Rockwool

Kaip tinkamai apdirbti metalo suvirinimo siūlę

metalo suvirinimo siūlės apdirbimas

Jei Jūs suvirinote metalo ruošinį, ir yra reikalavimas, kad suvirinimo siūlės nesimatytų, paruošėme trumpą gidą, kaip tinkamai apdirbti suvirintą vietą.

Prieš suvirinimą

Kiekvieną metalo apdirbimo procesą lemia žaliavos ir ruošinio tipas, bei reikalaujamas ruošinio užbaigimas. Šiame straipsnyje apžvelgsime anglinio ir nerūdijančio  plieno apdirbimą. Prieš suvirinimą, ypač prieš anglinio plieno, ruošinio paviršius turi būti tinkamai nuvalytas ir paruoštas. Turi būti tinkamai nuvalyti ir pašalinti visi nešvarumai, bei liejimo ar lenkimo paliktos atplaišos ir pan. – tai gali stipriai nulemti virinimo procesą ir kokybę. Mes rekomenduojame Norton Blaze Rapid Strip disc diskus, kaip tinkamiausią produktą šiam darbui.

Virinimo būdai

Anglinis plienas

MIG (Metal Inert Gas) virinimas

Taip pat žinomas kaip – Gas Metal Arc Welding (GMAW) – yra pigus, bet labai efektyvus suvirinimo būdas, kuris gali būti naudojamas su įprastiniais metalais ir liejinais. Procesui reikalingos inertinės dujos ir pusiau automatinis virinimo vielos padavimas, kuris veikia kaip užpildas. MIG virinimo būdas laikomas geriausiu pasirinkimu storo ir sunkaus metalo virinimui, bet taip virinant lieka pakankamai didelė suvirinimo siūlė.

Nerūdijantis plienas

TIG (Tungsten Inert Gas) virinimas

TIG virinimas gali būti vadinamas – Gas Tungsten Arc Welding (GTAW) ir yra daug tikslesnis metalo virinimo būdas, kuris veikia volframo elektrodui formuojant siūlę.

TIG virinimas pripažįstamas kaip sunkesnis ir daugiau įgūdžių reikalaujantis, bei lėtesnis būdas. Tačiau siūlė yra gerokai mažesnė, tikslesnė – šis būdas daugiausiai naudojamas virinant nerūdijantį plieną.

Skirtingi nerūdijančio plieno ir anglinio plieno užbaigimo būdai

Anglinis plienas

Sprendimas, koks turi būti nušlifuotas paviršius priklauso nuo to, koks bus užbaigtas ruošinys. Anglinis plienas dažniausiai yra dažomas. Kalba eina apie suvirinimo siūlių šlifavimą, tačiau ne visos siūlės turi būti pašalinamos. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, gaminant vamzdynus, siūlės nereikia šalinti, nes nešlifuota siūlė yra tvirtesnė ir toje vietoje metalo kiekis yra didesnis. Apdirbant anglinį plieną, siūlės šlifavimas yra pakankamai paprastas. Dauguma atvejų reikia išlyginti paviršių – grubus su įrėžiais paviršius netgi geriau padeda dažams prilipti, nei puikiai išlygintas ar nušlifuotas paviršius. Faktiškai, dažant milteliniu būdu užtenka dviejų žingsnių tinkamai paruošti paviršių.

Nerūdijantis plienas

Nerūdijantis plienas yra iš prigimties tvirtesnis, nei anglinis plienas, bet dažniausiai naudojamas plonesnis metalas. Nerūdijantis plienas naudojamas daugybėje aplikacijų, ir užbaigimas gali būti labai įvairus. Pavyzdžiui, aukštos kokybės užbaigimas (šiame straipsnyje aptarsime, kaip tai padaryti) gali būti naudojamas estetiniams produktams, o kiti gaminiai gali būti užbaigti vadinamo 4 numerio užbaigimu – tokie kaip lifto sienos, turėklai – tai daug praktiškiau, nes vadinamas „satin“ užbaigimas maskuoja pirštų antspaudus ir pan. Jei dirbate su abiejomis medžiagomis – angliniu plienu ir nerūdijančiu plienu – reikėtų jas laikyti atskirai ir vengti kryžminio užteršimo, ypač pereinant nuo anglinio plieno prie nerūdijančio plieno. Venkite apdirbti nerūdijantį plieną po anglinio plieno – metalo atplaišomis esančiomis diske užteršite savo ruošinį.

