Kiekvienais metais Europos Sąjungoje kyla daugiau nei 2,5 mln. gaisrų gyvenamuose namuose, kurių metu nukenčia ne tik nekilnojamasis turtas, bet ir gyventojų sveikata. Dauguma sužalojimų ir žūčių gaisruose įvyksta ne dėl įsiplieskusios ugnies, bet dėl degančių statybinių medžiagų skleidžiamų toksiškų dūmų, kurie gaisro metu sumažina matomumą ir apsunkina kvėpavimą. Tinkamai pastatytas ir izoliuotas namas gali ne tik sumažinti gaisro metu patirtus nuostolius, bet ir išgelbėti gyvybę. Tiesa, nereikėtų pamiršti ir kitų saugumo priemonių.
„Gaisrai kyla dėl įvairių priežasčių – netvarkingos elektros instaliacijos, paliktos įjungtos viryklės, neišvalyto kamino ar neatsargaus elgesio su ugnimi. Įsiplieskusi liepsna gali būti suvaldyta, jeigu keliai jai plisti yra užkirsti. Deja, namų savininkai dažnai neįvertina gaisro izoliacijos ir nedegių statybinių medžiagų svarbos“, – pastebi bendrovės „Rockwool“ techninis vadovas Andrius Buska.
Pasak jo, vienas efektyviausių būdų apsaugoti pastatą nuo gaisro – naudoti tinkamas izoliacines medžiagas. „Siekiant efektyviai apsaugoti savo namus, patartina rinktis akmens vatą, kadangi ji atitinka griežčiausius priešgaisrinės saugos reikalavimus. Nedegios statybinės medžiagos būdamos ugnyje praktiškai neprisideda prie gaisro, jo nedidina, neišskiria dūmų ir degančių lašų. Dūmų neskleidžiančios medžiagos nesumažina matomumo gaisro metu, todėl iškilus pavojui, galima lengviau palikti patalpas“, – teigia A. Buska.
Eksperto nuomone, gaisro metu nemažiau svarbus ir žmonių elgesys. Pavyzdžiui, kelias minutes tetruksianti evakuacijos plano peržiūra daugiaaukščiame pastate, gali gerokai sumažinti pavojų likti jame įstrigus. Labai dažnai žmonėms kelia grėsmę ne ką tik įsiplieskusi ugnis, bet jos greitas išplitimas ir vėliau išskiriami toksiški dūmai bei neprieinami evakavimo keliai. „Ironiška, kad Europos Sąjungoje visi viešieji pastatai ir parduodami arba nuomojami pastatai turi turėti energinio naudingumo sertifikatą, tačiau nėra reikalavimo dėl aiškaus pastato gaisrinės saugos ir toksiškų dūmų, galinčių kilti degant jo konstrukcijoms, deklaravimo“, – stebisi A. Buska.
Norint maksimaliai sumažinti gaisro namuose pavojų, būtina pasirūpinti priemonėmis, kurios praneštų apie gaisrą ar padėtų jį gesinti. Įrengta sprinklerinė gaisro gesinimo sistema, kuri patalpoje pakilus temperatūrai pradeda purkšti vandens rūką, gali gaisro žalą sumažinti iki 85 proc. Pasirinkus automatinius dūmų detektorius, šie apie pavojų įspės garsiniu signalu.
5 nesudėtingi, tačiau galintys išgelbėti gyvybę, patarimai:
- Nestatykite elektrinių šildymo prietaisų prie pat užuolaidų, baldų ir venkite juos palikti įjungtus visą naktį.
- Įsigykite bent du gesintuvus, kurie padėtų nuslopinti gaisrą vos jam prasidėjus.
- Su visa šeima aptarkite, kaip elgtis kilus gaisrui.
- Periodiškai patikrinkite, ar kaminuose, krosnyse ir dūmtraukiuose nėra plyšių, per kuriuos galėtų plisti ugnis.
- Nepalikite atviros ugnies (židinių, žvakių) be priežiūros.
UAB „Rockwool“ – akmens vata prekiaujanti įmonė, įkurta 1937 m. Danijoje. Šiuo metu „ROCKWOOL“ grupė valdo 33 gamyklas įvairiose pasaulio šalyse. Iš viso grupės įmonėse dirba daugiau kaip 10 400 darbuotojų. Pirmoji atstovybė Baltijos šalims įsteigta 1995 m. Vilniuje.