Į internetinę paiešką įvedus žodžių junginį „akytojo betono blokeliai“ rasime nuorodas ne tik į gamintojų ar prekybos vietų puslapius, tačiau ir į diskusijų forumus, kuriuose lankytojams kyla įvairiausių abejonių – nuo didesnės statybų kainos iki nepragrįstų baimių: „Ar tiesa, kad nieko ant sienų nepakabinsi?..“, „Ar bus labia šalta namuose?.“, „Girdėjau, kad tik vieną aukštą galima statyti…“ ir panašių. Tad šį kartą nusprendėme sudėti visus taškus ant „i“ ir sugriauti daugumą plačiosiose interneto erdvėse bei statyboms besiruošiančių tarpe sklandančius mitus apie akytojo betono blokelius.
Sienų „problematika“
Tikriausiai vienas populiariausių gandų, sklandančių apie akytojo betono blokelius, yra įsitikinimas, kad ši statybinė medžiaga tinkama tik statant vienaukščius namus su nedidelėmis angomis. Tačiau tai nėra tiesa. Tinkamai paskirsčius apkrovas, jokių problem nekils. Žinoma, galima atrasti ir tvirtesnių blokelių, tačiau tuomet reikia prisiminti, kad tokie jungiami cemento mišiniais ir tai yra jų silpnoji pusė – akytojo betono blokeliai jungiami cementiniais klijais. Juolab, ar tikrai kiekvienas žinome, kiek gi sveria gyvenamasis namas?
„Kad geriau įsivaizduotume, kokias apkrovas atlaiko akytojo betono blokeliai, pavyzdžiui pasirinkime silpniausius „EcotermPlus“ 300 mm storio blokelius. Tokios sienos bėginis metras atlaikys 54 tonas svorio. Įvertinus 1:4 atsargos koeficientą, vieno bėginio metro nešančioji galia – 13,5 tonos. Namo nešančiųjų sienų ilgis (perimetras) vidutiniškai būna apie 36 metrus, tai reiškia, kad tokios, iš silpniausių akytojo betono blokelių pastatytos sienos išlaikytų 486 tonas svorio. Negi kas statytų tokį sunkų namą? AEROC gamina blokelius nuo 1,8 MPa atsparumo gniuždymui („Ecoterm Plus“ blokeliai) ir iki 5 MPa („Hard“ blokeliai), taigi pasirinkimas yra nemažas, svarbiausia, kad namo konstrukcijos apkrovas skaičiuotų kvalifikuotas konstruktorius.“ – iliustratyvų pavyzdį pateikia AEROC vadovas Alvidas Musius.
Akytasis betonas yra ganėtinai minkšta medžiaga, tad nenuostabu, jog dažnam kyla klausimas, kaip prie tokios sienos pritvirtinti virtuvines spinteles, lentynas ar tą patį paveikslą. Tam tereikia tinkamai pasirinkti tvirtinimo elementus. Lengvesnius daiktus prie AEROC akytojo betono galima pritvirtinti vinimis, sraigtiniais varžtais taip pat lengvai kaip ir prie medžio ir tam nėra reikalingi specialūs instrumentai. Sunkesnių daiktų, pavyzdžiui, virtuvės spintelių tvirtinimas prie akytojo betono paviršiaus irgi yra gana paprastas, pasirinkus tinkamas mūrvines ir varžtus. Pasirinktų akytojo betono blokelių montavimas yra lengvas ir nesudėtingas, toks, kurį gali atlikti kiekvienas. Ši medžiaga pasižymi medienos savybėmis, tačiau nepūva, nepelija, nesukelia alergijos bei išsiskiria puikia garso izoliacija.
Kodėl akytąjį betoną lygina su kempine?
Vis dar galima susidurti su mitu, esą akytas betonas, kadangi yra porėtos struktūros, pasižymi kempinės savybėmis – labia greitai sugeria ir taip pat greitai atiduoda, ir todėl oras su šiais blokeliais name bus sausesnis. Tačiau Alvidas Musius kategoriškaineigia tokius gandus, pabrėždamas, kad yra… kaip tik atvirkščiai. „Eksploatuojant energetiškai efektyvius namus, vėdinimui pasirenkamos rekuperacinės sistemos, kurios, šaltuoju metų laiku, tiekdamos švarų ir gaivų orą iš aplinkos, tiekia ir orą, kuriame yra labai mažai vandens garų, todėl patalpoje tampa pernelyg sausa. Be papildomų drėkinimo priemonių, nėra užtikrinamas komfortinės sąlygos pagal higienos normas, kuriose numatyta, jog santykinė oro drėgmė vidaus patalpose ištisus metus privalo būti vidutiniškai nuo 40 iki 60 procentų.
