Rockwool

Fasadų šiltinimas polistirolu, akmens vata

fasadų šiltinimas polistirolu, akmens vata

Pastolių statymas

Prieš atliekant fasado šiltinimo darbus, yra statomi pastoliai. Pastoliai yra statomi ant tvirto pagrindo. Po pastolių kojomis turi būti padėtos 5cm storio lentos. Pastoliai statomi ir tvirtinami pagal gamintojo nurodytas rekomendacijas. Pastoliai tvirtinami prie sienos. Nuo sienos pastoliai atitraukiami tiek, kad netrukdytų, užbaigus fasado apšiltinimo darbus, įrengti lietvamzdžius ir kitas konstrukcijas. Pastatytus pastolius būtina įžeminti.

Pagrindo paruošimas

Pagrindas turi būti tvirtas, švarus ir lygus. Nuo jo būtina nuvalyti dulkes, riebalus, statybinio skiedinio likučius, pelėsius ir kitus nešvarumus. Leistinas pagrindo nelygumas – iki 10mm tikrinant 2m gulsčiuku. Didesnius nelygumus būtina išlyginti kalkių cemento skiediniu, arba keičiant polistirolo (akmens vatos) plokščių storius. Visus darbus, kurie padidina pagrindo drėgnumą, būtina atlikti bent prieš 72 valandas iki šiltinimo medžiagos klijavimo pradžios.

Pagrindo gruntavimas

Paruoštus klijavimui, bet stipriai drėgmę įgeriančius paviršius būtina gruntuoti specialiu gruntu. Gruntavimas sustiprina paviršių, sumažina jo įgeriamumą bei pagerina sukibimą su klijavimo skiediniu. Stipriai įgeriančius paviršius būtina gruntuoti giluminiu gruntu. Neįgeriantys paviršiai gruntuojami specialiu gruntu su kvarciniu smėliu arba gruntiniais dažais. Silikatinių plytų mūro, keramzitbetonio ir betono gruntuoti nereikia.

Po gruntavimo šiltinimo plokštes galima klijuoti ne anksčiau kaip po 4 valandų.

Cokolio profilių tvirtinimas

Cokolio profilis naudojamas kaip vientisa ir lygi atrama pradedant klijuoti izoliacines plokštes. Turi briaunelę lietui nutekėti, kad vanduo nepatektų ant cokolio.

Prie pagrindo tvirtinamas kaiščiais, tvirtinimo vietose nelygumai išlyginami tarpinėmis plokštelėmis. Profiliai tarpusavyje sujungiami cokolio profilio jungtimis.

Cokolio profilio plotis parenkamas pagal apšiltinimo medžiagos storį.

Izoliacinių plokščių klijavimas

Šilumą izoliuojančios plokštės prie pagrindo klijuojamos klijais, atspariais šalčiui ir drėgmei. Klijuojant izoliacinių plokščių lameles iš mineralinės vatos, klijavimo skiedinio sluoksnis dantyta mentele užtepamas ant viso plokštės paviršiaus. Klijuojant izoliacines plokštes iš polistirolo, klijavimo skiedinys tepamas palei plokštės kraštus ir į vidurį dedami 2-4 klijavimo skiedinio gumulai.

Klijavimo būdas parenkamas atsižvelgiant į pagrindo lygumą, naudojamą apšiltinimo sistemą ir darbo sąlygas.

Šilumą izoliuojančios plokštės klijuojamos visuomet nuo apačios į viršų, skiriant ypatingą dėmesį kraštų priklijavimui. Klijai neturi patekti į plokščių sandūras.

Užtepus klijus ant plokštės, ją pridėjus prie sienos į reikiamą vietą, tvirtai priglausti prie anksčiau priklijuotos plokštės ir, švelniai stuksenant visą plokštę, ją išlyginti.

