Susidėvėjusio minkštasuolio, fotelio ar kėdės nebūtina išmesti. Seną patogų ir malonius prisiminimus saugantį baldą galima atnaujinti. Baldus remontuojančių, atnaujinančių ir restauruojančių verslininkų teigimu, galima atnaujinti net labai susidėvėjusius baldus arba pagal seną modelį pagaminti naujus.
Remontas gelbsti ne visuomet
Vilniečio Lino Jaramino iš bendrovės „Baldų restauravimo centras” teigimu, visus minkštuosius baldus galima prikelti naujam gyvenimui. Jei tik žmogus pasirengęs tam skirti užtektinai lėšų. Mažiau susidėvėjusius pakanka aptraukti nauju kokybišku gobelenu ar oda. Daugiau susidėvėjusius, išklerusius ar sudilusius baldus gali tekti kapitališkai remontuoti – keisti susidėvėjusį poroloną, išklerusias spyruokles, taisyti aplūžusius atlošus bei kitas baldo dalis. Ir tik tada jį aptraukti nauju gobelenu.
Bendrovės „Ilanos restauratoriai” direktorė Ana Drutel tvirtino, kad jei baldo karkasas sveikas, nesulūžęs, jį restauruoti apsimoka. „Tačiau jei medinė baldo, pavyzdžiui, sofos, dalis yra sulūžusi, dažniausiai ją tenka visiškai perdaryti, o kartais net naują pagaminti. Tuomet jo remontuoti neverta”,– aiškino A.Drutel.
Specialistė pabrėžė, jog yra žmonių, kuriems nesvarbu, kiek kainuos atnaujinti seną baldą – jie bet kokia kaina nori išsaugoti malonių prisiminimų sukeliantį daiktą. „Išmesti seną, netinkamą naudoti baldą žmogui – psichologinė trauma. Būna, kad tokio baldo restauruoti jau neįmanoma, todėl pagal seną modelį, ankstesnę jo formą, suradę kuo autentiškesnes medžiagas pagaminame naują”, – aiškino A.Drutel.
Dažniausiai pagal senų baldų pavyzdį pagaminti naujus arba juos autentiškai restauruoti kainuoja brangiau, nei įsigyti naują. Antai jei susidėvėjusį baldą atnaujinti atsieina trečdalis naujo kainos, tai autentiškai jį atkurti atsieis kur kas brangiau. Žinoma, ir darbas ilgiau užtruks.
Derina prie interjero
Neišgalintieji pakloti solidžios pinigų sumos senam baldui restauruoti arba pagaminti naujam pasitenkina baldo atnaujinimu – tiesiog aptraukia nauju gobelenu.
L.Jaraminas tvirtino, kad atnaujinti senus baldus dažniausiai ryžtasi vyresnio amžiaus žmonės. Jiems toks baldas yra tarsi reliktas, su kuriuo nenori skirtis, arba įsigyti naujų neleidžia finansinės galimybės.
A.Drutel teigimu, jaunimas taip pat noriai atnaujina baldus. Jaunuoliai dažniausiai tėvų nupirktų ar atiduotų baldų apmušalus nori pakeisti pagal savo skonį, poreikius ir derinti prie kitų interjero detalių. Kiti klientai – privačius ar visuomeninius interjerus kuriantys architektai, interjero dizaineriai. Šie specialistai restauratoriams pateikia įvairių užsakymų. Antai pageidauja unikalų senovinį klasikinio stiliaus fotelį paversti originaliu šiuolaikišku interjero akcentu. O tai įmanoma parinkus įmantrų audinį, paauksavus medinį fotelio karkasą, kaip darė „Ilanos restauratoriai” atlikdami vieną užsakymą.
Baldų restauratorių duris varsto ir nekokybiškus baldus įsigiję gyventojai. Tokie klientai keičia susidėvėjusias ar sulūžusias detales, sudilusius gobelenus, nes dar nenori išmesti gana naujo baldo.
Verslininko L.Jaramino teigimu, atnaujinti baldus vidutiniškai užtrunka savaitę. „Pirmiausia atvykstame pas klientą į namus, apžiūrime baldą ar visą komplektą, įvertiname susidėvėjimą, patariame, ką reikia keisti. Jei minkštoji baldo dalis smarkiai susidėvėjusi, kartu su gobelenu reikia keisti ir poroloną. Tada vežamės baldus į dirbtuves, sutaisome ir vėl pristatome šeiminkams”, – aiškino specialistas.
Kokia medžiaga – įprastu gobelenu, dirbtine ar natūralia oda – aptraukti susidėvėjusį baldą, renkasi pats klientas. Jei užsakovas dar neturi įsigijęs norimo audinio ar odos, baldų remonto specialistai pasiūlo išsirinkti iš turimų pavydžių. Jei užsakovas nori ypatingo, reto audinio, jo paieškos gali užtrukti, o baldų remontas prailgti. Jei baldas įmantrus, senovinis ar klasikinio stiliaus, jį atnaujinti užtrunka taip pat ilgiau.
Kainos įvairios
Baldų ar jų komplekto atnaujinimo kaina priklauso nuo specialistų darbo, pasirinktų audinių vertės bei papildomai sunaudotų medžiagų – porolono, spyruoklių, vatos. O jei reikia remontuoti arba keisti itin susidėvėjusias baldo dalis, kaina taip pat šokteli.
L.Jaramino teigimu, neįvertinus baldo susidėvėjimo sunku pasakyti, kiek kainuos jį atnaujinti. Įprastam foteliui atnaujinti gali prireikti 100–500 litų, kėdei aptraukti nauju audiniu – nuo 15 litų. Norint naujam gyvenimui prikelti visą minkštųjų baldų komplektą piniginė gali suplonėti ir 400, ir 2000 litų. Jei klientas pageidauja odos, kaina dar labiau šoktelės. Visose įmonėse kainos panašios.
Įmantrių, originalių ar senovinių baldų restauravimas, kai išsaugomas arba atkuriamas jų autentiškumas, kainuoja dar brangiau. Šiuo atveju kaina priklauso ne tik nuo audinio kainos, bet ir nuo darbų trukmės.
A.Drutel pasakojo, jog atnaujinti galima ir lovas, tereikia pagal konkrečius matmenis pagaminti naujus čiužinius. Antai vienugulės lovos čiužinys kainuoja 400 litų, dvigulės – 700 litų. Į šią kainą įeina ir specialistų darbas, ir panaudotos medžiagos – spyruoklės, porolonas, vata, užvalkalas. Lovų čiužiniai pagaminami per 2–3 dienas.