Ar tvarios yra gipso kartono konstrukcijų pertvaros, ar jos nėra vienkartinės, ar nesubyrės trinktelėjus kumščiu – tokių klausimų dar tenka išgirsti. Vadovaujantis nuostata, kad ardyti yra kur kas paprasčiau negu statyti, galima teigti, kad net ir monolitinę gelžbetonio sieną nesunku sugriauti. Užuot ieškojus nesamų trūkumų, labiau vertėtų įvertinti privalumus.
Svarstant klausimą, kokias pertvaras rinktis, pirmiausia derėtų įvertinti joms keliamus reikalavimus: garso, šilumos izoliacijos, gaisrinės saugos. Būtina atkreipti dėmesį, kad norint pasiekti vienodo lygio garso, šilumos izoliaciją, tam tikrais atvejais ir gaisrinės saugos reikalavimus, mūro pertvaros bus kelis kartus storesnės ir sunkesnės negu sumontuotos iš gipso kartono. „Montuojant pertvaras iš gipso kartono, pasiekti reikiamų parametrų garso izoliacijos rodiklius bus kur kas paprasčiau, negu mūrijant sieną iš plytų ar blokelių“, – teigė bendrovės „Knauf“ atstovas Kęstutis Janeika.
Anot jo, gipso kartono pertvaros kartais sumenkinamos dėl tvirtumo. Prireikus bet kurią konstrukciją galima išardyti. Yra įvairių rūšių gipso kartono pertvarų, kurios atitinka tam tikras saugumo klases nuo įsilaužimo. Yra netgi neperšaunamų gipso kartono konstrukcijų – keletas tokių sumontuota ir Lietuvoje. Lyginant tokio paties storio pertvaras iš gipso kartono ir mūro, šių vieno kvadratinio metro medžiagų kaina turbūt bus mažesnė. Tačiau kainą galima išlyginti skaičiuojant darbus, nes montuojant gipso kartono pertvaras atliekama mažiau skirtingų darbo operacijų, t. y. sumontuojama pertvara, jos paviršius glaistomas ir dažomas. Mūrines pertvaras reikia sumūryti, nukloti gruntu, nutinkuoti, glaistyti ir dažyti. Visų darbų procesas taip pat užtrunka kur kas ilgiau, negu montuojant gipso kartono pertvaras, nes ne visus technologinius procesus įmanoma paspartinti. „Kaip matome, mūro pertvarą dar būtina tinkuoti, tad padidėja ir medžiagų, ir darbų kaina.
Tai sudėjus naudingumo svarstyklės, be abejo, pasvirtų į gipso kartono pertvarų pusę“, – neabejojo „Knauf“ atstovas K. Janeika. Prie visų sąnaudų reikėtų pridėti ir logistikos išlaidas. Daugiau sveriančios medžiagos mūro pertvaroms reikalauja ir didesnių transporto išlaidų. Vanduo, reikalingas sienoms tinkuoti, irgi kainuoja nepigiai. Mūro pertvaroms naudojama daug vandens ir pačiam mūrui, ir tinkui. Todėl siena prisigeria drėgmės. Jeigu sienos gerai neišdžiovinamos, o patalpos neišvėdinamos, negalima atlikti apdailos. O jeigu paskubama nesilaikant technologinių procesų, kyla grėsmė apdailos darbus atlikti dar kartą. Tačiau tai dar ne tiek baisu, palyginti su galimybe drėgnose patalpose įsiveisti grybeliui, kuris kenkia sveikatai.
„Galiausiai reikia įvertinti ir ekologinį aspektą. Yra apskaičiuota, kad gaminant mūro produktus į atmosferą išmetama 30 proc. daugiau anglies dvideginio, negu gaminant sausosios statybos produktus. Susumavus visus argumentus, gipso kartono pertvaros yra tikrai pigesnės ir gerokai draugiškesnės aplinkai. Be to, jeigu po kurio laiko būsto šeimininkai nusprendžia keisti patalpų išplanavimą, gipso kartono pertvaras daug lengviau ir švariau išardyti“, – argumentus vardijo K. Janeika.