro didelę įtaką žmogaus organizmui. Taip yra todėl, kad evoliuciškai prisitaikėme prie natūralių apšvietimo sąlygų svyravimų gamtoje. Todėl atkartojus šiuos svyravimus namuose – panaudojant dirbtinį apšvietimą ir dimerius – galima sukurti gerokai jaukesnius ir patogesnius namus.
Kalbant apie apšvietimo intensyvumą, jo poreikiai įvairiu paros metu ir skirtingose patalpose labai skiriasi. Rytais ir vakarais geriau turėti blankesnį apšvietimą, kurio intensyvumas miegamajame turėtų siekti 1000–2000 liumenų (lm). Tad jis neakina ir kuria jaukesnę atmosferą. Dienos metu svetainėse ir valgomuosiuose šviesos šaltiniai turėtų suteikti bendrą 1500–-3000 liumenų šviesos srautą. Dar ryškesnės šviesos reikės virtuvėje ar darbo kambaryje – čia jos srautas turėtų siekti nuo 4000 iki 8000 lm. Ryški šviesa taip pat užtikrina ne tik gerą matomumą, bet ir skatina produktyvumą.
Čia ir praverčia dimeriai arba sukami šviesos reguliatoriai. Pavyzdžiui, jei miegamajame turite ir darbo stalą, tai su dimerio pagalba vieną ir tą patį šviestuvą galėsite pritaikyti skirtingiems scenarijams, t.y. turėti blankesnę šviesą poilsiui ir ryškesnę darbui. Viskas valdoma vienu ir tuo pačiu reguliatoriumi. Svetainėje vieną ar kelis šviestuvus taip pat galėsite geriau panaudoti – dimeriu parinkti ryškesnį apšvietimą valant namus ir blankesnį, tačiau jaukesnį šeimos vakarienei.
Kaip dimeriai padeda sukurti natūralesnį apšvietimą?
Antrasis šviesos parametras, kurį galima valdyti dimeriais, yra šviesos spalvinė temperatūra, matuojama kelvinais (K). Ji turi įtakos darbingumui ir net miegui, tad ją reguliuojant namuose, galima imituoti apšvietimo sąlygas, artimas natūralioms. Pavyzdžiui, natūralioje aplinkoje rytais dominuoja šaltesnio atspalvio šviesa, kuri budina, vakarais – šiltesnio, kuri ramina ir atpalaiduoja.
Darbo kambaryje apšvietimas turi būti sureguliuotas taip, kad skleistų nuo 4000 K iki 6500 K atspalvio šviesą, kuri imituoją natūralią dienos šviesą ir didina budrumą bei koncentraciją. Nuo 2700 K iki 3000 K apšvietimas geriausiai tiks svetainėse ir miegamuosiuose, kur reikia sukurti jaukią atmosferą. Tokia šviesa ypač svarbi prieš miegą – ji skatina melatonino gamybą smegenyse ir padeda organizmui pasiruošti miegui.
Čia ir vėl padės pažangūs JUNG dimeriai, kuriais galima reguliuoti šią apšvietimo savybę. Tad namuose nereikės turėti skirtingų šviesos šaltinių su skirtingais parametrais, kurie dažniausiai yra fiksuoti ir jų keisti negalima. Todėl diegiant sukamus šviesos reguliatorius, reikia atsižvelgti ir į šviesos šaltinių suderinamumą. Jie turi palaikyti galimybę reguliuoti ne tik apšvietimo stiprumą, bet ir jo atspalvį.
Išmanusis apšvietimas ir jo galimybės
Paprasčiausi dimeriai gali veikti ir įprastoje elektros instaliacijoje, tačiau žymiai daugiau galimybių atsiskleidžia juos integravus į tokias išmaniųjų namų sistemas kaip JUNG KNX ar JUNG HOME. Sukami šviesos reguliatoriai taip pat gali būti integruojami ir į išmaniam apšvietimo valdymui dedikuotą DALI sistemą.
Pavyzdžiui, pažangesni dimeriai išsaugo paskutinius nustatymus – įjungus šviesą, ji iškart bus norimo intensyvumo ir atspalvio. Panaudojus laiko programas, įmanoma suplanuoti kokio stiprumo ir atspalvio apšvietimas veiks skirtingu paros metu. Tada išmaniųjų namų sistema automatiškai parinks tinkamą apšvietimą.
Pavyzdžiui – ryte jis bus šaltesnio atspalvio, budinantis, o vakarėjant – jis bus laipsniškai perjungiamas į šiltesnį, jaukesnį. Tokiu būdu pasiekiamas biodinaminis efektas, kai apšvietimas atkartoja natūralius šviesos savybių svyravimus ir yra priderinamas prie žmogaus biologinio ritmo. O tai ypač svarbu tamsiuoju metų laiku, kai natūralios šviesos trūksta.
Automatinį apšvietimo atspalvio ir intensyvumo reguliavimą galima integruoti ir išmaniuosius scenarijus. Tarkime, jaukaus vakaro scenarijus, kurį aktyvavus, šviesa persijungs pagal iš anksto numatytus ryškumo ir atspalvio lygius. Prie šio veiksmo galima prijungti ir automatinį užuolaidų užtraukimą bei temperatūros kontrolę.
Tad namuose įdiegus ne tik dimerius, bet ir išmaniųjų namų sistemą, galima sukurti maksimalų komfortą namuose ištisus metus. Apšvietimas neprivalo apsiriboti tik gražiu šviestuvu ir tik vienodų parametrų šviesą skleidžiančiais šaltiniais. Dimeriai, integruoti į išmaniuosius namus, suteiks daugiau jaukumo ir padės sukurti natūralesnį apšvietimą visuose namuose.