Apie didelius, erdvius namus, ko gero, svajoja daugelis. Beveik per visą sieną plytintys langai ir daug natūralios šviesos apžavi bene kiekvieną. Tačiau tai turi ir privalumų, ir trūkumų. Ką daryti, jei erdvės pojūtis atsiranda dėl to, kad būstas yra aukštomis lubomis? Didelė tikimybė, jog turėsite daug nepanaudotos vietos, kuri kambarį pavers pustuščiu ir nejaukiu. Dekoruoti tokią erdvę nėra lengva, tačiau sudėjus akcentus reikiamose vietose kambarys atrodys prabangiai ir įspūdingai. Užuolaidos – viena geriausių priemonių šiam tikslui įgyvendinti.
Esmė – kur ir kaip
Nebūtina skubėti į artimiausią interjero saloną ir ieškoti ilgiausių ten esančių užuolaidų. Pirmiausia apgalvokite ne tai, kokios spalvos bus dieninės užuolaidos, o tai, kokią funkciją jos turėtų atlikti dideliame kambaryje. Jeigu visomis išgalėmis norite kiek sumažinti jo proporcijas, tvirtinkite jas virš aukščiausiai esančių langų. Tačiau tokiu atveju rizikuojate perskirti kambarį į keletą vertikalių neproporcingų dalių, iš kurių viena atrodys tuščia ir neužpildyta. Esant poreikiui dar labiau išryškinti lubų aukštį ir erdvę vertėtų rinktis užuolaidas, kurios drieksis nuo pat lubų. Tai padės kambariui suteikti dramatišką efektą.
Devynis kartus pamatuoti
Sunku rasti dalykų, kurie kambaryje atrodytų blogiau už per trumpas užuolaidas. Tai ypač svarbu didelėse patalpose. Įsivaizduokite, kad aukštą žmogų aprengiate vaikui skirta apranga – panašiai atrodytų ir Jūsų kambarys. Svarbu, kad dieninės užuolaidos būtų tinkamo ilgio – vos liestų grindis arba baigtųsi iki jų likus vienam kitam centimetrui. Tiesa, jeigu renkantis norimas užuolaidas variantai yra tik du – per ilgos arba per trumpos, geriau rinkitės kiek per ilgas. Trumpų užuolaidų neprailginsite, tačiau per ilgas sutrumpinti tikrai įmanoma. Šiuo atveju itin verta ne pirkti jau pagamintas užuolaidas, o užsisakyti individualų jų siuvimą.
Matuoti teks ne tik užuolaidas – jeigu jų kabinimui būtinas karnizas, reikia atlikti tikslius matavimus. Tam, kad galėtumėte užuolaidas pilnai suskleisti, karnizas turėtų būti ilgesnis už langą iš abiejų šonų bent apie 20–30 centimetrų. Nusprendus užuolaidas kabinti virš lango, karnizas turėtų būti tvirtinamas iki 10 cm atstumu nuo lango rėmo.
Karnizai – skirtingoms patalpoms
Dieninės užuolaidos atrodys nepriekaištingai ir puoš namus, jeigu išsirinksite tinkamą karnizą. Svarbiausia jį renkantis yra atkreipti dėmesį į savo būsto ypatybes, langų formą. Karnizai išskiriami į tris pagrindinius tipus: strypinius, vielinius ir bėgelių pavidalo.
Prieš pirkdami įsitikinkite, ar karnizą įmanoma sumontuoti lubose arba sienose. Atsižvelkite ir į medžiagą, iš kurios pagamintas karnizas, ir jo storį: virš labai didelių langų montuojami per ploni ar iš nepatvarių medžiagų pagaminti karnizai nuo svorio ilgainiui pradės linkti. Tokiu atveju karnizui prireiks dar vieno papildomo laikiklio. Be to, karnizas gali būti ir puiki papildoma stiliaus detalė, tad nežiūrėkite į jį tik kaip į daiktą, ant kurio tiesiog kabinsite užuolaidas.
Medžiagų, spalvų ir raštų įvairove pasižyminčios dieninės užuolaidos papuoš Jūsų namus. Užtenka laikytis keleto pagrindinių principų, ir nesunkiai sukursite jaukesnę aplinką. Renkantis užuolaidas svarbu apsispręsti: ar norite, kad jos tiktų prie bendro interjero, ar verčiau jas paversti kambario akcentu.
Įrenginėjant svetainę ypač tiks lengvumo pojūtį suteikiančios medžiagos – linas ar satinas. Medžiagos pasirinkimas lems ir tai, kaip užuolaida kris, kokia priežiūra jai bus reikalinga. Sintetines ar sintetikos sudėtyje turinčias užuolaidas prižiūrėti yra paprasčiau, jos neretai būna ilgaamžiškesnės. Jei mėgstate pokyčius, užuolaidas galite keisti ir pagal sezonus – vasarai rinktis plonesnius audinius, o atėjus žiemai – storesnius, kurie padės išlaikyti namuose šilumą.
Atsižvelgę į šiuos patarimus neabejotinai galėsite išnaudoti visus užuolaidų privalumus – nuo stilingumo, estetiškumo iki funkcionalumo. Svarbiausia – neskubėti ir iš anksto apgalvoti tiek audinio, tiek karnizų, drapiruotės dizainą.