Karnizai – vienas svarbiausių langų ir apskritai viso interjero dekoravimo funkcinių elementų. Jie skirti portjeroms ir užuolaidoms kabinti bei valdyti. Parduotuvės ir salonai siūlo įsigyti įvairiausių klasikinių apvalių, „bagetinių”, hai-tech stiliaus metalinių, kaltų, lietų, išraiškingomis dekoratyvinėmis detalėmis puoštų karnizų, taip pat karnizų, skirtų vaikų kambariams, virtuvėms, konferencijų salėms, svetainėms ir miegamiesiems… Ir tai toli gražu ne viskas. Norėdami padėti pirkėjams nepasiklysti tokioje gausybėje, aptarsime pagrindines karnizų grupes, patarsime, kokiame interjere kokius karnizus montuoti.
Visada yra populiarūs apvalūs karnizai. Apvali „lazda” – turbūt pati seniausia karnizų rūšis. Jie visada madingi, todėl, kad kaip ir viskas, kas paprasta ir genealu, yra gera vieta pasireikšti dizainerių fantazijai. Karnizo strypas gali būti pagamintas iš metalo (nerūdijančio plieno, žalvario), padengto plastiku. Komplekte gali būti ir antroji strypo spalvos metalinė kreipiančioji. Prekybininkai siūlo įsigyti skirtingų skersmenų apvalių karnizų, naujos kartos vielinių karnizų, jų derinių.
Išskirtiniai karnizai būna su žalvarine, kaldinta, stikline, gipsine furnitūra ir puikiai dera stilizuotame interjere. Jie naudojami užuolaidoms ir lambrekenams viena ar keliomis eilėmis kabinti.
„Bagetiniai” karnizai puikiai derės gyvenamosiose (ypač didelių plotų) patalpose, papuoš teatro fojė, restorano sales ir pan. Juos galima panaudoti dekoruojant langų, durų angas, nišas. Išvertus iš prancūzų kalbos, žodis „bagetas” reiškia medinę juostelę luboms, sienoms puošti. Karnizuose ši juostelė naudojama užuolaidų laikikliams pridengti, o kartu ir puošia kambarį.
Pagal veikimo principą išskiriami vieliniai (analogiški vieliniam karnizui) ir su bėgeliais, turintys kreipiančiąsias, karnizai. Standartiniai karnizai būna su vienu, dviem arba trimis bėgeliais. Priekinis bėgelis gali turėti specialią limpančiąją juostą lambrekenui tvirtinti. Antroji limpančiosios juostos dalis prisiuvama prie medžiagos. Lyginant su tradiciniais kabliukais ir kilpelėmis, šis variantas kur kas praktiškesnis, tuo labiau, kad lambrekeną reikia dažnai valyti. „Bagetinis” karnizas tvirtinamas prie sienos arba lubų. Jo ilgis gali sutapti su lango ilgiu arba būti ilgesnis, jei užuolaidos dengia visą sieną. Pirmuoju atveju papildomai siūlomos šoninės juostelės iš tos pačios medžiagos kaip ir „bagetas”. „Bagetinės” juostelės galima įsigyti atskirai nuo karnizo, jei norima patobulinti turimą profilinį ar vielinį karnizą. Renkantis „bagetinius” karnizus, siūloma laikytis tokių proporcijų: prie puošnesnių karnizų derinti paprastesnes užuolaidas. Nedidelėse patalpose geriau tvirtinti lango pločio „bagetinius” karnizus. Šis variantas bus ne tik estetiškesnis, bet ir pigesnis.
Parduotuvėse ir salonuose galima įsigyti įvairiausių dekoratyvinių karnizų. Tai modernūs metaliniai hai-tech stiliaus karnizai, tinkantys moderniems interjerams. Visi šių karnizų elementai pagaminti iš plieno arba žalvario ir gali būti nudažyti įvairiomis spalvomis: žalvario, matine žalvario, plieno, matinio plieno, vario ir kt. Siūloma įsigyti įvairių matmenų apvalių, vielinių, taip pat ir kombinuotų karnizų, pusapvalių ar kampuotų strypų sujungimų, lenktų kreipiančiųjų, kurių dėka galima apipavidalinti bet kokį (ir pusapvalį ar kampuotą) langą.
