Pagrindiniai pamatų tipai yra:
- Juostiniai
- Stulpiniai
- Grežtiniai
Pamatai gali būti įgilinti, neįgilinti ir poliniai.
Įgilinti pamatai
Numačius statyti sunkų namą, pamatai turėtų būti gelžbetonininiai, o padas turėtų būtų žemiau peršalimo lygio. Šitokia konstrukcija galės užtikrinti pastato stabilumą, tolygiai paskirstys apkrovą, deformavimasis vyks simetriškai. Čia tinkamiausias variantas būtų ištisinė gelžbetoninė plokštė po visu namu, kuri būtų pamato pagrindas ir rūsio grindinys. Ši konstrukcija yra viena brangiausių ir sudėtingiausių, bet ji gerai tuo, kad nebereikia ruošti atskiro pado ir storos pamato sienos. Nulinis ciklas tęsiasi nuo 45 iki 90 dienų. Pradžioje iškasama duobė, po to iškart liejami pamatai kol gruntas nesusipureno ar jo nepaveikė krituliai. Molinguose gruntuose reikalinga įrengti ne mažesnį kaip 10 cm betonį pagrindą arba dviejų sluoksnių hidroizoliaciją, kad gruntas nesugertų cemento pieno ir vėliau pamatai nesusiurbtų kapiliarinės drėgmės. Jei gruntas smėlingas, hidroizoliacija tankinama, daroma žvirgždo pagalvė, kuri užpilta bitumine mastika, vėliau išliejama plokštė, o po to ir pamatas. Prieš liejant betoninę plokštę patiesiamas armatūrinis tinklas. Pigesnis variantas rūsio sienas daryti monolitines(30 cm). Rūsio sienų hidroizoliacijai dažniausiai naudojamos tepamos bituminės mastikos arba klijuojamas hidrostikloizolas.
Neįgilinti (mažai įgilinti) pamatai
Mažai įgilintų pamatų konstrukcinę schemą galima sudaryti tik apskaičiavus galimas gruntinio pagrindo deformacijas. Deformacijos turi būti mažesnės už leidžiamas šios konstrukcijos pastatui, todėl antžeminė namo dalis yra ne tik apkrova bet ir aktyvus konstrukcijos elementas. Namo sienų medžiaga tiesiogiai susijusi su grunto plėtimusi: mažesniam yra didesnis sienojų pasirinkimas. Viena išimtis – jei gruntas nesiplečiantis, galima kloti pigiausius mažai įgilintus pamatus – stulpinius. Čia sienojai turi būti tik mediniai. Juostiniai pamatai atlaikys plytinę apdailą ar dujų silikato blokelių sienas. Jeigu gruntas yra linkęs plėstis, tada po pamatais turi būti įrengta išlyginamoji aikštelė. Abiem atvejais namo pagrindas neturi būti didesnis nei 8 x8 m.
Jei gruntas didelio ar vidutinio plėtimosi sienos galės būti tik medinės, o norint statyti rastinį namą bus galima statyti tik naudojant blokus su monolitiniu pagrindu, kitaip namas turės būti karkasinis. Kokie bus juostiniai pamatai priklauso nuo grunto plėtimosi ypatumų. Jei gruntas labai plečiasi, galima naudoti monolitinį gelžbetonį, tvirtai sujungtus gelžbetonio bloku. Jei vidutiniško plėtimosi gruntas, tai tada naudojamas monolitinis betonas arba sumūryti betoniniai blokai, jei silpno plėtimosi, tai naudojamas monolitinis betonas, laisvai sudėti blokai, butonobetonas, cementinis gruntas. Jei gruntas plečiasi vidutiniškai arba intensyviai, tada juostiniai pamatai turi sudaryti vientisą rėmą. Jei sienos neitin standžios tada reikia numatyti gelžbetonines juostas ir perdangų lygyje. Taip pat reikia atsižvelgti ir įvertinti grntino vandens lygį. Kylant vandeniui, gruntas plečiasi, o tai susilpnina sutankintas pamato pagrindas, kuris būna tvirtesnis. Toks pat efektas gaunamas įkalus į gruntą štulpus, bet šis variantas tinka tik mediniams namams. Taip pat galimas variantas nuo vandens įrengiami ekranai, kurie neleidžia vandeniui patekti į peršalimo zoną ir riboja vandens patekimą ant pamatų. Drėgnose vietose reikia dirbtinai pažeminti gruntinio vandens lygį. Taigi nulinis ciklas užtrunka nuo 5-30 dienų, atsižvelgus į namo plotą.
Poliniai pamatai
Polinių pamatų naudojimas gerokai sumažina žemės darbų apimtis, medžiagų sąnaudas, nereikia ruošti pagrindo, ar žeminti gruntinių vandenų. Šių pamatų poliai gali būti mediniai, gelžbetoniniai, plieniniai, kombinuoti.
Pagal darbų pobūdį: poliai gali būti skirstomi į: stovus, kurie remiasi į gruntą, kabančiuosius, kurie laiko pastatą dėl trinties tarp polio sienelių ir grunto.
Pagal gamybos metodą ir įkasimą į gruntą poliai gali būti: kalami ( sukalami pagaminti), suleidžiami (gaminami pačiame grunte). suleisti poliai jungiami monolitiniu gelžbetoniu arba surenkamomis grotelėmis. Poliniai pamatai dabar yra laikomi vieni progresyviausių, tačiau nėra dar iki galo įsisavintos visos nulinio ciklo konstrukcijų rūšys.