Pradinis siūlės šlifavimas

Pirmas šlifavimo žingsnis visada toks pat – pašalinti perteklinį metalą nuo suvirinimo vietos ir grubiai išlyginti paviršių. Norint pasiekti efektyvų metalo pašalinimą, galima rinktis abrazyvinį diską dedamą ant kampinio šlifuoklio.

Šlifavimo disko naudojimas

Nors šlifavimo diskas gali būti naudojamas su abiejų tipų metalais, dirbant su nerūdijančiu plienu reikia įgūdžių ir patirties, norint pasiekti aukštą apdirbimo lygį.

Anglinis plienas

Abrazyvinis šlifavimo diskas tinkamiausias produktas ant anglinio plieno – norint greitai apdirbti suvirinimo siūlę, bet po šio produkto lieka pakankamai gilūs įrėžimai. Paprastai dirbama nuo 5 iki 35 laipsnių kampu – priklausomai nuo pačio disko tipo. Savaime pasigalandantis Norton Quantum3 šlifavimo diskas su keramikos abrazyvu yra skirtas būtent greitam ir agresyviam metalo šlifavimui.

Nerūdijantis plienas

Kaip minėta anksčiau, abrazyvinio disko naudojimas šlifuojant nerūdijantį plieną reikalauja gerų įgūdžių ir praktikos, todėl daug kas renkasi lapelinius arba pluošto (fiber) diskus.

Rinkitės nerūdijančiam plienui skirtus produktus.

Pradėdami darbą vietoje grubaus disko rinkitės vidutinio grubumo diską, dėl šių priežasčių:

1. Nuo grubių diskų liekančius įrėžimus vėliau bus labai sunku pašalinti.
2. Lengva per giliai pažeisti paviršių – ko po to nebus galima pataisyti.

Kadangi yra nemažai skirtingų produktų, visada atkreipkite dėmesį, kokio grubumo diską renkatės, koks abrazyvo tipas ir kokia rišančioji medžiaga. Nuo to priklauso Jūsų darbo kokybė ir greitis.

Lapelinio disko naudojimas siūlių šlifavimui

Lapeliniai šlifavimo diskai – turbūt dažniausiai naudojamas produktas tiek nerūdijančiam plienui, tiek ir angliniam plienui. Lapelinis diskas – puikus pasirinkimas dėl ilgo darbo laiko bei lengvo kontroliavimo, mažai vibracijos šlifavimo metu.

Anglinis plienas

Pasirinkę P40 grubumo lapelinį šlifavimo diską, metalą šlifuosite itin greitai, o pasipraktikavę galite išmokti nepalikti gilių rėžių, kad būtų galima dažyti iš karto po šlifavimo.

Nerūdijantis plienas

Nerūdijančio plieno apdirbėjai paprastai renkasi lapelinį šlifavimo diską, nes su juo lengva dirbti, galima pasiekti suvirintus kampus, bei išgaunama aukštesnė kokybė. Mūsų siūlomas Norton Quantum P80 lapelinis šlifavimo diskas – idealus pirmam metalo šalinimo žingsniui, mažiau patyrusiems apdirbėjams siūlome pradėti dirbti su P120 lapeliniu disku.

