Pirmiausia, norint įsirengti sveiką pirtį, reikėtų pasikonsultuoti su tikrais pirties specialistais, kurie Jus supažindintų su pirtims tinkama mediena, įranga, įvairiomis įrengimo subtilybėmis ir niuansais. Tai labai svarbu norint išvengti didelių klaidų, kurioms ištaisyti iššvaistoma daug laiko ir pinigų. Pirčių specialistai Jums patars kaip geriau įsirengti pirtį bei pasiūlys optimaliausią spendimą.
Štai Jums svarbiausi patarimai įsirengiant pirtį:
- Tinkamai paskaičiuoti pirties krosnelės galingumą jūsų pirčiai, nes nuo pirties dydžio priklauso reikalingas krosnelės galingumas. Tik tinkamai paskaičiavę krosnelės galingumą, galėsite pirtyje užtikrinti optimalią temperatūrą bei garų kiekį. Tai suteiks komforto jausmą ne tik pirtinantis, bet ir atliekant įvairias pirties procedūras.
- Svarbu tinkamai išsirinkti pirties apdailos lentelentes. Vienos iš labiausiai mėgiamų – liepos, bet taip pat populiarumą išlaiko ir juodalksnio bei drebulės pirties dailylentės. Kuo dailylentės storesnės – tuo geresnės pirties savybės atsiskleidžia pirtinantis, o įkaitusi pirties mediena skleidžia daugiau malonaus medžio aromato.
- Dailylentes patogiau kalti vertikaliai, bet horizontalias apatines dailylentes daug lengviau pakeisti, kai sienos apačia pradeda tamsėti nuo drėgmės. Taip pat norint apsisaugoti nuo pelijančių ir tamsėjančių dailylenčių pirties sienos apačioje ar viršuje, reikia būtinai nepamiršti palikti tarpą tarp folijos ir dailylenčių. Tarpas tarp folijos ir dailylenčių leidžia vykti oro cirkuliacijai, kuri neleidžia kauptis drėgmei po dailylentėmis ir apsaugo dailylentes nuo pelėsio. Taip turėsite švarią ir tvarkingą pirtį.
- Taip pat labai svarbu šiltinant pirties sienas naudoti akmens vatą, o ne putų polistireną.
Plačiau apie gultus ir jų montavimą:
- Tinkamiausia ir populiariausia mediena gultams – liepa, juodalsknis bei drebulė, rečiau naudojamas abachi, kedras, kurie daugiau tapę prabangos dalimi, negu vertinami savo naudingosiomis savybėmis.
- Pirties procedūroms per kurias daugiau sedima, tinkamesni gultai tie, kurie yra įrengiami aukščiau nei tie , kurie skirti gulėjimui. Taip daroma tam, kad užtikrintumėte tolygesnę temperatūrą pirtininkui sėdint, kad karštis tolygiai veiktų visą kūną nuo galvos iki kojų galiukų. Tai galite įgyvendinti įrengdami gultus tokiame aukštyje, kad pirtininkų kojos būtų aukščiau pirties krosnelės akmenų linijos.
- Pirties procedūroms per kurias daugiau gulima, tinkamesni gultai tie, kurie įrengti žemiau ir yra platesni nei sėdimose vietose. Parinimasis vantomis yra neatsiejama lietuviškos pirties dalis, todėl vanojančiajam pirtininkui turi būti patogu stovėti, pasiekti vantas ar užpilti vandens ant akmenų. Visa tai turi būti ranka pasiekiama, todėl viršutinis gultas turi būti patogiame aukštyje, kad vanojančiam butų patogu atlikti pirties procedūras.
Kiti patarimai:
- Pirties termometrą reikėtų tvirtinti ant priešingoje pusėje esančios sienos negu yra krosnelė, virš viršutinio gulto, sėdinčio žmogaus galvos lygyje.
- Pirties dailylentės bei gultai impregnuoti pirties aliejumi šiek tiek patamsėja. Ir galite nesibaiminti dėl kvapo – aliejus kvapo neskleidžia.
- Tam, kad užtikrintumėte krosnelės elementų ilgaamžiškumą, turite pasistengti, jog vyktų gera oro cirkuliacija tarp elektrinės krosnelės akmenų. Na o akmens tinkamumą pirčiai galima nustatyti, įkaitintą akmenį įmetant į kibirą vandens. Atvėsus akmeniui, padaužius plaktuku, jo garsas turėtų būti duslus ir akmuo turėtų neskilti. Jeigu akmuo pradeda skilti, reiškiasi, jog jis yra netinkamas pirčiai. Patariame pilti šiltą vandenį ant akmenų, kad jie neskilinėtų ir būtų ilgaamžiškesni.
- Nepatariame pilti didelio kiekio vandens ant krosnelėje esančių akmenų, nes jei vanduo staigiai nepakyla garo pavidalu, tai neišgaravęs vanduo laša ant metalinių kaitinimo elementų.
- Jei pirtyje statote elektrinę krosnelę, būtina ją prieš naudojant pora kartų iškaitinti, nes elektrinių krosnelių tenai yra aliejuoti. Tik tada krosnelė yra pilnai paruošiama ir tinkama pirmam pirtinimuisi.
- Taip pat prieš pradedant naudotis pirtimi, patartume Jums pasikviesti pirties procedūrų specialistą-pirtininką, kuris parodytų, apmokytų Jus kaip teisingai ir sveikai naudotis pirtimi. Tuomet pirtis pateisins visus Jūsų lūkesčius.
Pabuvimas pirtyje – tai nėra tikslas vien tiktai atsigulus ant gulto išprakaituoti, tai tam tikras ritualas, kurio laikantis, pirtis suteiks Jums jėgų ir džiaugsmo.
www.esauna.lt