Kokią šildymo sistemą pasirinkti? Klausimas, kuris kamuoja statant naujus namus ar renovuojant senuosius. Be jokios abejonės, į šį klausimą geriausiai ir aiškiausiai gali atsakyti šildymo sistemų ir jiems reikalingų įrenginių parinkimo specialistai. Visgi turėti nors bazines žinias apie tai – tikrai ne pro šalį. Paprastai šildymo sistemos skirstomos į du tipus: atvirą šildymo sistemą ir uždarą šildymo sistemą. Čia nesunkiai surasite patarimų, kuri sistema tinkamiausia jūsų konkrečioje situacijoje ir kokius šildymo įrenginius galima įsigyti.
Kuo uždara šildymo sistema skiriasi nuo atviros sistemos
Pagrindinis atvirų sistemų šilumos nešėjas yra vanduo. Ši sistema nėra hermetiška, tad vanduo nuolat garuoja. Vienas pagrindinių atviros šildymo sistemos trūkumų – lėtas termofikato cirkuliavimas. Vadinasi, šildymo sistemos vamzdžius reikia šildyti palaipsniui. Kitaip sistema gali užsiorinti ar dar blogiau – sprogti. Tokia sistema gali būti labai efektyvi esant techniniam ir ekonominiam pagrindimui. Sakykim, Ignalinos atominėje elektrinėje. Beje, visas termofikacinis vanduo turi atitikti geriamo vandens reikalavimus.
Praktika rodo, jog vis dažniau pasirenkama uždaro šildymo sistema. Joje visas termofikacinis vanduo, atidavęs šilumą vartotojų sistemose, grąžinamas į šilumos šaltinį, o karštas vanduo ruošiamas iš šalto vandens namo šilumos šilumokaityje. Šios sistemos darbui reikalingas cirkuliacinis siurblys. Tuomet sistema tampa priklausoma nuo elektros tiekimo. Cirkuliacinio siurblio dėka patalpos yra šildomos efektyviai ir suteikia galimybę panaudoti papildomus šildymo sistemų privalumus. Sakykim, šildomos grindys.
Kiti šildymo tipai
Pagal tai, kokią kuro rūšis jums tinkamiausia, galima išskirti tokius šildymo sistemų tipus:
- Dujinis šildymas. Dujinio šildymo pagrindinis privalumas – išbandyta technologija, kuri dėl kondensacinės technologijos ir mažo ploto itin efektyviai naudoja dujas. Dujinis šildymas paprastai pasirenkamas, kai riboja technikai skirta erdvė ir kai jau yra dujų jungtis.
- Šildymas skystuoju kuru bus protingas pasirinkimas, jeigu jau turite skystojo kuro rezervuarą arba atitinkamą patalpą, jau šildotės skystuoju kuru ar norite patikimo šilumos generatoriaus su geru kainos ir kokybės santykiu.
Šildymas malkomis ir granulėmis. Daugiabučio ar individualaus namo šildymo sistema, kūrenama malkomis, tinka ir kaip vienintelis, ir kaip papildomas šilumos tiekėjas mišrioje sistemoje. Šildymas malkomis paprastai parenkamas, kai turima pakankamai vietos kurui, norima sumažinti didesnes regeneracinio šilumos generatoriaus išlaidas, naudojantis valstybės subsidijomis ar kai norima neutralaus šildymo, kai regeneracinė žaliava yra mediena.