Interjero dizainerių paslaugomis dažniausiai naudojasi pasiturintys gyventojai, geriausiai suvokiantys, jog kiekvieną darbą labiau apsimoka patikėti profesionalams negu iš naujo išradinėti dviratį.
Atrodo, būstą kuo puikiausiai galima įsirengti pačiam – kas jau kas, bet būsto savininkas geriausiai žino, kokioje aplinkoje jis nori gyventi. Interjero dizaineriai mano kitaip: nuolatinis domėjimasis naujausiomis medžiagomis ir technologijomis bei žinojimas, kur geriausiai jas įsigyti, sutaupys ne tik laiko, bet ir pinigų, o profesionalūs patarimai namų gyventojams padės lengviau įgyvendinti savas idėjas.
Interjero dizainą paprastai kuria ir architektai, ir dizaino studijas baigę specialistai. Bet praktika rodo, jog interjerą šiuo metu projektuoja kas netingi: ir tapytojai, ir skulptoriai, žodžiu, kone kiekvienas, save vadinantis menininku. Žinoma, ne vienam pavyksta įsigyventi interjero dizaino pasaulyje. Vis dėlto labiausiai interjero subtilybes perpranta profesionalūs dizaineriai.
Specialistas, kuriantis interjerą, mato visumą, valdo erdves. Be to, jis turi sugebėti kurti, išgalvoti dalykus, kurių nėra. Todėl jis padeda užsakovui galvoti apie jo namų erdvę, nes dizaineris – jau daug ką matęs, daug ką žinantis, ir pirminiai sprendimai, priimami automatiškai, nuveda gerokai toliau. Žmogus, bandantis būstą įsirengti vien savo jėgomis, gali užstrigti pirminiame lygmenyje.
Pirmiausia – stilius
Kaip pasirinkti dizainerį? Tokį, kuris iš vieno žodžio suprastų, ko užsakovas nori. Ir tokį, kurio patarimai būtų naudingi, priimtini būstą įsirenginėjančiam gyventojui.
Susitikimui su dizaineriu turi pasirengti ne tik paslaugas siūlantis specialistas, bet ir pats klientas: pasidomėti dizainerio stiliumi, jei yra galimybių, ankstesniais darbais. Tam labiausiai pasitarnauja draugų, pažįstamų rekomendacijos.
Būtent užsakovas turės dizaineriui duoti toną. Ir jei, tarkim, jums prie širdies Tasmanijos gamtos stilistika, kurioje vyrauja daugybė spalvų, dinamika, gėlės, tai neturėtumėte kreiptis į dizainerį, propaguojantį šaltą minimalistinį stilių, ribojamą baltos spalvos, stiklo, metalo…
Žinoma, pirmajam susitikimui privalo ruoštis ir dizaineris, nes būtent tuomet jis gali išsiaiškinti, ką žmogus mėgsta, koks stilius jam prie širdies. Tam pasitarnauja vaizdinė medžiaga, kurioje išryškinti įvairūs fragmentai. Ji padeda žmogui nusakyti, kokio stiliaus aplinką jis norėtų matyti namuose.
Kai yra sprendimas, yra ir medžiagos. Kol sprendimas nepriimtas, apie medžiagų parinkimą, projekto sudėtingumą kalbėti dar anksti.
Interjero dizaino įgyvendinimo sėkmė priklauso ne tik nuo dizainerio sugebėjimų, bet ir nuo užsakovo savimonės. Jei dizaineris siūlys idėjas, o užsakovas jas tik atmetinės, apie bendrą darbą sunku kalbėti. Klientas dažnai nesupranta, jog specialisto informacija ir pasiūlymai, kurių jis nenori išgirsti, yra būtent tas produktas, už kurį jis moka pinigus.
Nereikia pamiršti, jog užsakovo gyvenimo stilius yra ne toks, kaip dizainerio. Todėl primesti jam savų idėjų nereikėtų. Kita vertus, užsakovas irgi turi pasitikėti dizainerio profesionalumu. Jei nėra abipusio susitarimo, kenčia darbo kokybė, o dėl to blogiau visiems: dizaineriui , jog negali įgyvendinti projekto taip, kad vėliau didžiuotųsi, užsakovui todėl, kad jo aplinka, kurioje gyvens, irgi nevisiškai tenkins. Taigi geras dizaineris ir ne prastesnis užsakovas – kone šansas laimėti loterijoje.
Nusprendusiems naudotis dizainerio paslaugomis reikėtų nusiteikti ilgam bendradarbiavimui su juo. Optimalus interjero įrengimo laikas – pusė metų. Nuo pirmojo susitikimo prasideda darbai – yra projektuojama, prižiūrima, renkamos medžiagos, ieškoma įdomesnių detalių. Nebūtinai visus darbus turi atlikti pats dizaineris, nes tenka valdyti ne tik erdves, bet ir kurti apšvietimą, židinius, laiptus, dekorą. Todėl į pagalbą neretai pasitelkiami kiti specialistai. Pavyzdžiui, dizaineris gali suprojektuoti židinį, bet jį stato jau tos srities meistras.
Dizaineris turi nebijoti klausinėti, nes jam būtina išsiaiškinti, ar užsakovas gyvens vienas, ar su didele šeima, ar jis mėgsta priiminėti svečius, ar yra vienišius. Kliento gyvensena diktuoja pirmines sąlygas, kurias dizaineris turi priimti.
Kaina – abipusis susitarimas
Interjero dizaineriai savo darbų kainas Lietuvoje skaičiuoja įvairiai: nuo kvadratūros iki procentų nuo bendros užsakymo sąmatos. Honoraro dydis dažnai priklauso nuo interjero sudėtingumo. Jau po eskizinių pasiūlymų tampa aišku, ko užsakovui reikia: ar tik parinkti spalvas ir dangas, ar reikės “perstumdyti” pertvaras, ar užsiimti dar ir būsto dekoravimu. Tada ir galima tartis dėl kainos.