Ar reikalingi vandens filtrai
Nors daugelis vartotojų yra įsitikinę, kad vanduo iš čiaupo yra labai kokybiškas, atliekami vandens tyrimai rodo, kad net ir centralizuotai tiekiamame vandenyje gali išlikti įvairių kvapų, sunkiųjų metalų ir vandens valymui naudojamų cheminių medžiagų, pvz., chloro, dėl kurių vanduo įgauna nemalonų kvapą ir skonį. Be to, su ypatingai didele vandens kokybės rizika susiduriama tais atvejais, kai vandentiekio sistemoje įvyksta rimtų gedimų. Todėl niekuomet negalime būti tikri, kad mūsų vanduo yra visiškai švarus ir kokybiškas, jei nenaudojami vandens filtrai.
Taigi, šiandien verta pakalbėti apie privalumus, kuriais pasižymi šiuolaikinės vandens filtravimo sistemos, kad būtų lengviau suprasti, kodėl vandens filtras gali būti naudingas kiekvienam būstui.
Pašalinami sunkieji metalai
Dar vienas dažnai vandenyje galintis būti teršalas – sunkieji metalai, tokie kaip gyvsidabris, arsenas, švinas, dioksinai ir kt. Nepaisant to, kad šių medžiagų koncentracija paprastai būna nedidelė, vis dar neaišku, kokias pasekmes gali turėti jų vartojimas vandenyje. Pavyzdžiui, žinoma, kad švinas yra labai kenksmingas ir yra susijęs su įvairiomis sveikatos problemomis. 2011 m. klinikinės biochemijos tyrime nustatytas ryšys tarp postnatalinio toksinio švino poveikio ir autizmo išsivystymo. Kitais tyrimais švino poveikis taip pat siejamas su vyrų prostatos problemomis ir vyrų bei moterų reprodukcinės sistemos sutrikimais.
Pašalinami ištirpę organiniai teršalai
Šiandien vis didesnį susirūpinimą kelia vandenyje ištirpusios organinės medžiagos, pavyzdžiui, vaistų, pesticidų ir hormonų likučiai. Tai palyginti nauja problema, kuri dar nėra iki galo ištirta. Moksliškai neįrodyta, ar šių likučių pėdsakai yra kenksmingi vartojant vandenį, tačiau neabejojama, kad vandens filtras padėtų sumažinti jų poveikį. Kuo aukštesnės kokybės vandens filtras, tuo jis bus pajėgesnis pašalinti šiuos teršalus. Kuo daugiau sluoksnių ir elementų yra filtre, tuo daugiau teršalų jis gali pašalinti.
Panaikinamas nemalonus vandens kvapas ir skonis
Ar kada nors užsukote virtuvės čiaupą pajutę nemalonų kvapą, skleidžiamą iš jo bėgančio vandens? Vandentiekio vanduo apdorojamas įvairiomis cheminėmis medžiagomis ir yra veikiamas sunkiųjų metalų, kurie gali būti jo nemalonaus kvapo ir skonio priežastimi. Nemalonaus kvapo stiprumas gali skirtis priklausomai nuo vandens kokybės atitinkamoje vietovėje, tačiau vienas geriausių filtruoto vandens privalumų yra tas, kad vandens filtrų dėka galima pamiršti apie bet kokius nepageidaujamus kvapus ir nemalonų vandens skonį.
Pašalinamas chloras
Chloras yra labiausiai paplitusi valymo cheminė medžiaga, naudojama centralizuotai tiekiamam vandeniui valyti. Nors chloras yra labai svarbus siekiant iš vandens pašalinti pavojingas bakterijas ir ligas, net ir nedidelė vandenyje pasiliekanti jo dalis gali prisidėti prie jau minėto nemalonaus vandens kvapo ir kartu gali turėti kitų nepageidaujamų pasekmių. Tačiau tai nėra vienintelės bėdos, kurias gali sukelti chloras. Atlikti tyrimai parodė, kad chloruoto vandens vartojimas gali būti pavojingas ir mūsų sveikatai. Pavyzdžiui, Pasaulio sveikatos organizacija nustatė, kad vartojant chloruotą vandenį didėja šlapimo pūslės vėžio rizika.
Sumažinamas kalkių nuosėdų kiekis
Su kieto vandens problema susiduria labai didelė dalis namų ūkių, todėl vandens filtras gali padėti veiksmingai pašalinti kalkių nuosėdas (kalcio karbonato liekanas), susidarančias dėl kieto vandens, ir suminkštinti vartojamą vandenį.
Pabaigai
Žinoma, aukščiau išvardytų vandens filtrų privalumų sąrašas nėra baigtinis. Namuose įsirengus vandens filtrą, galima sutaupyti, nes nebereikia pirkti vandens buteliuose, prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo, nedidinant į aplinką išmetamo plastiko kiekių, pagerinti savo sveikatos būklę, nes skanų ir gryną vandenį žmonės geria noriai ir suvartoja jo daugiau, užtikrindami pakankamą organizmo hidrataciją, namuose pagaminti įvairūs patiekalai ir gėrimai (pvz., kava, arbata ir kt.) būna skanesni, filtruotas vanduo sumažinta skrandžio refliukso riziką, gerina virškinimą ir odos būklę ir kt. Tad, jeigu jau kurį laiką svarstėte, kaip galėtumėte pagerinti vartojamo vandens kokybę, atlikite vandens tyrimus ir išsiaiškinkite, kokie vandens filtrai jūsų namuose tiktų geriausiai.