Autorius: Egidijus Sutkus
Per neapšiltintas daugiabučio pamatų konstrukcijas prarandama pastato šiluma. Didžiausia grėsmė pamatams – drėgmės ir šalčio duetas. Pamatus nuolatos veikia grunto drėgmė, kuri įsiskverbia į pamatus, rūdyja pamatų armatūra, žiemos metu dėl besiplečiančio vandens poveikio yra ardomas betonas. Kokias medžiagas pasirinkti ir kas iš esmės yra svarbu šiltinant pamatus?
Renovuojamo daugiabučio pamatų šiltinimas: kas svarbu?
Pastatų stebėjimai rodo, kad viena jautriausių ir greičiausiai pažeidžiamų eksploatacijos metu pastato dalių yra cokoliai, t.y. antžeminė pamato dalis kartu su apšiltinimu ir apdaila. Pažeidžiamumo priežasčių yra pakankamai daug ir įvairių. Didžiausią įtaką cokolių pažeidžiamumui turi nuogrinda ir prastas drenažinis grunto sluoksnis. Dėl prastai parinktos ar sutvarkytos nuogrindos ant jos kaupiasi sniegas bei įvairūs teršalai, veisiasi samanos ir kitokie mikroorganizmai. Lietus su teršalais aptaško cokolių apdailą ir jie tampa drėgni, murzini, dėmėti, iš jų veržiasi druskos, krenta apdaila. Drėgmė su teršalais pro atsitiktines vietas prasiskverbia ir į cokolio bei rūsio sienų šilumos izoliaciją ir gali ją nepataisomai sugadinti. Tokių reiškinių būna tiek virš žemės paviršiaus, tiek žemiau jo. Žemėje visada yra 100 % drėgnumas, todėl šilumos izoliacinė medžiaga turi būti ypač atspari drėgmei. Sudrėkusi ir teršalais užteršta šilumos izoliacija blogai izoliuoja šilumą, iš jos besiskverbianti į išorę drėgmė greitai sugadina ir cokolių apdailą.
Nors pamatų apšiltinimas ir nesudaro ženklios namo renovacijos kainos dalies, būtent dėl sunkių pamatų eksploatacijos sąlygų bei pažeidžiamumo turi būti kreipiamas didelis dėmesys į pamatų apšiltinimo ir apdailos įrengimą.
Ką pasirinkti?
Atsižvelgdami į sudėtingas pamatų eksploatacijos sąlygas bei nedideles išlaidas, palyginus su visa daugiabučio renovacijos kaina, rekomenduotina pasirinkti kuo patikimesnius ir aukštesnės kokybės sprendimus. Renkantis apšiltinimo medžiagas dažniausiai susiduriame su polistireninio putplasčio EPS ir ekstruzinio polistireninio putplasčio XPS pasiūla. Šios pamatų apšiltinimo medžiagos Lietuvoje – populiariausios. Kuo gi jos panašios ir kuo skiriasi?
Palyginus su EPS (Expanded Polystyrene) plokštėmis ekstruzinio polistireninio putplasčio plokštės pasižymi geresnėmis mechaninio atsparumo savybėmis bei atsparumu drėgmei. XPS plokščių savybės priklauso nuo jų porų struktūros, kuri yra vientisa ir uždara, ji visiškai skiriasi nuo putų polistirolo (EPS) porų struktūros. XPS gamybos metu plokščių paviršiuje yra suformuojamas vientisas polistireno paviršinis sluoksnis – plėvelė. Ši susidaranti polistireno plėvelė yra puikus barjeras drėgmei.
Pasirenkant šiltinimo medžiagą, būtina atkreipti dėmesį ir į jos mechaninio atsparumo savybes. Grunto užpylimo, sutankinimo ar sėdimo metu, pamatų šiltinimo medžiagos yra deformuojamos bei gali prarasti savo šilumos izoliavimo savybes. Vertinant pamatų apšiltinimo plokščių mechaninį atsparumą, vienas iš svarbiausių faktorių yra ilgalaikis plokštės atsparumas mechaniniam spaudimui. Palyginus vienodo tankio XPS ir EPS plokštes, ilgalaikis XPS plokščių mechaninis atsparumas yra apie 2 kartus didesnis nei EPS.