Siūlės lyginimas ir paviršiaus užbaigimas

Anglinis plienas

Jei Jūs dažote šlifuotą paviršių, Jums visiškai užtenka aukščiau paminėtų šlifavimo žingsnių. Bet jei kartais dėl tam tikrų priežasčių prisireiktų geresnio paviršiaus, siūlome  Norton Rapid Prep Vortex grubius lyginimo diskus. Miltelinis dažymas įprastai slepia įrėžas, liekančias po šlifavimo, bet kartais, jei dažų sluoksnis plonas, paviršių reikia išlyginti, kad dažant tikrai nesimatytų rėžių. Tam rinkitės  Norton Vortex Rapid Blend Medium diskus.

Nerūdijantis plienas

Jei Jums reikalingas aukštos kokybės užbaigimas, pavyzdžiui, vadinamojo 4 numerio, nerūdijantis plienas turėtų būti apdirbamas daugiau, nei vienu ar dviem žingsniais. Įrėžiai likę po šlifavimo turi būti pašalinti. Tam siūlome Norton Vortex Rapid Blend vidutinio grubumo diską.  Vortex  diskai geriausiai dirba su 5000-6000 RPM. Jei to dar nepakanka, siūlome Norton Rapid Blend 2SF. Minkšta medžiaga su silicio karbido abrazyvu palieka blizgantį ir tolygų paviršių. Po šių žingsnių tiek anglinio, tiek nerūdijančio plieno paviršius paruoštas. Nerūdijančio plieno paviršius gali reikalauti dar kitokio užbaigimo – aprašymą rasite apačioje.

Koks užbaigimas?

Sprendimas priklauso nuo to, koks paviršius reikalingas užbaigtame produkte.

Metas šveisti…

Ryškią ir vienalytę išvaizdą galima pasiekti pakankamai greitai ir lengvai. Užbaigti paviršių mes rekomenduojame naudojant Norton‘s Rapid Blend NEX-2SF šlifavimo diską. Švelnus silicio karbido abrazyvas suteikia įspūdingą blizgantį užbaigimą. Šiuo disku geriausia dirbti 10-15 laipsnių kampu, ir reikia šlifuoti lėtais judesiais, bei nespausti disko, užtenka įrankio svorio. Išbandykite ir NEX-3SF diską šiek tiek agresyvesniam darbui ir ilgesniam darbo laikui.  Geriausia dirbti esant 6000-7000 apsisukimams. Galutiniam blizgesiui naudokite Norton’s Rapid Polish felt poliravimo diską.

4 numerio užbaigimas

Nerūdijantis plienas itin dažnai naudojamas turėklams ir kitiems panašiems gaminiam gaminti, bet tokie gaminiai nereikalauja blizgesio, kad būtų lengviau paslėpti pirštų antspaudus ir pan. Vadinamasis 4 numerio užbaigimas – tai ko reikia.

Geriausias produktas tokiam darbui yra šlifavimo juosta P80 – P120 grubumo, nes rotacinis įrankis palieka sukamuosius įrėžius kurie nedera. Rinkitės Norton Rapid Prep medium grubumo neaustinė medžiagos diskus. Ši medžiaga suteikia puikią galimybę nuimti tik labai mažą sluoksnį metalo, nepažeidžiant gilesnio sluoksnio. Atkreipkite dėmesį į šlifavimo kryptį, jei to yra reikalaujama. Norint išgauti agresyvesnį užbaigimą, kartais naudojamas lapelinis diskas arba šlifavimo cilindras iš neaustinės medžiagos su švitrinio popieriaus intarpais. 4 numerio užbaigimas suteikia puikią ir praktišką paviršiaus išvaizdą.

Jei reikia daugiau informacijos ir pagalbos…

Daugiau informacijos apie išvardintus ir kitus produktus ieškokite  naujame NORTON kataloge – 2020 Norton Industrial Catalogue bei sekite Norton Youtube kanalą – jame rasite daugybę naudingos informacijos ir mokymų.

Daugiau informacijos: www.selterus.lt

REKOMENDUOJAME

kaip pašalinti suvirinimo siūles

Kaip pašalinti mažas suvirinimo siūles

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

dažų šalinimas nuo metalo

Dažų šalinimas nuo metalo

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”