Pjaustant šilumą izoliuojančias plokštes, reikia atsižvelgti į tai, kaip jos bus klijuojamos – svarbu, kad plokštės nebūtų sujungtos vertikalia linija.

Plokštėms pjaustyti naudojami stalių pjūkleliai arba specialūs peiliai.

Lyginimui naudoti tinkavimo liniuotę, gulsčiuką.

Klijuojant pirmąją plokščių eilę ant cokolio profilio lystelės, būtina prižiūrėti, kad šilumą izoliuojančios plokštės gerai prisispaustų prie priekinio užlenkto lystelės krašto. Jokiu būdu neturi atsirasti tarpo, t.y. cokolio profilis neturi būti išsikišęs dėl per plono klijų sluoksnio. Klijai neturi patekti ant cokolio profilio.

Antra plokščių eilė klijuojama tik pilnai užbaigus klijuoti pirmąją ir t.t.

Klijuojama taip, kad atskirose eilėse šilumą izoliuojančios plokštės persislinktų ne mažiau 10cm.

Ties fasado kampais plokštės jungiamos taip, kaip apdailinių plytų mūras. Taip jungiamos ties vidiniais ir ties išoriniais kampais. Plokščių negalima jungti ties langų, durų fasado kiaurymių ir nišų kampais, šios vietos turi būti uždengtos ištisai, užleidžiant mažiausiai 10cm už plyšio.

Klijuojant polistirolo izoliacines plokštes, virš langų ir durų dėl priešgaisrinės saugos yra klijuojama akmens vata.

Taikant šiltinimo polistirolu sistemą, yra naudojamas tam tikrą laiką brandinimo kameroje išlaikytas polistirolas. Tokio polistirolo plokštės būna kietesnės, mažiau deformuojasi jas tvirtinant,  iš jų būna pasišalinę toksinai. Paviršius, kuriuos numatyta apdailinti plytelėmis, rekomenduojama apklijuoti ekstrudiniu putų polistirenu.

Kai klijavimo skiedinys sukietėja (praėjus ne mažiau 24 valandoms po klijavimo), izoliacinių plokščių paviršius išlyginamas šlifuojant ir nuvalomas.

Jei visgi atsirado tarpai tarp plokščių, tai juos būtina užtaisyti ta pačia izoliacine medžiaga arba poliuretaninėmis montavimo putomis.

Siūlių negalima užtaisinėti klijavimo arba glaistymo skiediniais.

Plokščių tvirtinimas smeigėmis

Klijavimo skiediniui sukietėjus (praėjus ne mažiau 72 valandoms po klijavimo), priklijuotos izoliacinės plokštės papildomai tvirtinamos smeigėmis. Rekomenduojama ne mažiau 4-ių smeigių į 1m².

Smeigių rūšis ir ilgis parenkamas pagal sienos bei izoliacinės plokštės medžiagą. Į silikatinių plytų mūrą, betoną ir keramzitbetonį  įkalamos smeigės su metaline vinimi. Akmens vatos lamelėms tvirtinti naudojamos 140mm pločio smeigių kepurėlės. Mechaniniam sistemų tvirtinimui, kai suminis izoliuojančių plokščių, armavimo ir apdailos sluoksnio svoris viršija 10kg/m2, galima naudoti smeiges tik su metalinėmis vinimis.

Būtina patikrinti, ar įkaltos bei prisuktos smeigės laikosi tvirtai. Įkalus smeigių galvutės turi susilyginti su šiltinimo plokščių paviršiumi. Smeigių per giliai neįgilinti.

Armavimas

Pirmiausiai armuojami kampai, po to visa plokštuma.

Ant priklijuotos vatos dantyta mentele užtepamas armavimo skiedinys, klojamas plastikinis kampainis ir lygia mentelės kraštine įplukdomas į skiedinį. Skiedinio perteklius nuimamas.