Akytasis betonas pasižymi puikia savybe akumuliuoti drėgmę drėgnesniu periodu, tarkime rudenį, prieš šildymo sezono pradžią, ir papildyti vidaus orą drėgme, kai jo trūksta, įjungus šildymą. Žinoma, kartu su vėdinimo sistema galima įrengti ir oro santykinės drėgmės palaikymo sistemą, tačiau tai yra ganėtinai brangu, todėl ne iš akytojo betono statytuose pastatuose, belieka prisiminti liaudyje „paprastesnius sprendimus – naudotis nemažai elektros energijos suvartojančiais buitiniais drėkintuvais, džiaustyti viduje skalbinius ar įsigyti akvariumą.“ – akytojo betono privalumus išskiria ekspertas. Dideli lauko temperatūros svyravimai tiek vasarą, tiek žiemą, lemia statytojų susirūpinimą renkamos medžiagos akumuliacinėmis savybėmis. Name iš akytojo betono blokelių temperatūrų kaita nesukelia sienos vidinio paviršiaus temperatūros skirtumų, kadangi blokelių šiluminė inercija yra didelė ir sumažina vidaus temperatūros svyravimą. Tai reiškia, kad karštomis vasaros dienomis viduje bus maloniai vėsu, o žiemą – šilta. Sienose nesusilaiko vandens garai, todėl yra sukuriamas palankus sveikatai mikroklimatas.
Apie šilumines savybes ir statybininkų klaidas
Šiandienos statyboje, ne veltui, populiarėjant energetiškai efektyviems, pasyviems ar energijos beveik nenaudojančius namus, vienas svarbiausių aspektų – medžiagos šiluminės savybės. AEROC vadovas A. Musius teigia, kad akytojo betono blokeliams šioje srityje konkurencijos nėra. „Išorinėms sienoms AEROC siūlo itin šiltus blokelius, taip pat yra parengtas medžiagų komplektas visam šiltam namui – nuo armuotų sąramų iki perdangos plokščių. Vienas svarbiausių uždavinių projektuojant mažai energijos suvartojančius pastatus – išvengti šalčio tiltelių. Reikia surasti tokį sienos ir pamato jungties sprendimą, jog nebūtų sudaromas šalčio tiltelis, ir šiuo klausimu, be akytojo betono išsiversti būtų sunku. Tarkime, jei energetiškai efektyvaus namo konstrukcijai pasirinksite sunkesnes, kietesnes medžiagas, tuomet turėsite pasirinkti ir plokštuminius pamatus, o tai „išpūs“ sąmatą.
Vis dažniau susiduriame su projektuotojais, kurie siūlo pirmas namo eiles mūryti iš medžiagos, kurios šilumos laidumas ne didesnis nei λ ≤ 0.12 W/(m×K) (tokius reikalavimus tenkina tik akytasis betonas), o kitas eiles mūryti iš šaltesnių, tvirtesnių medžiagų. Tačiau tokiu atveju, tvirtesnės medžiagos pasirinkimas yra neadekvatus, kadangi atsakingiausia namo vieta – pirmoji eilė – yra sumūryta iš silpnesnės, bet šiltesnės medžiagos.“ – apie dažnas klaidas pasakoja AEROC vadovas. Ekspertas išskiria ir kitą, dažnai tiek užsakovų, tiek projektuotojų daroma klaidą – higienos normų ignoravimas. Svarbu prisiminti, kad vidinės sienos paviršiaus temperatūrų skirtumas šiltuoju ir šaltuoju metų laiku nuo grindų paviršiaus 10 cm ir 1.1 m aukštyje neturėtų skirtis daugiau nei 3Co laipsniais. Taip pat sienos paviršiaus temperatūra neturėtų būti žemesnė už vidaus patalpos temperatūrą daugiau nei 2 – 3 Co laipsniais. Būtent šių reikalavimų užtikrinimas ir lemia mūsų namų komfortą ir gerą savijautą. Akytasis betonas yra ekologiška statybinė medžiaga, pasižyminti medžio savybėmis, tačiau nepūva, nepelija, nesukelia alergijos bei išsiskiria puikia garso izoliacija. Blokelių montavimas yra lengvas ir nesudėtingas, toks, kurį gali atlikti kiekvienas – renkantis akytojo betono blokelius nėra kur suklysti.