Aplinkos ministerija kviečia suinteresuotas šalis teikti pastabas dėl Europos cheminių medžiagų agentūros (ECHA) pasiūlymo riboti perfluoralkilintas ir polifluoralkilintas medžiagas (PFAS) gaisro gesinimo putose. Viešoji konsultacija tęsis iki rugsėjo 23 d.
Europos Komisijos prašymu ECHA įvertino PFAS riziką aplinkai ir žmonių sveikatai, kylančią naudojant jas gaisro gesinimo putose. Padaryta išvada, kad šių medžiagų keliama rizika šiuo metu nėra tinkamai kontroliuojama, jų patekimas į aplinką turėtų būti kiek įmanoma sumažintas.
ECHA parengė ir pateikė pirminį pasiūlymą uždrausti visų PFAS, esančių gaisro gesinimo putose, tiekimą rinkai, naudojimą ir eksportą. PFAS – kelių tūkstančių sintetinių cheminių medžiagų grupė, jos ir jų skilimo produktai yra itin patvarūs, todėl net nutraukus gamybą išliktų aplinkoje ištisus dešimtmečius, kaupiasi ir mūsų organizme.
Naudojant PFAS gaisro gesinimo putose užteršiamas dirvožemis, požeminis bei geriamasis vanduo. Tyrimai rodo, kad kai kurios iš jų gali sukelti sunkius sveikatos sutrikdymus – vėžį ir kepenų pažeidimus.
Jeigu bus priimtas pateiktas pasiūlymas, PFAS išmetimas į aplinką per 30 metų galėtų sumažėti daugiau nei 13 tūkst. tonų.
Raginame įrodymais pagrįstą nuomonę dėl pasiūlymo išreikšti jau dabar, pasiūlymo nagrinėjimo pradžioje. Be bendro pobūdžio pastabų ir pasiūlymų konsultacijų metu taip pat prašoma pateikti konkrečią informaciją apie PFAS pakeitimo galimybes gaisro gesinimo putose įvairiuose sektoriuose bei apie laiką, reikalingą tokiems pakeitimams įgyvendinti, apie PFAS šalinimo geriamajame vandenyje išlaidas ir kitą informaciją.
Europos Komisija įvertins gautus pagrįstus pasiūlymus ir galutinę ECHA nuomonę, rengdama atitinkamą REACH reglamento pakeitimą. Jis bus priimtas sutarus visoms ES valstybėms narėms ir Europos Komisijai. ECHA mokslinių komitetų nuomonę planuojama parengti 2023 m. rudenį.
Be šio pasiūlymo, penkios valstybės – Nyderlandai, Vokietija, Danija, Švedija ir Norvegija – rengia techninę dokumentaciją dėl PFAS naudojimo apribojimo, kuris apims ir kitus naudojimo būdus bei sektorius. Planuojama, kad pirminis pasiūlymas bus pateiktas ECHA 2023 m. sausio mėn.
Primename, kad ES cheminių medžiagų strategija tvarumui užtikrinti labai didelį dėmesį skiria PFAS medžiagų politikai. Europos Komisija įsipareigojo atsisakyti jų, paliekant išimtis ir leidžiant naudoti tik būtiniausioms visuomenės reikmėms, jeigu nėra pakaitalų. Visą ECHA pasiūlymo tekstą rasite čia. Savo nuomonę, pasiūlymus vykstančioje viešojoje konsultacijoje galite pateikti čia.
Balandžio 5 d. 11 val. ECHA organizuoja informacinį nuotolinį seminarą, kuriame paaiškins PFAS apribojimo pasiūlymo proceso eigą ir pastabų, pasiūlymų teikimo tvarką. Seminaras vyks anglų kalba, prisijungimas čia.