Atėjus niūriajam metų laikui, tamsa už lango mus vilioja vis anksčiau savo būstuose įžiebti šviesas, įsijungti elektrinius šildytuvus, dažniau išsivirti arbatos. Kad nenustebintų išaugę mokesčiai, būtina mažinti energijos sąnaudas, tačiau komfortinės gyvenimo sąlygos dėl to neturėtų prastėti. Būtent toks, protingas energijos vartojimas yra vadinamas „efektyviu”.
Tinkama lemputė – ne smulkmena
Elektros lemputės yra trijų rūšių – kaitrinės, halogeninės ir liuminescencinės. Visos jos turi savų privalumų ir trūkumų. Vis dėlto, pasirinkę tinkamą elektros lemputę savo namams, galite sutaupyti.
Elektros energijos efektyvumas mūsų namuose daugiausia priklauso nuo mūsų pačių – kuo daugiau dėmesio kreipiame į tai, kaip ir ką darome buityje, tuo mažiau iššvaistome energijos. Atminkite, kuo anksčiau pradėsite galvoti apie energijos taupymą ar efektyvų vartojimą, tuo daugiau sutaupysite.
Kaitrinės lemputės veikimo laikotarpis yra trumpiausias – iki 1 000 valandų, be to, jos sunaudoja nemažai elektros energijos. Lemputės skleidžiama šviesa nėra ryški ir stipri, be to, ji yra gelsvos spalvos, taigi, jei reikia intymesnio, „ramesnio” apšvietimo, čia ji gali labai tikti. Tačiau, jei reikalingas stipresnis apšvietimas, ši lemputė nėra geriausias variantas, nes jos reikės stiprios, o tokia „valgys” daugiau elektros energijos, todėl tokiu atveju kaitinamosios lemputės keičiamos halogeninėmis.
Halogeninės lemputės paklausios, nes jos veikia ilgiau nei kaitinamosios – apie 4 000 valandų. Specialistai teigia, jog šios lemputės sunaudoja sąlyginai mažiau elektros energijos – 50 vatų lemputė, sunaudodama 50 vatų, švies kaip 58 vatų lemputė, t. y. skleis 15 proc. daugiau šviesos papildomai nenaudodama elektros energijos.
Specialistai primena, jog renkantis tokias lemputes reikia atkreipti dėmesį į įtampą, kurią palaiko lemputė. Halogeninės lemputės gali būti mažesnės įtampos negu reikalauja tradicinis 220 voltų įtampos tinklas, todėl norint tokią lemputę įjungti į tinklą reikės įsigyti specialų mechaninį arba elektrinį transformatorių.
Halogeninėms lemputėms naudojami transformatoriai:
Mechaninis | Elektrinis | |
Kaina | apie 30 Lt | apie 60 Lt |
Dydis | didesnis | mažesnis |
Veikimas | gali girdėtis burzgimas | dirba visiškai be garso; išlygina įtampą |
Liuminescencinė, arba „dienos šviesos” lempa – geras pasirinkimas taupesniems žmonėms, nes, pavyzdžiui, 23 vatų lempa skleis panašaus stiprumo šviesą kaip 120 vatų kaitrinė lemputė, o suvartos daug mažiau elektros, be to, standartinis liuminescencinės lemputės gyvavimo laikas gana ilgas – apie 20 000 valandų. Tačiau nereikėtų aklai rinktis tokios lemputės vien dėl suvartojamos elektros kiekio ir tik taip jas lyginti, nes vis dėlto liuminescencinė lemputė skleidžia ryškesnę šviesą, o juk ne visada ir ne visur tokios reikia. Kompaktinės „dienos šviesos” lemputės turi didelį privalumą – jos nekaista, todėl į šviestuvą, į kurį rekomenduojama sukti 40 vatų lemputę, galima įsukti 23 vatų kompaktinę liuminescencinę lemputę, ir šviestuvas skleis stiprią šviesą – lyg jame būtų 120 vatų lemputė.
