Įsigijote naują būstą, o gal turimą atnaujinote iš pagrindų? Keitėte viską, ką tik galima – langus, grindis, sienų spalvą ir net jų vietą… Kambariai dar kvepia dažais, o juose taip trūksta baldų… Juk nesinori naują kambarį apstatyti foteliais, atsivežtais iš ankstesnio būsto, ar tėvų padovanota jau trečiąjį dešimtmetį skaičiuojančia sofa. Vakarų šalių vartotojai baldus keičia kas penkerius dešimt metų.
Rytų specialistai teigia, kad geriausiai jaustis turite kambaryje, kuriam baldai gaminami pagal individualų užsakymą.
Kaip išsirinkti tinkančius ir patinkančius baldus, kad kaina galutinai nesužlugdytų jau ir taip remontų gerokai nustekento šeimyninio biudžeto? Juk net panašios sofos skiriasi daug kuo – pradedant vidinėmis konstrukcijomis, baigiant apmušalais. Medžiagų, panaudotų vidinėse detalėse, žinoma, nematyti, kaip ir labai svarbių baldui detalių jungimo būdų, o apmušalų kokybė išryškės tik po pusės metų…
Kas svarbu ieškant kokybiškų minkštųjų baldų?
Kaina
Tikriausiai iš patirties žinote, kad didelė kaina dar nebūtinai garantuoja aukštą kokybę. Iš plataus asortimento neretai galima įsigyti prastą baldą už nemenką kainą arba atvirkčiai.
Perkant minkštuosius baldus svarbu nors kiek nusimanyti apie jų gamybą ir sandarą. Nemažai naudingos informacijos gali suteikti ir baldo gamintojo vardas. Jeigu gamintojas yra patikimas, galite gauti išsamią informaciją apie baldo sandarą. O nežinomo gamintojo žema kaina parduodamo baldo kokybe reikėtų pasidomėti ypač atidžiai.
Vidinės konstrukcijos
Būtinai sužinokite, kokios vidinės detalės, iš kokios medžiagos ir kaip yra pagamintos, įsitikinkite, kad laikančioji baldo konstrukcija yra patikima ir tvirta. Patikimos medžiagos, iš kurių gali būti surinkti minkštieji baldai, – tai lapuočių mediena (kietmedis) ir klijuota fanera. Tačiau lapuočių mediena naudojama tik aukščiausios kokybės ir brangiuose balduose. Baldams tinka ir spygliuočių mediena (kokybiška, gerai išdžiovinta, nešakota), kai kurios detalės gaminamos iš medžio drožlių ir plaušo plokščių. Gerai išdžiovinta mediena garantuoja, kad medinių detalių forma bus stabili, o naudojami baldai negirgždės. Vidinių detalių jungimo būdai taip pat labai svarbūs: patikimiausi iš jų – dygiuota ir klijuota mediena, metalinės sąvaržos ir varžtai.
Kai kurie baldų gamintojai, taupydami laiką ir pinigus, minkštųjų baldų karkasus sutvirtina kabėmis, tačiau toks baldas nėra labai patvarus.
Transformacijos ar pertvarkymo mechanizmai
Iš pirmo žvilgsnio visos sofos tokios skirtingos. Tačiau pagal transformacijos mechanizmą, kuriuo baldai pertvarkomi išskleidžiant, išlankstant ar ištraukiant į gulimąją padėtį, sofas galima suskirstyti į tris pagrindines grupes: ištraukiamos į priekį („prancūziškas” būdas, kai naudojamos medinės konstrukcijos, arba „amerikietiškas”, kai naudojamos metalinės spyruoklės), sofa–knyga (baldas, kuris išsilanksto pagal išilginę ašį) ir sofa su atlenkiamais šonais.
Rinkdamiesi minkštuosius baldus nepamirškite, kad jie skirti sėdėti, t. y. poilsiauti, o ne kasdien miegoti. Nuolat eksploatuojamos sofos–lovos tarnavimo laikas neišvengiamai trumpėja, greičiau susidėvi minkštoji dalis bei transformacijos mechanizmas. Galbūt todėl užsienio gamintojai naujausiose kolekcijose retai besiūlo minkštųjų baldų modelius su miegamąja dalimi. Patikimiausias transformacijos mechanizmas, kai sofa atsiverčia tarsi knyga, tačiau jis būtinai turi būti metalinis. Toks mechanizmas atlaiko iki 3 000 ciklų.
Minkštieji baldai gali būti su patalynės dėže arba be jos. Jei yra dėžė, skirta patalynei laikyti, jos konstrukcija turi užtikrinti patogų priėjimą prie patalynės ir jos vėdinimą, o minkštosios dalys turi saugiai fiksuotis, kai yra pakeltos.
Kai kurie baldai turi pertvarkymo mechanizmus – tai puiki galimybė savarankiškai komplektuoti ir pertvarkyti baldus, be to, tai ypač geras sprendimas apstatant mažus butus. Tačiau įsitikinkite, kad pertvarkomosios baldo dalys lengvai juda. Tarp atskirų dalių neturi būti didelių tarpų ir įdubimų, tuomet bus patogu tiek sėdėti, tiek gulėti.
