Net ir parėjus į namus neįmanoma atsiriboti nuo laiko tėkmės. Vos įžengus į prieškambarį akys nevalingai nukrypsta į laikrodį, šeimininkaujant jis parodo, ar jau kviesti namiškius prie stalo, miegamajame šis laiko skaičiuotojas praneša, kad prasideda dar viena diena. Tačiau laikrodis – ne tik praktiškas daiktas, bet ir būtina stiliaus bei namų interjero detalė.
Orūs laikrodžiai
Iš interjero laikrodžių oriausi yra pastatomi ant grindų. Tokio stiliaus laikrodžiai pradėti gaminti XVI amžiuje Anglijoje. Tai buvo būtinas daiktas, pabrėžiantis pilies savininko socialinę padėtį ir giminės senumą.
Dabartiniais laikais pastatomi ant grindų laikrodžiai – labai madingi, tampa tarsi šeimos relikvija. Tokie laikrodžiai yra masyvūs, todėl jiems reikia daugiau vietos, ir gyvenantieji ankštame bute prieš jį įsigydami turi gerai apgalvoti, kur jis stovės. Juolab kad pastatomiems ant grindų laikrodžiams būtina erdvė.
Šie laikrodžiai – egoistai, jie negali pakęsti arti savęs bet kokio baldo. Interjero dizaineriai nepritaria idėjai pastatomą ant grindų laikrodį įkišti į kampą ar priglausti prie pat sienos. Geriausias variantas – kai laikrodis pastatomas išilgai sienos, arčiau jos vidurio.
Pastatomi laikrodžiai tinka erdviuose namuose, kuriuose vyrauja bet koks istorinis stilius. Pagal jį pasirenkama laikrodžio forma ir korpuso apdaila. Renesanso stiliui būdingi bokšto formos ar primenantys pastatus laikrodžiai. Rokoko stiliaus laikrodžių korpusas dažniausia pagamintas iš paauksuotos bronzos, papuoštas gėlių girliandomis ar įmantriais ornamentais.
Tie, kurie nebijo permainų, kuriems patinka griežtas ir lakoniškas stilius, gali pasirinkti laikrodį, turintį organinio stiklo ar kalnų krištolo korpusą – bus aiškiai matyti sudėtingo mechanizmo darbas. Toks pastatomas ant grindų laikrodis tiks klasikinio stiliaus baldais apstatytame bute.
Tarsi meno kūriniai
Laikrodžių – pastatomų ir pakabinamų – dabar yra pačių įvairiausių dydžių, formų ir spalvų. Juos galima įkomponuoti į kokį nors praktiškai pritaikomą daiktą, įmontuoti į medį, stiklą, porcelianą ar į kokią nors kitą medžiagą. Taigi kiekvienas gali pasirinkti pagal savo skonį ir interjerą.
Jei laikrodis perkamas visų pirma kaip dekoratyvinis interjero elementas, verta atkreipti dėmesį į jo formą. Dizaineriai sugalvojo tarsi tekančias ar plaukiančias, simetriškas formas. Tokie laikrodžiai atrodo lyg siurrealistinės variacijos greitai bėgančio laiko tema. Tiesa, patį laiką pasitreniravus galima pasakyti maždaug penkių minučių tikslumu. Tokie laikrodžiai – meno kūriniai, jų išleidžiama nedaug, nes tai – rankų darbas. Kad ir koks laikrodis bus išsirinktas, jis turi atitikti patalpos stilistiką.
Sieninis laikrodis turi derėti prie sienų spalvos, tapetų rašto arba būti parinktas pagal kontrasto principą. Interjere, turinčiame aiškų ir vientisą stilių, geriau rinktis neutralų modelį. Laikrodžiai turi išskirtinį bruožą: nors jie yra interjere, būna šiek tiek svarbesni už jį, nes tampa pagrindiniu kambario akcentu.
Kuklūs ir praktiški
Kabinetiniai sieniniai laikrodžiai – kuklūs, nekrinta į akis, nes jų paskirtis – praktinė. Kas kita – staliniai laikrodžiai. Ant rašomojo stalo juos pasistato solidūs verslininkai, ant savo sekretero – veiklios moterys. Kabinetinių laikrodžių mechanizmas sudėtingesnis. Jie gali rodyti kelių miestų, esančių įvairiose pasaulio šalyse, laiką, gali suteikti kitokios informacijos: koks yra mėnuo, kokia diena, kokia kambario temperatūra.
Židininiai laikrodžiai statomi ant židinio lentynos. Modelis parenkamas pagal kambario stilių ir turi derėti su židinio puošyba. Jei židinio forma griežta – geriau rinktis klasikinio dizaino laikrodį. Prie jo galima priderinti žvakides arba vazeles. Svarbu, kad jos būtų vienodo stiliaus ir iš vienos medžiagos.
Vaikų kambariui tiks ryškios spalvos, nebrangios medžiagos ir mažojo amžių atitinkančio dizaino laikrodis. Jo korpusas gali vaizduoti pasakų ar filmų herojus, paukščius, žvėris, augalus, laivus. Skaičiai turi būti ryškūs.
Virtuvėje dažniausiai kabinamas plastikinis laikrodis, atsparus drėgmei ir temperatūros svyravimui. Jis parenkamas pagal patalpos stilių. Jei į baldą ar buities techniką yra įmontuotas laikrodis – kito virtuvėje gali ir nebūti.