Mūsų dažnai klausia: ką reiškia „neaustinė abrazyvinė medžiaga“ (non-woven abrasive)?
Atsakome – neaustinė abrazyvinė medžiaga yra sudaryta iš nailono pluošto tinklo, kuris yra sujungtas tarpusavyje ir prisotintas abrazyviniais grūdais. Taip gaunama minkšta, lanksti, 3D struktūros medžiaga. Kitaip tariant, nėra skirtumo, kuria puse ar briauna dirbsite, neaustinė abrazyvinė medžiaga yra lanksti ir labai ilgaamžė.
Abrazyviniai šlifavimo produktai yra skirstomi į dvi pagrindines grupes: „bonded abrasives“ – surišti abrazyvai, – šlifavimo diskai ir „coated abrasives“ – padengti abrazyvai – fibro diskai, lapeliniai diskai, šlifavimo juostos ir t.t.
Tradiciškai dirbant kampiniu šlifuokliu, naudojami abrazyviniai šlifavimo diskai, fibro diskai, lapeliniai diskai ir vieliniai šepečiai. Neaustinės abrazyvinės medžiagos diskai yra kaip dar viena atskira rūšis, kuri skirta specialiam darbui baigiant šlifuoti gaminio paviršių, kada gaminio išvaizda gali labai pakeisti.
Kam abrazyvinės medžiagos produktai yra skirti?
Norint tinkamai užbaigti metalinio paviršiaus apdirbimą, reikia suprasti, kaip neaustinės abrazyvinės medžiagos produktai yra gaminami ir kam naudojami.
Sąlyginai ne agresyvus neaustinės abrazyvinės medžiagos diskas yra puikus paviršiaus užbaigimo įrankis. Neaustinės abrazyvinės medžiagos produktai yra skirti paviršiaus valymui, lyginimui, užbaigimui ir blizginimui.
Šiuos abrazyvus galima naudoti:
- Rūdžių valymui;
- Lyginimui;
- Gražiam užbaigimui;
- Valymui;
- Poliravimui;
- Šveitimui;
- Rašto išryškinimui;
- Satininiam užbaigimui;
- Paviršiaus šviesinimui;
Neaustinės abrazyvinės medžiagos panaudojimo gidas.
Ant kokių paviršių galima naudoti neaustinės abrazyvinės medžiagos produktus?
Šiuos produktus galima naudoti ant visokių paviršių:
- Aliuminis;
- Chromas;
- Tantalas;
- Stiklo pluoštas;
- Žalvaris;
- Nerūdijantis plienas;
- Keramika;
- Medis;
- Bronza;
- Cinkas;
- Stiklas;
- Fanera;
- Nikelis;
- Titanas;
- Plastikas.
Kokie neaustinės abrazyvinės medžiagos naudojimo privalumai?
- Atsparumas vandeniui – gali būti naudojami šlifuojant sausai arba šlapiai;
- Paviršiaus užbaigimas vienodas ir tolygus;
- Neteršia ir nekaitina ruošinio – šiluma išsisklaido per tinklinę struktūrą;
- Atsparūs spaudimui, rūdims, nelaidūs (greitai nekaista);
- Lengva naudoti ir nereikia specialių apmokymų;
- Reikia mažiau priežiūros;
- Saugesnis šlifavimo būdas;
- Puikiai tinka netaisyklingiems paviršiams.
Kurie Norton produktai yra pagaminti iš neaustinės abrazyvinės medžiagos?
Šiuos „Norton“ gaminius sudaro nailono pluošto konstrukcija, ir jie patenka į „neaustinių“ gaminių asortimentą:
BearTex lapelinis diskas
Atvira tinklinė struktūra. Tobulai tinka netaisyklingų formų paviršių užbaigimui tiek metalui, tiek medžiui, plastikui ir kompozitinėms medžiagoms.
Blaze Rapid Strip šlifavimo diskas
Atvira tinklinė struktūra leidžia pakankamai agresyviai šlifuoti, tuo pačiu struktūra neleidžia diskui užsiteršti ir nekaitina paviršiaus. Ploni ir stiprūs sintetinio pluošto siūlai ir itin agresyvus silicio karbido abrazyvas lengvai šalina rūdis, dažus, virinimo purslus bei lygina paviršių. Tinkamas naudoti prieš ir po suvirinimo, paviršiaus paruošimui ir valymui.
Vortex Rapid Blend diskai
Šie diskai turi vientisą tinklinę struktūrą – nuo atviros, nesuspaustos, iki suspaustos ir beveik uždaros. Puikiai tinka šalinti suvirinimo žymes ir purslus, valymui ir netgi siūlių apšlifavimui bei balinimui. Be to, puikiai šlifuoja aliuminį ir pašiaušia paviršių.
Vortex Rapid Prep diskai
Atviros struktūros diskai skirti užbaigimui bei poliravimui.Atsparūs spaudimui – paviršiaus užbaigimas faktiškai nepriklauso nuo meistro patirties.
