Visi mes retkarčiais susiduriame su tokiu reiškiniu kaip nemalonus kvapas šaldytuve. Vieną dieną atidarome šaldytuvo dureles, o ten…
Maža kas nutinka: pamirštame kur nors šaldytuvo kamputyje įspraustą produktą, laiku neišmetame, ir kvapelis garantuotas.
Tiesa, šaldytuve be pakuotės laikomi produktai taip pat gali būti stiprių kvapų šaltiniu. Net naujutėliame šaldytuve irgi gali tvyroti nemalonus kvapas.
KVAPŲ PREVENCIJA
Šaldytuvą reikia valyti ir atitirpyti kuo dažniau nelaukiant, kol pasirodys pelėsiai. Tačiau net ir ką tik įsigyto šaldytuvo vidų būtina išvalyti. Tam tiks silpnas sodos ar kokios nors kitos natūralios valančios priemonės tirpalas. Galima šaldytuvą išvalyti ir amoniaku arba paprasta degtine. Svarbu po to nepamiršti jį palaikyti atvirą kelias valandas – kad gerai išsivėdintų.
Atsiradus nemaloniam kvapui pirmiausia reikia kruopščiai nuvalyti visus vidinius šaldytuvo paviršius nepamirštant ir angos kondensatui nutekėti, nes būtent ten ir susikaupia daugiausia nešvarumų, o jie – pagrindinis kvapų šaltinis.
Prieš valant šaldytuvą, žinoma, būtina išjungti.
O kad nemalonūs kvapai apskritai neapsigyventų jūsų šaldytuve, visus produktus jame reikia laikyti sandariose pakuotėse.
Į KOVĄ STOJA NE TIK CHEMIJA
Yra keletas būdų kovoti su nosį riečiančiais aromatais šaldytuve. Paprasčiausias jų – buitinė chemija ir pirktiniai kvapų sugėrėjai – jonizatoriai bei oro gaivikliai. Bet su nemaloniais kvapais gali padėti susidoroti ir kai kurie produktai arba jų ir buitinės chemijos priemonių deriniai:
♦ Šaldytuvo sieneles nuvalykite acto vandens tirpale (maišyti vienodomis dalimis) suvilgyta šluoste. Paskui, kad galutinai panaikintumėte kvapą, tolimajame šaldytuvo kampe kelioms valandoms pastatykite stiklainį su acte sumirkytu vatos tamponu.
♦ Valgomoji soda irgi puikiai naikina kvapus. Galite, pavyzdžiui, šaldytuve pastatyti stiklinę vandenyje ištirpytos sodos. Arba tiesiog padėti indelį (geriausia – uždaromą, su skylutėmis dangtelyje, bet tiks ir atviras) su žiupsneliu sodos. Kartą per tris mėnesius pakeiskite sodą nauja.
♦ Šaldytuvo vidų kruopščiai išvalykite amoniaku ir palikite jį atvirą visai dienai, kad gerai išsivėdintų.
♦ Kvapus sugeria ir medžio arba aktyvuota anglis. Galima keletą gabalėlių medžio anglies smulkiai sutrinti, suberti į dubenėlį ir palaikyti šaldytuve kokias 7 valandas. Arba suberti medžio ar aktyvuotos anglies miltelius į uždara indą su angomis dangtelyje ir laikyti šaldytuve nuolat.
♦ Nuo blogų kvapų gelbsti citrina. Išplovus šaldytuvą galima tiesiog ištrinti jo paviršius drėgna šluoste su užlašintais keliais lašeliais citrinos sulčių. Arba supjaustykite citriną griežinėliais, sudėkite į lėkštelę ir pastatykite šaldytuve kelioms dienoms (bet ne ilgiau kaip savaitei, antraip citrina ims pūti ir tuomet prie visų kitų nemalonių kvapų prisidės dar ir pūvančių citrusų „aromatas“).
♦ Paprastą juodą duoną supjaustykite gabalėliais ir išdėliokite keliose lėkštutėse. Pastatykite po vieną kiekvienoje tuščio įjungto šaldytuvo lentynėlėje 8–10 valandų. Duona taip pat puikiai sugeria kvapus.
♦ Vietoje duonos galima naudoti ir ryžius.
♦ Gana radikali priemonė: vidines šaldytuvo sieneles įtrinkite česnaku arba svogūnu ir palikite 10–14 valandų.
♦ Kvapams neutralizuoti šaldytuve galima laikyti baziliko, gvazdikėlių, cinamono, salierų, čiobrelių, ciberžolių, vaistinių kiečių, apelsinų žievelių.
♦ Padėkite šaldytuve indą su druska arba cukrumi.
♦ Kvapus sugers ir sūrio gabalėliai.
♦ Perpjaukite perpus citriną, išgremžkite minkštimą ir į kiekvieną puselę priberkite sodos. Išdėliokite šiuos citrinos „indelius“ šaldytuve ir po savaitės išmeskite.