Profiliniai karnizai – tai funkcionalūs karnizai, skirti įvairios masės ir komplektacijos užuolaidoms kabinti, naudojami įvairiose patalpose. Aliumininio profilio lankstumas leidžia pagaminti karnizus bet kokios formos langams. Būtent prie aliumininių profilių galima tvirtinti mechanizmus (ir nuotolinio valdymo), skirtus užuolaidoms pakelti ar atitraukti. Tokius karnizus galima tvirtinti prie sienų ar lubų. Profiliniai karnizai gali būti įvairių spalvų, taip pat gali turėti juostą lambrekenui tvirtinti.
Plastikiniai karnizai naudojami kaip funkcionalioji „bagetinių” karnizų dalis arba kaip savarankiški karnizai. Iš išorės jie gali būti dekoruoti įvairių spalvų plastikine juosta. Paletėje yra įvairių medienos atspalvių, taip pat aukso, sidabro bei avangardinių spalvų: raudonos, mėlynos, juodos, baltos…
Naudojantis šiuolaikinėmis nuotolinio valdymo sistemomis galima efektyviai traukyti praktiškai bet kokio dydžio ir masės bet kokiame aukštyje pakabintas užuolaidas. Karnizais su elektriniu užuolaidų atitraukimo mechanizmu galima valdyti ir horizontaliąja kryptimi atitraukiamas (pvz., klasikines arba japoniškąsias), ir vertikaliąja kryptimi pakeliamas (romėniškąsias, ritinines, prancūziškąsias, austriškąsias) užuolaidas. Užuolaidas galima traukyti nuotolinio valdymo pultu arba sienoje įtaisytu mygtuku. Tačiau jei nusprendėte įsigyti tokio tipo karnizus, jau remontuodami patalpas prie karnizų turite numatyti elektros instaliavimą.
Karnizai su šviečiančiais antgaliais gali būti naudojami bet kokio stiliaus ir paskirties interjere – privačiame name, restoranų salėse, viešbučių kambariuose. Tokie karnizai efektingai pabrėš interjero nepakartojamumą ir sukurs jaukią atmosferą jūsų būste, ypač tamsiuoju paros metu. Tokie karnizai gražiai derės su „žvaigždėto dangaus” lubų apšvietimo sistema. Šio tipo karnizams taip pat reikės instaliuoti elektrą.
Šiuo metu labai populiari pakeliama užuolaida – romanetė. Tai ant lango ištemptas audinys, tvirtinamas į specialią įrangą. Vakare galima romanetę užtraukti ir visiškai uždengti langą, o dieną pakelti, kad matytųsi vaizdas. Pagrindinis romanetės akcentas – audinio raštas. Romanetė gali būti iš tankaus ir iš skaidraus audinio – tuomet langui suteikiamas tik fonas. Šios užuolaidos labai tinka virtuvėje ir vaikų kambariuose. Jos yra kompaktiškos, netrukdo šeimininkauti ar žaisti vaikams.
Dabar, kai jau susipažinote su įvairiais karnizų stiliais, pagalvokite, kokį vaidmenį jie turės atlikti dekoruojant norimos patalpos langus – šviesos ir gaivaus oro šaltinį. Ten, kur reikalinga šviesa, – svetainėje, valgomajame ar kabinete – užuolaidos, o kartu ir karnizai, labiau atliks dekoratyvinį vaidmenį, tuo tarpu miegamajame ar vaikų kambaryje užuolaidos bus dažnai traukomos, todėl reikės funkcionalių karnizų, kad traukydami užuolaidas netrikdytumėte besiilsinčiųjų miego.
AUTORIUS: Viktorija PACEVIČIŪTĖ