„Ėdrūnė” buitinė technika
Bene didžiausias kiekis elektros energijos iššvaistomas neatsakingai naudojant buitinę techniką. Prietaisų suvartotas elektros energijos kiekis priklauso nuo jų galios ir veikimo laikotarpio. Jei prietaisas pasižymi didele galia, jis suvartos daugiau elektros energijos nei kitas per tą patį laiko tarpą, tik mažesnės galios. Taigi išvada tokia – didesnės galios prietaisai turėtų veikti kuo trumpiau. Taip pat nereikėtų piktnaudžiauti mažos galios prietaisais ir laikyti juos veikiančius tik tiek, kiek būtina.
„Valgo”, kai atrodo, kad „miega”
Kartais net nesusimąstome palikdami įjungtą televizorių ar pildami per daug vandens į virdulį. Taip ir „sukapsi” nedžiuginančios sumos už elektros energiją… Taigi elektra mintantys prietaisai veikdami tik tiek, kiek reikia, gali ženkliai sumažinti sąskaitas už elektrą. Pradėti vartoti efektyviai galėtume nuo mokymosi nepalikti elektros prietaisų budėjimo režime – verčiau juos išjungti. Taip per parą sutaupysite 40 proc. energijos, kuri paprastai būna sunaudojama budėjimo režimui palaikyti. Šis patarimas galioja tiek televizoriui, tiek video magnetofonui, kompiuteriui ar muzikiniam centrui, kurie visi draugėn sudėjus „miegodami” tyliai suka skaitliuką.
Jei dažnai naudojate kompiuterį, baigdami darbą, visada išjunkite monitoriaus laidą iš elektros tinklo, antraip monitorius nepastebimai naudos elektros energiją. Mobiliojo telefono įkroviklis, nors ir neprijungtas prie telefono, tačiau paliktas įjungtas į tinklą, taip pat tyliai „valgo” elektros energiją.
Investicija į energijos klasę
Šaldytuvai ypatingi tuo, kad turi efektyvumo klases nuo A++ iki G, kurios sunaudojamu energijos kiekiu aiškiai skiriasi. A++ klasės prietaisai – ekonomiškiausi, o G klasės – mažiausiai ekonomiški.
Tam, kad būtų užtikrintas efektyvus šaldytuvo darbas ir būtų sunaudota mažiau energijos, patartina jį statyti vėsesnėje namų vietoje, toliau nuo tiesioginių saulės spindulių ir viryklės, laiku išvalyti susikaupusį ledą, nušveisti aušinimo groteles, palaikyti optimalią vidaus temperatūrą: nuo 0 °C iki 4 °C šaldytuvuose ir nuo -18 °C iki -5 °C šaldikliuose. Į šaldytuvą negalima dėti šiltų produktų, nes jiems atvėsinti taip pat naudojama elektros energija. Taip pat ant šaldytuvo nepatartina dėti daiktų – jie gali pakenkti šaldytuvo ventiliacijos procesui.
Tinkama funkcija – tinkamas suvartojimas
Skalbyklės ir ne toks populiarus prietaisas – džiovyklės, taip pat sunaudoja nemažai elektros energijos. Žinoma, tai – neišvengiama, tačiau jei turite daugiatarifį elektros energijos skaitiklį, sumažinti elektros sąnaudas galite skalbdami savaitgaliais ar vakarais. Bet kokiu atveju stenkitės nenaudoti pustuščių skalbyklių, džiovyklių ir indaplovių arba darykite tai įjungę „pusės pakrovimo” ar ekonominio režimo funkcijas. Stenkitės skalbti kuo vėsesniame vandenyje – daugelis skalbimo miltelių puikiai skalbia 40–55 °C temperatūroje.
Skalbinius vertėtų laidyti visus vienu kartu, nes kiekvieną kartą įkaisdama, laidynė naudoja papildomą elektros energijos kiekį. Prieš laidant skalbinius sudrėkinkite – juos greičiau išlyginsite ir sunaudosite mažiau elektros energijos. Baigdami darbą, laidynę išjunkite – karščio visiškai pakaks darbui baigti.
