Kai kurie statybininkai kartais stebisi, kodėl nuo sienų nukrenta jų klijuotos plytelės – juk viską atliko taip, kaip jau dirba eilę metų. Tokie „meistrai“ pamiršta viena – pasidomėti, ar darbus atliko laikydamiesi technologinių reikalavimų. Ypač kai dirbama drėgnose patalpose. Pasirinkus netinkamus sprendimus rizikuojama ne tik apdaila, bet ir viso pastato stabilumu.
Kaip nereikia daryti
Pirtys, baseinai, dušinės, rūsiai – šiose patalpose būna perteklinės drėgmės, kuri neišvengiamai veikia konstrukcijas. Žinia, neigiamai. Konstrukcijos turi būti sumontuotos taip, kad nebijotų pašalinio poveikio, neleistų nukentėti apdailai ir patirti neplanuotų išlaidų bei laiko sąnaudų.
„Kai kurie montuotojai įsitikinę, kad atitvaras dušinėse, pirtyse ar baseinuose galima montuoti ir iš įprasto gipso kartono, tik svarbu jį padengti hidroizoliaciniu sluoksniu. Tokia nuomonė yra labai klaidinga. Kaip ir apie impregnuotą, vadinamąjį žalią, gipso kartoną. Jis tėra atsparesnis drėgmei, bet jokiu būdu nėra visiškai atsparus“, – priminė kompanijos „Knauf“ atstovas Kęstutis Janeika. Anot jo, patalpose, kuriose nuolat tvyro drėgmė, pertvaroms montuoti gipso kartonas netinka, nesvarbu, kad jis impregnuotas. Buitiškai apibūdinant, batai, padengti impregnantais, tik kurį laiką neleidžia drėgmei įsiskverbti.
Tačiau ilgiau vaikštant šlapiu šaligatviu ar braidžiojant po sniegą kojos galiausiai sušlampa. „Bėda ta, kad drėgmė, prasiskverbusi per apdailą, niekur nedingsta. Ji įsigeria į sienas, grindis, kitas konstrukcijas. Jeigu šios konstrukcijos būna blogai paruoštos, per tam tikrą laiką lieka pažeidžiamos. Pavyzdžiui, iš įprasto gipso sumontuojamos atitvaros drėgnose patalpose. Natūralu, kad jos prisigers drėgmės, po kurio laiko apdaila nueis perniek. Maža to, gali įsiveisti sveikatai kenksmingas pelėsis“, – pasakojo K. Janeika.
Kokie gresia padariniai
Kartais vyrauja nuomonė, kad užteks sienas apklijuoti plytelėmis ir drėgmės jokiu būdu neįsiskverbs į konstrukciją. Tačiau taip nėra. Įsiskverbti jos gali, tačiau pasišalinti iš sienų kelių jau nėra – apdaila ją tarsi uždaro. Negana to, kad patalpose bus higienos normų neatitinkančios sąlygos, mat įsiveis pelėsis, iškyla grėsmė ir pastato stabilumui. Nes konstrukcijos bus paveiktos.
Ką derėtų rinktis
Kompanijos „Knauf“ atstovas K. Janeika patalpų, kuriose tvyro drėgmė, atitvaroms montuoti rekomenduoja rinktis cementines „Aquapanel“ plokštes. Jos visiškai nebijo drėgmės ir pelėsio, todėl yra puikus pagrindas. „Žinoma, yra statybininkų, kuriems patikimiausiai atrodo mūro siena. Galimas ir toks sprendimas. Tačiau sumūrijus sienas reikia laukti, kol jos išdžius. Tada reikia tinkuoti ir vėl laukti, kol tinkas išdžius. Tikrai ne visi statybininkai ir užsakovai turi kantrybės išlaukti nustatytą laiką ir imasi apdailos darbų sienoms visiškai neišdžiuvus“, – sakė specialistas.
Tokiais atvejais drėgmė nespėja išgaruoti iš sumūrytos sienos ir lieka uždaryta. Kokie būna padariniai – jau išvardyta. „Aquapanel“ plokštės yra tinkamas sprendimas keliais aspektais. Tai, kad neįgeria drėgmės – bene svarbiausia. Be to, iš jų montuojamos ir priešgaisrinės sistemos. Kartu jos sudaro ir garso barjerą. Žvelgiant į kitas savybes, verta paminėti ir tai, ka „Aquapanel“ dėka sukuriama sveika aplinka – plokštės neleis į konstrukcijas įsigerti drėgmei, nekils pavojaus įsiveisti pelėsiui.