Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių. O be to, net nebūtina turėti viso sodo ar daržo – „Iki“ šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė Vesta Paukštelo dalijasi patarimais, kaip vaikams nuo mažumės įskiepyti meilę šviežioms gėrybėms net ir savo balkone.
Sodininkystė ne tik reikalauja iš vaikų fizinio aktyvumo, bet ir juos nuramina bei priartina prie gamtos, skatina smalsumą. Net ir išrankus valgytojas mieliau paragaus sveikos daržovės, kuri su jo rūpesčiu išaugo iš mažos sėklytės.
„Matome, kad augantis dėmesys sveikam, tvariam gyvenimui būdui vis daugiau žmonių paskatina imtis sodininkystės ar daržininkystės. Tą geriausiai rodo augantys įvairių daržovių, gėlių sėklų pardavimai – šį kovą jų parduota beveik ketvirtadaliu daugiau nei pernai. Tuo tarpu gėlių svogūnėlių populiarumas auga kaip ant mielių – šių metų kovą jų nupirkta net 3,5 karto daugiau. Taip pat matome, kad į šią veiklą pirkėjai noriai įtraukia ir vaikus – renkasi specialiai jiems skirtus naujus sodo, daržo reikmenis, lengviau ir paprasčiau užauginamų augalų sėklas.“, – sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Kaip ir namų ruošos darbus, taip ir veiklą su vaiku sode, darže naudinga skiepyti nuo mažens. Atrandant gamtos paslaptis vystosi vaikų vikrumas, dėmesys aplinkai, pareigos jausmas. Be to, matant, kiek pastangų reikia užauginti maistą, taip jie mokysis pagarbos kitų darbui ir ugdys įprotį nešvaistyti maisto. Kaip tą padaryti kuo paprasčiau ir įtraukiau, pataria V. Paukštelo.
Laikykite tai žaidimu. Vyresnėliai jau supranta, kad namuose reikia atlikti ir darbų, bet mažiesiems veiklą sode geriau laikyti ne privaloma užduotimi, o pramoga. Pasirūpinkime, kad vienu metu nereikėtų daryti pernelyg daug darbų, nes tai gali slopinti entuziazmą. Taip pat „Iki“ šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė pataria nuolat keisti veiklą: sėkite sėklas, sodinkite augalus, raukite piktžoles, laistykite, genėkite, skinkite šviežias daržoves ir vaisius.
„Vaikui gera pramoga bus ir jeigu paprasčiausiai paprašysite apipurkšti augalų lapus vandeniu. Gali padėti intriguojantys dalykėliai – vaikiški sodininko rinkiniai arba specialios pirštinės. Vyresnius vaikus, kurie užsispyrusiai nenori dalyvauti tvarkant sodą, gali paskatinti varžybos. Gėlių laistymo, gėlynų kasimo ar lapų grėbimo varžybos tarp brolių ir seserų arba tėvų ir vaikų motyvuos darbus atlikti greičiau ir kruopščiau. Po pastangų atlygis gali būti pelnytas mėgstamas patiekalas ar desertas“, – siūlo augalų žinovė.
Parinkite tinkamus augalus. Greičiausias būdas sudominti sodininkyste – pasodinti vaiko mėgstamą daržovę, kurią jis pats mėgsta valgyti. Naudingi bus tokie augalai, kurie lengvai dygsta ir auga – taip vaikas greičiau galės pajusti sėkmę ir pasididžiavimo jausmą.
Parduotuvėse galite rasti specialiai jiems skirtas sėklas, kurios parinktos atsižvelgiant į augalų grožį ir paprastumą auginant. Galima pradėti nuo greitai augančių pupelių, žirnių ir prieskoninių žolelių, nes tai nereiklūs augalai, o mainais jie įspūdingai auga. Pradedantiesiems daržininkams taip pat tiks braškės ar mažieji pomidorai, kuriuos galima auginti netgi balkone ar terasoje.
„Kai vaikai matys, kaip greitai ir sėkmingai auga pačių pasėtos daržovės, jie ir patys lengviau susigundys paragauti savo darbo rezultatų. Todėl verta pasisėti salotų, laiškinių česnakų. Ridikėliai yra tikrai graži daržovė, vaikai entuziastingai traukia iš žemės jų mielus raudonus rutuliukus. Špinatai taip pat greitai auga, duoda didelį derlių ir nereikalauja jokios ypatingos priežiūros, todėl idealiai tinka daržininkystei su vaikais“, – patarimais dalijasi V. Paukštelo.
