Atėjo rugsėjis ir kartu nauji mokslo metai! Šį laikotarpį kiekvienas atsimena savaip, bet kiekvienam iš mūsų atmintyje likę neišblėstantys mokyklos laikų prisiminimai… Mokykloje praleistą laiką mes įvertiname ir su nostalgija prisimename tiktai tada, kai jis jau praėjęs. Tačiau nesvarbu, kada mes paskutinį kartą sėdėjome mokykliniame suole, nes mokymosi procesas, pabaigus mokyklą, nepasibaigia, jis tęsiasi.
Šiandien mūsų jaunieji šeimos nariai, giminaičiai, draugų vaikai ar kaimynai ruošiasi į mokyklą! Vieniems tai visai nauja ir daug žadanti patirtis, kai susipažįstama su naujais draugais ir mokytojais. Mokymosi procesas, kaip žinome, aktyviai vyksta ne tik klasėje, bet ir už jos ribų, namuose. Todėl labai svarbu ir tai, kaip ir kokiomis sąlygomis vaikas lavinasi pats.
Norint stimuliuoti vaiko poreikį mokytis ir lavintis, reikia labai rūpestingai suplanuoti patalpas, kuriose vaikas dirba ir praleidžia daug laiko. Labai svarbu tinkamai parinktas stalas namų darbams atlikti. Jeigu aplinka bus sutvarkyta ir maloni- vaikas su didesniu entuziazmu mokysis. Tinkamai pasirinktas rašomasis stalas nedeformuos nugaros, netrukdys koncentruotis ir neleis per greitai pavargti. Rašomojo stalo pasirinkimas turi įtakos ne tik sugebėjimui koncentruotis, o visai sveikatos būklei.
Apšvietimas
Vienas svarbiausių faktorių yra pakankamas apšvietimas: dieninis- dieną, o dirbtinis – vakare. Idealiu atveju rašomąjį stalą reikėtų pastatyti šonu prieš langą. Geriausia, kai šviesa krinta iš kairės puses, nes priešingu atveju rankos šešėlis dengs tekstą, o tai jau papildomas krūvis akims! Kairiarankiams šviesa turi kristi iš dešinės pusės.
Jeigu pastatome stalą labai arti lango (stalo paviršius lygiagretus palangei), nereikia jo prispausti prie pačios palangės, nes saulėtą dieną šviesa spigins tiesiog į akis ir trukdys dirbti. Nuotolis tarp palangės ir rašomojo stalo turėtų būti ne mažesnis kaip 25 cm.
Jeigu nutarėte rašomąjį stalą pastatyti prie lango, tai nereikėtų ant palangės statyti dideliu naminių augalų, nes jie 10-40 % sumažins apšvietimą.
Ypatingą dėmesį reikia skirti apšvietimui vakare ir tų patalpų apšvietimui, kuriose yra ribotas (nepakankamas) dieninis apšvietimas. Kaip jau buvo paminėta, stalinė lempa turi stovėti kairėje pusėje ir jos šviesa neturi būti per daug ryški. Vadovaujantis gydytojų patarimais, stalinėse lempose nereikėtų naudoti stipresnių kaip 60-80 vatų lempučių. Kartu su staliniu apšvietimu turi degti ir bendras patalpos apšvietimas ( pagal pasirinkimą bendro apšvietimo lempos gali būti ant sienų, lubų arba stovų).
Baldai
Pasirenkant baldus – stalą ir kėdę – taip pat reikia atsiminti ergonomikos dėsnius. Kėdės ir stalo aukštis turi atitikti vaiko ūgį. Šiandien dažniausiai visi stalai gaminami vienodo, standartinio aukščio- 72 cm. Savaime suprantama, kad pirmokėliui toks stalas bus per aukštas. Šiuo atveju klausimą galėtume išspręsti, pasirenkant reguliuojamo aukščio baldus. Tokius baldus galima pritaikyti atsižvelgiant į vaiko poreikius. Vaiko pėdos turi visiškai pasiekti grindis ir stabiliai į jas remtis. Priešingu atveju apsunkinamas kraujo cirkuliavimas, todėl greitai atsiranda nuovargis.
Kėdės aukštis taip pat turi būti pritaikytas ir vaiko ūgiui, ir stalo aukščiui. Kėdės atlošas turi būti pakankamai stabilus, kad nedeformuotų nugaros. Dirbdamas vaikas turi stabiliai padėti alkūnes ant stalo, nes jos papildomas ramstis rankoms. Jaunesniųjų klasių mokinukams reikėtų pasirinkti stabilias nesisukančias kėdes. Tai leis vaikui lengviau koncentruotis darbui ir sėdėjimo poza bus daug stabilesnė. Jaunuoliams, kurių laikysena jau išsivystė, patariama įsigyti biuro kėdes.