Taupymas virtuvėje
Bene daugiausia elektros energijos iššvaistoma neefektyviai naudojant virykles, garų surinkėjus, mikrobangų krosneles. Pavyzdžiui, negi sudėtinga vandens virti tik tiek, kiek reikia. Jei reikalingas puodelis, kam pilti pilną virdulį? „Jei visi europiečiai kaskart užvirintų tik tokį vandens kiekį, kokio jiems reikia, išvengtų per dieną papildomai užvirinamo 1 litro vandens – sutaupytos energijos užtektų apšviesti trečdaliui Europos gatvių”, – teigia Efektyvios energetikos centro viršininko pavaduotojas Evaldas Birgiolas. Jei dubenėliui sriubos mikrobangų krosnelėje pašildyti pakanka pusantros minutės, kam reikia ją prikaitinti tiek, kad reikėtų palaukti, kol atvės? Ekspertai pažeria šūsnį patarimų, kaip virtuvėje nešvaistyti elektros energijos vėjais:
•Gamindami valgį, uždenkite puodą dangčiu, jei maistas kūpa – sumažinkite liepsną.
•Rinkitės puodus švariais lygiais dugnais – dėl geresnio kontakto su kaitviete šiluma bus perduodama kur kas efektyviau. Stebėkite, kad puodo dugno skersmuo atitiktų kaitvietės skersmenį arba būtų truputį didesnis. Plokščias, žemas, dengiantis visą kaitvietę indas yra geriau nei aukštas ir siauras.
•Naudokite greitpuodžius – jie padeda sutaupyti iki 70 proc. energijos.
•Išjunkite elektrinę viryklę likus kelioms minutėms iki maisto ruošimo pabaigos – ji išliks pakankamai karšta ir maistas baigs virti nenaudojant elektros.
•Kepdami orkaitėje, nustatykite reikiamą temperatūrą, bet ne aukštesnę.
•Valgį virkite nedideliame vandens kiekyje – nenaudosite energijos papildomai vandeniui kaitinti.
•Elektriniai virduliai, gruzdintuvės ir mikrobangų krosnelės efektyviau naudoja energiją, nes juose šiluma yra naudojama tik maistui, o ne orkaitei ar patalpos orui šildyti.
Šviesiau, bet taupiau
Norint sutaupyti, pirmiausia reikia pasenusią techniką pakeisti nauja ir kokybiška. O visų svarbiausia – keisti įsisenėjusius įpročius. Ekspertai pataria efektyviau naudoti elektros energiją:
•Nepaliekant šviesos, kur jos nereikia. Dažniausia šviesą veltui deginame voniose, tualetuose, koridoriuose.
•Laiptinėse, koridoriuose naudojant nedidelio galingumo lemputes. 100 W elektros lemputė, degdama po 1 val. per dieną, per metus „sudegina” 10 Lt.
•Reguliariai nuvalant dulkes nuo elektros lempučių ir reflektorių, apšviestumas padidėja 25–40 proc.
•Naudojant vietinio apšvietimo šviestuvus – bus jaukiau ir pigiau.
•Energiją taupančios lemputės išties veiksmingos tose patalpose, kuriose neišvengiamai būtinas apšvietimas. Tokios lemputės suvartoja mažiau elektros energijos, o jų gyvavimo laikas net iki 10 kartų ilgesnis. Lempučių efektyvumo klasė žymima raidėmis nuo A iki G. A klasė – efektyviausia (dažniausiai siūloma naudoti), o G klasė – mažiausiai efektyvi. Tiesa, šių lempučių įjungimo/išjungimo skaičius yra mažesnis nei įprastinių kaitrinių lempučių.
•Šviesių spalvų sienos padarys patalpa vizualiai didesnę ir šviesesnę, tad reikės mažiau naudoti dirbtinę šviesą.
•Jei turite dviejų tarifų elektros energijos skaitiklį, stenkitės efektyviai panaudoti pigesnę nakties ir savaitgalio elektros energiją.
•Jungikliai su apšvietimo reguliatoriumi ir automatiškai išsijungiantys jungikliai taip pat taupo elektros energiją. Pastarieji itin tinkami daugiabučių laiptinėse.