Ekoklima

Šiuolaikinis pastatų projektavimas: pieštuką keičia skaitmeniniai standartai

Šiuolaikinis pastatų projektavimas: pieštuką keičia skaitmeniniai standartai

Šiuolaikinės pastatų projektavimo technologijos išaugo iš balto lapo ir pieštuko amžiaus. Nauji architektūros projektai gali gimti tiesiog virtualioje realybėje. Specialų projektavimo įrankį architektams sukūrusi JAV architektūrinio stiklo gamintoja „Guardian“  suteikia  galimybę greitai ir patogiai pasirinkti tinkamas medžiagas naujai projektuojamam objektui.

Kompanijos sukurtu pastatų informacinio modeliavimo  (Building Information Modeling – BIM) įrankiu nuo šiandien gali naudotis architektai, langų gamintojai visoje Europoje.

BIM metodika leidžia kurti ir planuoti projektus, pereiti iš vieno darbų etapo į kitą ir matyti sukurtą vaizdą virtualioje realybėje. Projektavimo įrankis veikia „Revit“ ir IFC formatuose, kurie dažniausiai naudojami kuriant BIM projektus.

Pasak Vaido Petkevičiaus, „Guardian“ rinkodaros vadovo Baltijos šalims, nauja kompanijos sukurta  BIM platforma suteikia galimybę projektuotojams parinkti reikiamus architektūrinio stiklo sprendimus tiek išoriniams pastatų fasadams, tiek vidinėms erdvėms. Platformą sukūrė Didžiosios Britanijos Karališkasis Architektūros Institutas.

Skaitmeninėmis pastatų modeliavimo programomis specialistai naudojasi jau ne vienerius metus, tačiau „Guardian“ sukurta platforma, padedanti projektuotojams parinkti stiklo sprendimus naujiems projektams – vienintelė tokia Europoje.

„Analogiška programa sėkmingai veikia JAV.  Pastaroji BIM versija sukurta specialiai Europos rinkai, atsižvelgiant į regiono įstatymines normas bei reikalavimus stiklo fasadams ir langams. Ši programa palengvins architektų darbą kuriant įvairios paskirties statinius ir ieškant jiems tinkamiausių stiklo sprendimų“, – teigia V.Petkevičius.

„Guardian“ BIM įrankiu nemokamai gali naudotis visi specialistai, apsilankę kompanijos interneto svetainėje.

Kas yra BIM ir kaip ji veikia?

Statinio informacinis modeliavimas – tai statinio skaitmeninio modeliavimo ir projektavimo procesas, kurio metu kuriama ir valdoma pastato informacija visais jo gyvavimo ciklo etapais – nuo pirminės idėjos iki nugriovimo. BIM projektai suteikia galimybę visą projekto informaciją saugoti vienoje vietoje, prie kurios gali prieiti visos projekto šalys.

„Savo darbe naudojame skaitmeninius projektavimo instrumentus. Lietuva nėra itin atsilikusi šioje srityje palyginus su Skandinavija. BIM projektai specialistams ateityje taps tarsi bibliotekos, kurios leis matyti įvairius medžiagų pasirinkimus, tačiau kol skaitmeninis pastatų modeliavimas taps standartu Lietuvoje, praeis ne vieneri metai“, – pastebi architektas Edgaras Neniškis, architektūros studijos „Arches“ vadovas.

Šiuo metu BIM sistema yra naudojama daugelyje šalių planuojant skirtingus infrastruktūros projektus – nuo pastatų, kelių ir tiltų, gamyklų ar uostų, dujų trasų ar vandenvalos įmonių. Palaipsniui šią sistemą kaip pasaulinį standartą  siekiama įdiegti bei pritaikyti įvairiose srityse ir Lietuvoje.

Pasak E.Neniškio, skaitmeninių projektavimo įrankių proveržį kol kas stabdo skirtingi programų, kuriomis naudojasi inžinieriai ir architektai, formatai ir ribotos finansinės galimybės, nes programinė įranga yra brangi ir ne visiems prieinama.  „Proveržį šioje srityje galėtų paskatinti patys gamintojai, kurdami tokius nemokamus įrankius kaip tai padarė „Guardian“. Skaitmeninis pastatų modeliavimas leidžia padidinti projekto kokybę ir sumažinti klaidų tikimybę“, –  pažymi E.Neniškis.

„Guardian“ BIM platforma leidžia specialistams  savo projektuojamiems objektams parinkti tinkamiausius stiklo sprendimus, atsižvelgiant į įvairius parametrus: stiklo konstrukcijos tipą,   fasadų orientaciją pagal pasaulio kryptis  ir parenkant tinkamiausią stiklo rūšį. Programa taip pat leidžia įvertinti sukurto projekto energetinį efektyvumą ir atlikti projekto sąnaudų skaičiavimus.

„Naudodamiesi programa specialistai gali atlikti įvairias simuliacijas – įrankis padės įvertinti, kokį ekonominį bei energetinį efektyvumą galima pasiekti pasirinkus skirtingas stiklo rūšis. Platforma žymiai palengvina specialistų darbą ir taupo laiką – jiems nebereikia tinkamų stiklo sprendimų ieškoti kataloguose . Visa tai – nuo projektavimo, sąmatos sudarymo iki gaminio užsakymo – galima atlikti naudojantis šiuo įrankiu“, – pažymi V.Petkevičius.

Apie Guardian

„Guardian“ – tai tarptautinė kompanija, užimanti lyderio pozicijas architektūrinio stiklo rinkoje, taip pat gaminanti ir kitas statybines medžiagas komerciniams, gyvenamiesiems pastatams, interjerui bei automobiliams. Kompanijos centrinė būstinė yra JAV, Auburn Hilse, Mičigane.

Kompanijos sukurti „SunGuard“ serijos produktai yra skirti pastatams skirtingose klimato zonose. Pasaulyje pirmaujantis kompanijos Mokslo bei inovacijų centras kuria inovatyvias stiklo dangų technologijas,  suteikiančias „Guardian“ gaminiams išskirtines savybes. Kompanijos padaliniuose ir gamyklose Šiaurės Amerikoje, Europoje. Pietų Amerikoje, Azijoje, Afrikoje ir Vidurio Rytuose dirba apie 18 000 darbuotojų.

REKOMENDUOJAME

Kompensacija už servitutą

Kaip nustatoma kompensacija už servitutą?

Vaikų žaidimų aikštelės Statybinės ir apdailos medžiagos Želdinimo projektai, konsultacijos Tabariškių žaluma, UAB Protingi namai Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) dažnai