Apšiltinimo vietas, kuriose galima įtempimų koncentracija, pvz., angokraščių ir sąramų sankirta, būtina papildomai sustiprinti mažiausiai 300x200mm dydžio tinklelio atraižomis, klijuojant jas įstrižai kampuose.

Angokraščiai armuojami pirmajame sluoksnyje klojant kampainį su armavimo tinkleliu. Klojant ant viršaus tinklelis užleidžiamas iki briaunos. Viršutiniai angokraščiai  armuojami klojant kampainį su atbraila vandeniui nulašėti. Išilgai kampainiai sujungiami plastiko kampainį glaudžiant vieną prie kito, o tinklelį užleidžiant ne mažiau 100mm vieną ant kito. Išsiplečianti sandarinimo juostelė 10x15mm naudojama po skardinėmis palangėmis. Prieš armuojant įspaudžiama į tarpą tarp šilumą izoliuojančios plokštės ir skardos.

Šilumą izoliuojančių plokščių paviršiaus armavimui naudojamas armavimo ir glaistymo skiedinys su stiklo plaušu bei stiklo audinio armavimo tinklelis.

Armavimo sluoksnis klojamas mechanizuotai, armavimo skiedinį užpurškiant ir vienodai išlyginant 8-12mm šukomis ant izoliacinių plokščių paviršiaus, į paskleistą skiedinį įplukdant armavimo tinklelį.

Tinklelis sujungiamas plokštumoje, atskiras vertikalias tinklelio juostas užleidžiant 10cm viena ant kitos (ant tinklelio paženklinta tam tikros spalvos linija). Armavimo sluoksnis klojamas ant cokolio profilio priekinės briaunos latako ir po to, kai skiedinys sukietėja, nupjaunamas mentele. Kampuose tinklelis dedamas iki plastikinio kampainio. Po to, papildomai užtepant arba nuimant perteklių, paviršius užglaistomas tuo pačiu armavimo skiediniu. Taip sukuriamas besiūlis ir lygus paviršius. Visas šis procesas atliekamas vienu etapu. Tinklelis turi būti patalpintas išoriniame armavimo sluoksnio trečdalyje, tačiau jis neturi būti matomas.

Visas armuotas paviršius laikomas teisingai įrengtu ir patikimai sutvirtintu tik tuo atveju, jei tinklelį įplukdant ir užglaistant neatsiranda suklostytų, persislinkusių, deformuotų vietų arba jo gijų pažeidimų, ir tinklelis visame plokštumos paviršiuje tolygiai paskirstytas ir ištemtas.

Jei išdžiūvusį sluoksnį reikia papildomai glaistyti armavimo skiediniu – būtina papildomai armuoti tinkleliu.

Tie paviršiai, kurie bus apklijuoti plytelėmis, turi būti armuoti sustiprintu stiklo pluošto tinkleliu, armavimo sluoksnį papildomai tvirtinant smeigėmis su metaline vinimi.

Gruntavimas prieš atliekant apdailos darbus

Prieš galutinę fasado apdailą paviršius gruntuojamas gruntiniais dažais arba impregnavimo gruntais.

Apdailos darbai

Fasado apdailos sluoksniui naudojamos lauko darbams skirtos dekoratyvinio tinko rūšys. Darbai atliekami pagal dekoratyvinio tinkavimo technologiją.

Polistirolu apšiltintą paviršių galima apdailinti plytelėmis. Nerekomenduojama apklijuoti plytelėmis mineraline vata apšiltintą fasadą, kadangi vata pasižymi geru garų pralaidumu, tuo tarpu plytelės praktiškai garų nepraleidžia ir todėl užkerta kelią vandens garams laisvai pasišalinti. Rezultatas – atšokęs armavimo sluoksnis su plytelėmis, arba atšokusios plytelės.

REKOMENDUOJAME

Balkonų hidroizoliacijos sprendimai

Balkonų hidroizoliacijos sprendimai

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

garso izoliacija

TECSOUND® – ideali garso izoliacija

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”