Ypač svarbu, kad baldai būtų patogūs sėdėti, todėl atkreipkite dėmesį į kampą tarp sėdimosios dalies ir atlošo. Jis neturi būti status, o tuo labiau smailas. Kampas tarp atlošo ir sėdimosios dalies turėtų būti didesnis kaip 90° ir mažesnis kaip 120°. Sėdimoji plokštuma priekinėje dalyje turėtų būti keliais laipsniais pakelta – tokia konstrukcija patogesnė kūnui.
Minkštoji dalis
Labiausiai dėvima minkštųjų baldų dalis – sėdimoji, todėl būtina pasidomėti, kaip ji pagaminta. Dažniausiai minkštoji dalis formuojama iš porolono.
Tam turi būti naudojama medžiaga, kurios tankis nemažesnis kaip 25–30 kg/m3, o kietumas 3,5–4,0 kPa. Baldų gamybai naudojamas ir labai elastingas putų poliuretanas – HR porolonas. Šis porolonas pasižymi spyruokliniu efektu, yra labai tamprus ir ilgaamžis. Ši medžiaga savybėmis pralenkia įprastą poroloną. Tačiau ir ją naudojant galioja taisyklė, kad kuo didesnis porolono sluoksnio tankis, tuo ilgiau jūsų baldai „neišsisėdės”. Mažo tankio medžiaga greičiau praranda formą, be to, ir medikai nepataria rinktis ypač minkštų baldų.
Porolono sluoksnis turi būti sutvirtintas. Tam naudojamos plokščios spyruoklės arba pinti guminiai diržai. Sofos atlošas apkraunamas mažiau, todėl jam gaminti gali būti naudojamas ir mažesnio tankio porolonas.
Sėdimoji dalis gali būti gaminama naudojant ir lateksą. Tai bene patikimiausia medžiaga minkštiesiems baldams, tačiau brangi.
Baldų sėdynė gaminama ir iš spyruoklių bloko. Tai senas ir patikimas būdas, turintis ir privalumų, ir trūkumų. Jeigu spyruoklės netinkamai sujungtos, po jomis nėra minkšto sluoksnio, baldai gali girgždėti. Negirgždės toks spyruoklių blokas, kuriame panaudotos „kišeninės” spyruoklės, kai kiekviena spyruoklė įdėta į atskirą maišelį. Svarbu, kad spyruoklių blokas būtų uždengtas. Ant spyruoklių turėtų būti ne mažiau kaip 3 cm storio minkštos medžiagos sluoksnis: maždaug 1 cm storio veltinio tipo medžiaga, mažiausiai 2 cm storio porolonas ir įvairūs minkštinamieji sluoksniai.
Baldų apmušalai
Renkantis baldų apmušalus nepakanka pasikliauti vien savo skoniu. Baldams apmušti naudojama medžiaga sudaro didžiausią gaminio savikainos dalį. Apmušalams turi būti naudojamas atsparus dėvėjimuisi, neblunkantis baldinis audinys. Įsigijus pigų gaminį, po kurio laiko ant sėdimosios dalies ar porankių gali tekti net ir skyles lopyti. Baldams skirti audiniai gali būti tiek natūralių pluoštų, tiek sintetiniai, tiek mišrūs, todėl būtinai pasidomėkite pasirinkto baldo apmušalų sudėtimi, kad vėliau galėtumėte pasirinkti tinkamas valymo priemones.
Baldų gamintojai pirkėjus vilioja galimybe patiems pasirinkti patinkančius baldų apmušalus, tačiau iš mažų medžiagos pavyzdžių sunku įsivaizduoti, kaip atrodys pagaminti baldai. Siūlome nepamiršti, kad renkantis būsimų baldų apmušalus reikia įvertinti sofos modelį. Jeigu yra daug dekoratyvinių siūlių ar klosčių, geriau apmušalams rinktis lygią vienspalvę medžiagą, antraip sudėtingas modelis gali išderinti gėlėtos, o juo labiau languotos medžiagos simetriją bei piešinio vientisumą, o raštui suderinti reikės žymiai daugiau medžiagos, taigi ir gaminio kaina pakils.
Svarbi ne tik apmušalų, bet ir siūlių bei furnitūros kokybė. Atidžiai apžiūrėkite baldus, kuriuose naudojamos dekoratyvinės siūlės. Dekoratyvinės dvigubos siūlės turi būti lygiagrečios, be nutrūkusių siūlų, be praleistų dygsnių. Minkštosios dalys, suformuotos iš atskirų elementų, dažnai turi užtrauktukus. Patikrinkite, kaip jie įsiūti. Užtrauktukai balduose labai patogūs, nes galima pamatyti, iš ko pagaminti minkštieji elementai, o prireikus išvalyti ar pakeisti apmušalinę medžiagą.
Jei ieškote kokybiškų minkštųjų baldų už minimalią kainą:
– kuo daugiau sužinokite apie patikusių baldų vidinę konstrukciją ir minkštąsias medžiagas;
– baldų apmušalus rinkitės ne tik pagal spalvą. Paklauskite apie apmušalų sudėtį, ilgaamžiškumą, valymo priemones ir pan.;
– pasidomėkite, kas yra baldo gamintojas;
– kritiškai įvertinkite bendrą gaminio vaizdą, o kilus bent mažiausiai abejonei dėl konstrukcinių sprendimų, patogumo ar kainos, ieškokite kvalifikuoto pardavėjo patarimo.
Nepagailėkite laiko ir išsirinksite tikrai gerus baldus, net ir neturėdami specialių žinių. Gerų pirkinių!
AUTORIUS: Jurgita GELUMBYTĖ