Belgų bendrovė „Reynaers Aluminium N.V.“ Europoje laikoma pirmaujančia naujoviškų aliumininių sistemų kūrėja ir gamintoja. Pagrindinė įmonių grupės veikla: techninė ir konsultacinė pagalba gamintojams bei architektams, naujų, patobulintų aliumininių sistemų kūrimas, profiliuočių ir komplektuojamųjų detalių gamybos koordinavimas, izoliavimas ir paviršiaus padengimas, rinkodara, tiekimas. Svarbiausi plėtojamos veiklos tikslai: sistemų ir technologijų tobulumas, skubus profesionalių projektuotojų ir klien tų užduočių spren dimas. Tad natūralu, kad nauju iššūkiu įmonei tapo pastato „Hofdatorg“ (Islandija) projektavimo darbai, į kuriuos dar 2007 m. pradžioje bendrovė „Reynaers“ įsitraukė su kolegomis iš Lietuvos – UAB „Reynaers Vilnius“ ir UA B ASF.
Vienintelis nenutrūkęs statybų projektas Islandijoje
Prieš dvejus metus pasaulyje Islandija buvo laikoma pirmaujančia valstybe pagal vidutinį gyventojų pragyvenimo lygį. Tad visai nekeista, kad galimybės dalyvauti šioje šalyje vykdomuose statybų projektuose viliojo daugybę bendrovių. Praėjusių metų rudenį, Islandijai susidūrus su didelėmis finansinėmis problemomis, teko sustabdyti ne vieną pradėtą projektą, o tai, be abejo, reiškė ir nuostolius į jų plėtrą investavusioms bendrovėms. Neribotam laikui buvo sustabdyti visi šioje šalyje vykdyti statybų projektai, išskyrus vieną – „Hofdatorg“. Kaip teigia bendrovės ASF komercijos vadovas Aleksandras Moisejevas, „gebėjimas „ištempti“ šį projektą mūsų bendrovėje laikomas vienu iš puikaus komandinio darbo pavyzdžių. Daugybė įmonių iš skirtingų Europos valstybių dalyvavo jame ir kiekvienam partneriui buvo svarbu padaryti viską, kad pastato statybos nesustotų. Buvo laikomasi pozicijos, kad jei pasitrauks vienas, nuskęs visi. Akivaizdu, kad be abipusio bendradarbiavimo nebūtume sugebėję išgelbėti šio projekto.“ Dar 2007 m. pradžioje bendrovė „Reynaers“ įsitraukė į pastato „Hofdatorg“ projektavimo darbus, nors sutartis šiam projektui buvo pasirašyta tik 2008 m. pavasarį. Reikėtų pabrėžti, kad tai bene aukščiausias administracinis pastatas, šiuo metu esantis Islandijoje (19 aukštų, aukščiausia altitudė – 81,3 m’, dalis virš žemės – 70,6 m’, bendras fasadų plotas ~11 tūkst. kv. m), kurio architektūriniai sprendimai tikrai nebuvo eiliniai – tai laužytas fasadas su pasvirusiomis varstomomis dalimis.
„Be to, tenykštės klimato sąlygos nepastovios ir kelis kartus viršija Lietuvos normas bei standartus, keliami griežti garso ir šilumos izoliavimo reikalavimai, buvo prašoma atsižvelgti net ir į seisminius reikalavimus. Visa tai buvo iššūkis „Reynaers“ darbuotojams“, – teigė „Reynaers Vilnius“ direktorius Linas Kėvelaitis. Todėl buvo pasirinkta surenkamoji fasadinė sistema „Reynaers CW86EF“, kai fasado elementas gamykloje pagaminamas, įstiklinamas ir sumontuojami visi reikalingi priedai. Belieka tik jį nugabenti į statybos objektą ir užkelti į projektinę vietą. Taip užtikrinamos idealios fasado gamybos sąlygos, o klaidų tikimybė visiškai sumažinama, be to, didėja gamybos sparta. Norint įgyvendinti šį projektą, teko sukurti net 24 naujų rūšių profiliuočių ir kitų reikmenų, t. y. praktiškai visas projektas buvo atliekamas pagal naują sistemą. Tam buvo atlikti specialūs oro, vėjo ir vandens (Air, Wind, Water, AWW) bei garso izoliacijos bandymai. Visi testai buvo atlikti sertifikuotame „Reynaers“ instituto Testų centre Belgijoje. Atliekant testus dalyvavo ne tik „Reynaers“ specialistai, bet ir fasadų gamintoja UAB ASF, objekto Islandijoje užsakovo atstovas, generalinio rangovo organizacijos EYKT (Islandija) atstovas, fasadų technikos ir projektavimo atstovas iš IFFT (Vokietija).
Atliekant AWW testą, gauti tokie rezultatai: oro laidumas – A4 klasė (esant tiek teigiamam, tiek neigiamam slėgiui), vandens sandarumas – RE1200 klasė, atsparumas vėjui – 3783 Pa. Saugumo testas buvo atliekamas esant net didesniam nei 6 000 Pa slėgiui! Bandymų metu buvo pasiekta 38 dB garso izoliacija ir 1,6–1,7 W/m²K šilumos perdavimo koeficientas.