Lyginant su tradiciniu putų polistirolu (EPS), ekstruzinis polistirolas kiek brangesnis, tačiau pamatų apšiltinimui verčiau rinktis patikimą sistemą. Vėliau pakeisti ar sutaisyti pamatų izoliaciją labai brangu ir sudėtinga, nes reikia atkasti visą pastatą perimetru, sugadinamas landšaftas, todėl iš karto reikia rinktis sistemą, kuri nepriklauso nuo atmosferos poveikio ir tarnaus mažiausiai 50 metų.
Esktruzinis polistirenas Finnfoam FL-300
Suomijos įmonė „Finnfoam“ gamina renovacijai tinkamiausias ekstruzinio polistireninio putplasčio plokštes FL-300. Jos praktiškai neįgeria drėgmės panardinus po vandeniu (<0,7%) ar difuzijos būdu (<1%), atsparios sušalimo-atšilimo ciklams (<1% įgėrimas po 300 ciklų) ir ilgalaikėms grunto apkrovoms (>130 kPa/m2), ilgaamžės – tarnaus daugiau kaip 50 metų. Dėl didelio atsparumo spaudimui, „Finnfoam“ izoliacines plokštes galima kloti ir po pamatais.
Ekstruzinis polistireninis putplastis Finnfoam FL-300 rekomenduojamas renovuojamų daugiabučių pamatų šiltinimui. Nuotr. © Finnfoam
FL-300 šilumos izoliacinės savybės nekinta visu tarnavimo laikotarpiu, nes plokštės atsparios aplinkos poveikiui netgi sudėtingomis sąlygomis – potvynio metu ar sumažėjus drenažo sistemos efektyvumui. Į vientisą ir uždarą šių plokščių porų struktūrą negali įsiskverbti augalų šaknys, vanduo, gruntas ir kitos medžiagos. Plokščių paviršius labai lygus, todėl klijuojant prie pamato ar dengiant tinku rekomenduojama jį pašiaušti arba rinktis plokštes su rifliuotu paviršiumi (XX), kuris pagerina sukibimą su klijais ar tinku. FL-300 nereikalingi nei apsauginiai plastiko lakštai, nei drenažo sistema.
„Savo darbe „Finnfoam“ ekstruzinio polistireno plokštes vertiname dėl kelių dalykų: visų pirma, tai laiko patikrintos ir atšiauriame šiaurietiškame klimate išbandytos medžiagos, tad šių įrodymų užtenka, kad drąsiai naudotume jas ir Lietuvoje apšiltinant naujus ar renovuojamus pamatus. Taip pat su „Finnfoam“ ektruziniu polistirenu dirbame dėl puikių šios medžiagos techninių parametrų: kadangi pamatai yra tokia jautri namo vieta, kur nuolat veikia drėgmė, tad labai svarbu, jog vandens įgeriamumo šiose plokštėse visai nėra. Kitas svarbus momentas, jog tai tvirta, kas taip pat svarbu pamatų klausimui, ir ilgaamžiška mežiaga“, pasakoja pamatus ir kitus statybinius darbus atliekančios UAB „Pasidarysiu pats“ vadovas Alvydas Juravičius.
Renovuojamų daugiabučių pamatų apšiltinimo įrengimas
Kai pastate yra rūsys, kurio perdanga nepakankamai apšiltinta (taip dažniausiai būna eksploatuojamuose senuose pastatuose), cokolius rekomenduojama šiltinti per visą jų aukštį ir iki neužšąlančio grunto, t.y. 1,2 m žemiau grunto paviršiaus. Jei rūsių perdangos pakankamai apšiltintos, tada cokolius rekomenduojama šiltinti taip, kad šilumos izoliacijos aukštis būtų ne mažesnis kaip 600 mm nuo rūsio perdangos šilumos izoliacijos paviršiaus.
Kad šiltinimo sistemoje kauptųsi mažiau drėgmės, rekomenduojama šilumos izoliacijos plokščių klijuojamą paviršių tepti klijais ištisai. Jei eksploatuojamuose pastatuose ant šiltinamo paviršiaus yra bituminė hidroizoliacija, šilumos izoliacijai klijuoti turi būti naudojami alkidiniai klijai. Grunte esančią šilumos izoliaciją rekomenduojama dengti gumbuota drenuojančia membrana. Ji apsaugo šilumos izoliaciją nuo mechaninių pažeidimų ir neleidžia kauptis drėgmei.
Renovuojamo daugiabučio pamatų šiltinimo detalė. Iliustr. © Finnfoam
www.finnfoam.lt
info@finnfoam.lt