Teisingo grubumo pasirinkimas
Norint pasirinkti tinkamą diską darbui, reiktų nepamiršti, kad kuo mažesnis abrazyvinio grūdo skaičius (P16, P24, P36, P40) – tuo didesni abrazyvo grūdeliai yra gaminyje, ir tai gali paveikti Jūsų ruošinio kokybę. Nors P60 ar P80 grubumo abrazyvai standartiškai laikomi pakankamai švelnūs, neaustinės abrazyvinės medžiagos skalėje tai yra pakankamai grubūs diskai. Todėl reikia nepamiršti, kad šlifuojant P60 disku, paviršius bus grublėtas, bei jei naudosite atitikmenį iš neaustinės medžiagos „CRS – coarse“, paviršiaus užbaigimas nebus toks grublėtas, ir siūlės su tokiu disku negalėsite išlyginti.
Neaustinės abrazyvinės medžiagos grūdas yra labai svarbus renkantis tinkamą produkto agresyvumą. Labiau suspaustas produktas šlifuos greičiau, tarnaus ilgiau, ir paviršius labiau blizgės, nei dirbant su mažiau suspaustu produktu. Mažiau suspaustas produktas yra patogesnis dirbti, be to mažiau šansų yra perkaitinti paviršių bei jį pažeisti.
Pažinkite savo produktą
Tipinę neaustinės abrazyvinės medžiagos specifikaciją galite rasti ant šlifavimo disko ir ji atrodys taip: 8 A/O MED.
Šiame pavyzdyje pirmas skaičius 8 reiškia produkto tankumąį, suspaudimą. Toks suspaudimas gali svyruoti nuo 2 (mažiausiai suspaustas, atvira struktūra) iki 9 (labiausiai suspaustas, uždara struktūra).
Antrasis sutrumpinimas, kaip šiame pavyzdyje „A/O“ nurodo abrazyvo tipą. Šiuo atveju tai yra Aliuminio Oksidas.
Paskutinis sutrumpinimas „MED“ nurodo grubumą. Šiuo atveju tai yra vidutinio grubumo abrazyvas – „MEDium“.
Kaip maksimaliai išnaudoti neaustinės abrazyvinės medžiagos diską
Norėdami maksimaliai išnaudoti neaustinės abrazyvinės medžiagos diską ir prailginti jo tarnavimo laiką, rekomenduojame vadovautis šiais nurodymais:
Disko sukimosi kryptis: dauguma neaustinės abrazyvinės medžiagos diskų turi pažymėtą sukimosi kryptį, todėl ja reiktų ir vadovautis. Jei žymėjimo nėra, reiškia, diskas gali suktis į bet kurią pusę.
Disko greitis: apsukos labai svarbu naudojant neaustinės abrazyvinės medžiagos diskus. Nuo greičio priklauso disko agresyvumas, darbo laikas ir paviršiaus užbaigimas. Kuo greičiau diskas sukasi, tuo agresyviau jis dirba ir geriau lygina paviršių. O mažesniu greičiu dirbančio disko agresyvumas mažėja, ir paviršiaus užbaigimas tampa grubesnis. Būtinai naudokitės gamintojo nurodomu rekomenduojamu greičiu.
Rekomenduojamas SFPM (surface feed per minute) – paviršiaus padavimas per minutę dažniausioms aplikacijoms:
- Valymas ir paviršiaus sušiaušimas: 2200-6000 SFPM.
- Pjautų paviršių valymas: 6500-8000 SFPM.
- Apšlifavimas: 5500-8000 SFPM.
- Dekoratyvinis užbaigimas: 500-3000 SFPM.
Oksido šalinimas: 3500-6500 SFPM.
Prispaudimas: daugumai operacijų rekomenduojame mažą arba vidutinį prispaudimą. Lapeliniai diskai reikalauja mažesnio spaudimo, kai neaustinė abrazyvinė medžiaga yra suspausta, gali tekti spausti diską smarkiau. Atkreipkite dėmesį, kaip kinta paviršius priklausomai nuo disko prispaudimo. Bet kokiu atveju, venkite spausti stipriai.
Padavimo greitis: sumažintas greitis sumažina ir paruoštų gaminių skaičių, bei padaro raštą su trumpais įrėžimais. Mažesnis greitis leidžia geriau ir kokybiškiau apdirbti gaminį. Priešingai – padidintas greitis, raštą daro su ilgais įrėžiais bei padidina produktyvumą, bet nebūtinai kokybę.
Vibracija: vibracija gali būti naudojama panaikinti vienodas išilgines įrėžas ir formuoja tolygesnį užbaigimą.
Tepimas: naudojant lubrikantus, tokius, kaip vanduo ar vandenyje tirpus aliejus, sumažėja paviršiaus kaitimas bei užtikrinamas tolygesnis paviršiaus užbaigimas.
Tikimės, kad ši informacija Jums padės praplėsti akiratį apie abrazyvus, bei surasti kiek kitokius sprendimus paviršiaus užbaigimui.
Daugiau informacijos: www.selterus.lt