Franke

Kietojo kuro šildymo katilas. Kaip jį išsirinkti?

Kietojo kuro šildymo katilas. Kaip jį išsirinkti?

Patarimas paprastas – nagrinėkite informaciją ir klausinėkite naudotojų bei montuotojų.

Taigi, pirmas žingsnis – apsispręsti kokio katilo reikia. Šis apsisprendimas priklauso nuo naudojamos kuro rūšies, turimo katilinės ploto, laiko, kurį galite ir norite skirti kūrenimui bei katilo priežiūrai. Žinoma, ir nuo finansų. Tuo pačiu kiekvienas vartotojas tikisi rasti tokį šildymo prietaisą, kurio efektyvumas būtų kiek įmanoma didesnis.

Kietąjį kurą efektyviausiai degina dujų generacijos principu veikiantys katilai, o kainos skirtumas tarp paprasto ir dujų generacijos katilo nėra itin didelis (1000-1500 litų). Kuo jis skiriasi nuo paprasto? Ar apsimoka tokį pirkti?

Dujų generacija = ilgas degimas

Dujų generacijos kietojo kuro katile dega ne tik kuras, bet ir kuro išskiriamos dujos. Tai vadinamasis antrinis degimas, pasiekiamas automatiniu oro tiekimo reguliatoriumi, kuris valdo degimo proceso intensyvumą ir keičia tiekiamo oro kiekį. Taip iki 12 valandų pratęsiamas vienos kuro įkrovos degimo laikas. Kuro išskiriamų degimo dujų antrinis degimas ir yra dujų generacijos principo esmė.

Paprastame katile degant malkoms išsiskyrusios dujos iškeliauja per dūmtraukį. Dujų generacijos kietojo kuro katiluose yra įmontuotas ventiliatorius ir papildoma degimo kamera, kurioje sudega įtrauktos dujos. Palyginti su paprastais kietojo kuro katilais, šie katilai sudegina mažiau malkų, neteršia aplinkos, mažiau lieka pelenų, ilgas degimo laikas, nesudėtinga priežiūra ir aptarnavimas. Katilo valdymas užtikrina ilgą ir pastovų degimą – prie katilo per parą teks prieiti 1-2 kartus.

Tačiau šie katilai reiklūs kurui: būtina kūrenti sausomis (turinčiomis ne daugiau kaip 20 proc. drėgmės) malkomis, nerekomenduojama kūrenti anglimi.

Nuomonės

Kitas žingsnis – išsirinkti iš didžiulės dujų generacijos katilų pasiūlos. Kaip joje susigaudyti? Geriausia išklausyti keletą nuomonių.

Individualios įmonės „Šiluma ir Ko” techninis vadovas Marius Balčiūnas iš didžiulio dujų generacinių kietojo kuro katilų asortimento siūlo rinktis čekišką Atmos arba lietuvišką Astra.  Sako nesusidūręs su minėtos įrangos trūkumais, tiesa, perspėja apie katilo pajungimo kokybę: „Visi veiks blogai, jei bus blogai prijungti”. Suprantama, jis montuotojas.

„Katilų centro”, parduodančio įvairių gamintojų šildymo katilus, konsultantas prie minėtų dviejų katilų dar prideda slovakišką Vigas. Užsimena ir apie tai, kad reikia pagalvoti apie detalių tiekimą, jei tokių per ilgus eksploatavimo metus prireiktų.

Kadangi iš tiesų verta pagalvoti apie greitą detalių tiekimą, pasirinkimas svyra link vietinių gamintojų Astros. Ką mano jo naudotojai?

Trejetą sezonų 32 kW galios Astra katilu šildantis 110 kv.m ploto namą uteniškis Stasys Mikalauskas sako jokių problemų dėl šildymo neturėjęs. Katilą sename name keitęs, nes senasis buvo per mažos galios. Pirkęs mechaniškai valdomą, elektroninio valdymo vengiantis dėl žaibo iškrovos, jo nuomone, žaibuojant veikiančiame katile elektronika genda. „Man kuo paprastesnis, tuo geriau”, – sako katilo naudotojas.

Katilų gamintojo atstovas – AB „Astra” komercijos direktorius Viktoras Bondarevas juokiasi, kad žiemą nežaibuoja. „O jeigu rimtai, tai šiuo metu į Astra katilus montuojame jau net 55-ą patobulintą programinės įrangos valdiklio versiją, be to, kaip ir priklauso, apsaugai nuo žaibo išlydžio yra saugiklis”.

Gamintojų išradimas

Kitas katilo pasirinkimo etapas, informacija iš pardavėjų – UAB „Vilpra” . Įmonės Utenos padalinio vadovas Valdemaras Lapinskas sako vien Utenoje ir apylinkėse pardavęs jau 150 katilų ir nė iš vieno naudotojo negirdėjo nusiskundimų. Jo nuomone, gamintojai itin pareigingi, patikimi, be to, žvelgia į perpektyvą.

Šiais metais AB „Astra” Valstybiniame patentų biure  užregistravo naujos konstrukcijos  dūmtakį dujų generacijos katilams, kuris didina katilo efektyvumą. Dūmtakio konstrukcijos esmė  – jame įstatytos turbulencinės plokštelės dūmams kylant sukelia turbulencinį efektą, dūmai sukasi aplink jas, dūmtakyje jie užsilaiko ir šilumokaičiui atiduoda beveik dvigubai daugiau šilumos.

Išimti plokštelės specialiu kabliu ir išvalyti dūmtakį nesunku, apie tai pagalvota – plokštelės lengvos, nesujungtos tarpusavyje ir neprikepa, prie šilumokaičio liečiasi tik viena briauna. Buvo išmatuota išmetamų dūmų temperatūra dūmtakyje be turbulencinių plokštelių ir su jomis. Be turbulencinių plokštelių ji buvo 250 laipsnių deg. C, su plokštelėmis – 175 laipsnių deg. C. Reiškia, katilas nešvaisto šilumos per kaminą, bet perduoda ją šildymo sistemai ir yra efektyvesnis už kitus katilus.

Serijoje su turbulencinėmis plkštelėmis – Astra G, gaminami 18- 40 kW galingumo katilai, skirti namams, nedidelėms komercinėms ar visuomeninėms patalpoms šildyti. Gamintojai sako, kad katilų galia gali būti iki 100 kW ir jie tinka didesnėms patalpoms šildyti. Kūrenti galima malkomis, medžio drožlių, pjuvenų, durpių briketais.

18-50 kW Astra G katilai gali turėti ir elektroninį, ir termomechaninį valdymą, o 80, 100 kW komplektuojami tik su elektroniniu valdymu.

„Vilpra” Utenos padalinio vadovas V. Lapinskas sako, kad gamintojai visada operatyviai reaguoja į pageidavimus, o tai didelė nauda vartotojams, kad nereikia ilgai laukti. Jis pats savo namuose naudoja kietojo kuro dujų generacinį Astra katilą ir pastebi, jog labai patogu, kad žiemą patalpose palaikoma beveik pastovi temperatūra. Nėra nepatogumo, kai grįžęs į namus ar iš ryto turi bėgti į katilinę kurti katilo. „Visada nuėjęs į katilinę pakuroje dar randu žarijų, tereikia tik pridėti malkų. Pelenus užtenka išvalyti 2-3 kartus per savaitę”.

Taigi, seniai dirbantys vietos gamintojai, laiko patikrinta konstrukcija, dabar dar ir patobulinta, geri atsiliepimai, geros eksploatacinės charakteristikos – visa tai nusveria pasirinkimo svarstykles Astra kietojo kuro katilo link.

REKOMENDUOJAME