Sutikime, karantino metai virtuvėje privertė suktis kur kas daugiau nei anksčiau – juk maisto ruoša tapo ne tik prievole, bet ir malonia pramoga. Tiesa, daugelis spėjo įvertinti ir virtuvės trūkumus, pasvajodami ateityje turėti funkcionaliai ir praktiškai įrengtą erdvę. Būtent šie kriterijai bei šiuolaikinių technologijų pažanga, protingo namo sistemų ekspertų, dizainerių ir netgi kulinarų manymu, taps ateities virtuvių varomąją jėga, padėsiančia jaustis komfortiškai net ir nedidelėse erdvėse.
Ateities virtuvėje – daugiau dėmesio išmaniems sprendimams
Pasak „Virtuvės mitų griovėjų“ įkūrėjo, virtuvės šefo ir idėjinio lyderio Alfo Ivanausko, didžiąją dienos dalį praleidžiančio virtuvėje, tendencijos šiai erdvei keičiasi tik į gerą. Jo manymu, jau netrukus rutininiai procesai virtuvėje bus drąsiau perleidžiami technologijoms, todėl kiekvienas čia galės jaustis drąsiau ir patogiau. A. Ivanausko teigimu, ateities virtuvėse nereikės grožio aukoti dėl funkcionalumo arba atvirkščiai – sinergija tarp technologijų, funkcijų ir estetinės dermės jau prieinama.
„Pastaraisiais metais dauguma pasimatavo kulinaro vaidmenį, nes leidžiant tiek laiko namuose, kitos išeities tiesiog nebuvo. Ką suprato visuomenė ir ką jau seniai bando įteikti profesionalai? Grožis virtuvėje dažniausiai gimsta lėkštėje, o aplinka turi tarnauti savo tikslui, kitaip tariant – maksimaliai palengvinti buitį”, – įsitikinęs garsus šalies šefas.
Šią jo mintį, pasak A. Ivanausko, dar labiau sustiprino apsilankymas vieninteliame Lietuvoje „JUNG Vilnius“ demonstraciniame protingo namo sistemų salone, kuriame įrengtas realus butas su virtuve, svetaine, miegamuoju, vonios kambariu, kurių kiekvienas aprūpintas išmaniomis technologijomis.
„Žinoma, išmaniai įrengta virtuvė yra tik dalis privalumų, kuriuos galima integruoti kone į kiekvieną butą, bet mano akys natūraliai krypo į pažangą būtent šioje erdvėje. Turiu omeny ne keptuves ar puodus, nors, žinoma, progresas čia taip pat vyksta, bet pačią protingo namo sistemą. Tokios technologijos atlaisvina kiekvieno namų šeimininko rankas, o tai yra didžiulis privalumas“, – įsitikinęs A. Ivanauskas.
Nematoma pagalba: nuo valdymo balsu iki tik virtuvėje tinkančios muzikos
Naujausias ateities virtuvių tendencijas puikiai atskleidžia jungiklių ir protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis. Tiesa, jo pastebėjimu, sakyti, jog išmanios technologijos virtuvėje tarnaus tik ateityje – ne visai teisinga, mat daugybė sprendimų yra prieinami kone kiekvienam.
„Yra daugybė pavyzdžių, kurie virtuvėje sumaniai tarnauja žmonėms. Tarkime – durelių valdymas lengvu prisilietimu. Tai ypač patogu, norint išlaikyti paviršių švarą, vengiant nuolatinio spintelių varstymo – užtenka lengvai spustelti arba vos pamoti delnu ir mechanizmas atvers dureles. Arba, įsivaizduokite, jog patiekalas baigia kepti ir apie tai jums praneša garsinis signalas. Šią užduotį atlieka integruota išmanioji sistema, susieta su atitinkamu virtuvės prietaisu“, – pažangias naujoves vardija R. Skurdenis.
Jo teigimu, virtuvių savininkams dera rangovams aiškiai iškomunikuoti poreikius idant šie galėtų parinkti atitinkamus sprendimus.
„Pavyzdžiui, jei virtuvėje mėgstate krauti telefoną, planšetinį kompiuterį ar kitą įrenginį – tai dabar jau tapę natūralia praktika – siūlau rinktis kištukinius lizdus su dviejų tipų USB jungtimis. Na, o jei gaminant maistą negalite būti be radijo garsų, kol likusiuose kambariuose esantys namiškiai renkasi kitą muzikinį takelį, išbandykite „Multi-Room“ sistemą, centralizuotai paskirstančią foną“, – rekomenduoja „JUNG Vilnius“ vadovas
Galiausiai, daugybę išmaniosios virtuvės ir ne tik sprendimų jis siūlo pamatyti ir išmėginti realybėje, aplankant „JUNG Vilnius“ biure esantį demonstracinį butą. Čia, R. Skurdenio teigimu, geriausiai atsispindi šiuolaikinių technologijų galimybės, sumaniai integruotos į skirtingas namų erdves, o lankytojai patys gali pasirinkti, kurios jų yra reikalingiausios kuriant savo svajonių būstą.