Pasirūpinkite saugumu – ir patrauklumu. Dirbant sode ar darže, žinoma, vaikų saugumas turėtų išlikti prioritetas. Pasirūpinkite, kad šalia nebūtų neatitvertų vandens telkinių (net ir nedidelių tvenkinukų), nepalikite be priežiūros savo įrankių, trąšų. Būtina tinkama apranga, įskaitant kepurę, kad galva būtų apsaugota nuo saulės spindulių, ir pirštines, kad būtų apsaugotos jautrios rankos. Tiek veikla, tiek reikmenys, kuriuos naudos vaikas, turėtų atitikti jo amžių. Todėl vos kelerių metų vaikams reikėtų parūpinti iš plastiko pagamintų priemonių – plastikinius grėblius, kastuvus, karutį ar vežimėlį sugrėbtiems lapams ar išrautoms piktžolėms.
„Vaikai mėgsta mėgdžioti mus, suaugusiuosius. Jie irgi nori pabandyti dirbti kauptuku, grėbliu, laistytuvu ar kitais įrankiais. Tačiau tai, kas mums įprasta, vaikams gali kelti riziką ar paprasčiausiai būti nepatogu. „SodoLendo“ asortimente tikrai rasite tai, ką vaikai galės saugiai naudoti savarankiškai arba prižiūrimi tėvų. O jeigu jiems duosite ir spalvingus guminius batus, prijuostę ir marškinėlius su mylimo personažo atvaizdu, jie dar noriau kibs į darbus“, – rekomenduoja augalų žinovė.
Prižiūrėkite. Prižiūrėti reikėtų ne tik mažuosius, bet ir tai, kaip jie atlieka užduotis. Kruopštumo, augalų pažinimo jie dar tik mokosi, tad kai kurios gėlės, sėklos gali gauti per daug vandens, kitos – per mažai. Nepakenks šiek tiek sekti darbus, net jeigu vaikai jau ir yra ūgtelėję – juk nuo sėkmingo derliaus ar žiedų gausos iš dalies priklausys ir vaikų entuziazmas.
Duokite savą „daržą“. Tai puikus būdas ugdyti atsakomybę – parinkite nekaprizingų augalų, kuriuos lengva prižiūrėti. Tai neturi būti dalis lysvės, puikiausiai pakaks didesnio vazono ar lovelio net ir ant namų palangės ar balkone. Ten auginkite prieskonines žoleles, šviežias daržoves. Vazone galima pasodinti ir sukulentų bei su keliomis dekoracijomis – mažais dekoratyviais namukais, figūrėlėmis, akmenukais – sukurti „fėjų“ sodą.
Įkurkite vabzdžių viešbutį. Pastaraisiais metais išpopuliarėję, jei turi daug privalumų. Juos nesunku pagaminti, pats procesas bus įdomus ir vaikams, o rezultatas bus naudingas dar ir gyvajai gamtai. Pasak V. Paukštelo, paprastam vabzdžių viešbučio projektui reikia tik atviros dėžės – vaikai gali bėgioti po sodą ir surinkti jam reikiamų medžiagų: šakelių, samanų, sausos žolės, kankorėžių ir pan. Toks kūrinys gali privilioti boružėles ir kitus vabzdžius, vabalus, kuriuos vaikai vėliau galės stebėti ir iš arčiau pažinti gamtą.
Skanaukite kuo dažniau. „Kuo jau kuo, bet vaikai kantrybe dažniausiai nepasižymi. Todėl labai naudinga būtų kuo dažniau į savo mitybos racioną įtraukti namuose užaugintas šviežias gėrybes, kad mažieji galėtų nuolatos matyti savo pastangų rezultatą. Kol daržovės dar tik noks, paprašykite iš daržo ar nuo palangės nuskabyti šviežių prieskoninių žolelių lapelių vakarienei, gerkite mėtų arbatą arba vandenį su ja, pusryčių sumuštinius gardinkite svogūnų laiškais nuo palangės“, – pataria V. Paukštelo.