Konkurencinis pranašumas
Projektas „Hofdatorg“ pradėtas dar 2004 m., kai buvo statoma pirmoji komplekso dalis (iš viso turėtų būti šeši pastatai). Tuomet įmonės „Reynaers“ ir ASF dalyvavo pirmojo etapo konkurse, kurį, deja, pralaimėjo kinų gamintojams. Nors pagal daugelį veiksnių (sistemos išbaigtumą, faktorius, brėžinius, detales, technologijas ir kt.) „Reynaers“ ir ASF buvo gerokai pranašesnės už kinų gamintojus, tuometis kainų skirtumas joms nebuvo naudingas. Tačiau po pirmojo etapo „yla išlindo iš maišo“, t. y. patys kinai suprato, kad Islandija – ekstremalių sąlygų šalis, kurioje ne kiekvienas sprendimas tinkamas naudoti, be to, atsižvelgiant į daugybę europietiškų reikalavimų, kinų siūlyta kaina staiga pradėjo kilti. Tad per antrąjį konkursą kainos skirtumas jau buvo gerokai sumažėjęs. Žinoma, jis dar buvo gana žymus, tačiau užsakovai ir investuotojai jau buvo atsikandę kiniško pigumo, tad pasirinko brangesnius, tačiau gerokai pranašesnius sprendimus: „Reynaers“ sistemas ir gamintoją ASF.
Vienetinis, specialiai projektui sukurtas fasado profiliuotis
Dėl komplikuotų Islandijos oro sąlygų ir sudėtingos pastato konstrukcijos dar kuriant projektą buvo aišku, kad pastatui standartiniai fasado profiliuočiai nebus tinkami ir reikės kurti specialius. Bendrovė ASF taip pat prisidėjo prie šios surenkamosios fasadinės sistemos kūrimo. Pasak UAB ASF vyr. projektų vadovo Kęstučio Pociaus, „bendrovės „Reynaers“, su kuria glaudžiai bendradarbiavome plėtodami naująją profiliuočių sistemą, inžinieriai teigė, kad tai viena pirmųjų tokio tipo struktūrinių konstrukcijų. Pačiai sistemai reikėjo užtikrinti ypatingą sandarumą, todėl jai reikėjo rankų darbo. Sistema sudėtinga, nes jos gamybos procese itin svarbus žmogiškasis veiksnys. Sujungiant įvairius kampus ir klijuojant mechaniniu būdu, neišvengiama klaidų, o šį darbą atliekant tinkamai apmokytam žmogui procesas visada bus tikslesnis ir kruopštesnis. Tokį mūsų gamybinį sprendimą patvirtina ir tai, vkad sistema išlaikė visus nustatytus testus, yra sumontuota ir sėkmingai eksploatuojama. Kadangi projektas buvo vykdomas dalyvaujant specialistams iš skirtingų Europos šalių, ypatinga užduotis buvo atsižvelgti į kiekvienoje šalyje keliamus techninius reikalavimus.“
Užsakovas, siekdamas užtikrinti sėkmingą projekto vykdymą, specialiai fasadų technikos ir projektavimo konsultavimo klausimais buvo nusamdęs specialistą iš Vokietijos. Jis ir parengė visus fasadui keliamus reikalavimus, atsižvelgdamas į konkurso sąlygas. Trijų šimtų puslapių knygoje buvo smulkmeniškai išdėstyti reikalavimai, kurių fasadus projektuojanti ir montuojanti įmonė privalėjo skrupulingai paisyti.
Gamintojo dėmesys kiekvienam vykdomam projektui
Bendrovė ASF, siekdama laikytis užsibrėžtų objekto „Hofdatorg“ įvykdymo terminų ir laiku įgyvendinti kitų klientų pateiktus užsakymus, turėjo didinti gamybos apimtis. Įmonė gali didžiuotis, kad per gana trumpą laiką sugebėjo darbuotojų skaičių gamybos ceche padidinti nuo 30 iki 80, o tai – ir įrangos paruošimas, ir darbininkų suradimas bei jų mokymas. Tuo metu, kai buvo plėtojamas objektas Reikjavike, gamykla dirbo dviem pamainom, per savaitę vien į Islandijoje statomą objektą būdavo išsiunčiama apie 900 kv. m plotą užimančių, arba apie 160 vienetų, fasado kasečių. 2008 m. spalį pradėti fasado montavimo darbai buvo baigti iki 2009 m. kovo 20 dienos. Per šį laikotarpį sumontuota 11 tūkst. kv. m stiklo fasadų – tai parodo, kad bendrovė gali dirbti itin sudėtinguose projektuose, kuriuose reikia išskirtinių žinių, bei lanksčiai prisitaikyti prie užsakovo pateiktų terminų.
Dabar Lietuvos specialistai gali didžiuotis, kad dalyvavo tokio masto tarptautiniame projekte (objektas – Islandijoje, projektuotojai – vokiečiai ir islandai, specialių stiklo paketų tiekėjai, gamintojai ir inžinierių grupė – vokiečiai, aliumininės sistemos – iš Belgijos, fasadų gamintojai ir montuotojai – lietuviai, fasadų priežiūros specialistai – vokiečiai), kuris užgrūdino tiek „Reynaers Vilnius“ kolektyvą, tiek jų partnerę ASF. Įmonių atstovai teigia, kad nuo šiol jie pasirengę dar didesnio masto projektams.