Formos, iš kurių bus gaminami prototipai, plačiąja prasme skirstomos į kietas ir elastingas.
Kietas formas pagaminti yra sąlyginai pigu, tačiau reikia įdėti daugiau darbo ir pastangų.
Elastingą formą pasidaryti yra žymiai lengviau ir paprasčiau, tačiau žaliavos šio tipo formai pasigaminti yra brangios, tad jeigu reikia nuimti formą nuo itin didelio modelio, prototipo kaina gerokai išauga.
Tad taip jau priimta, kad dažniausiai didelės formos yra gaminamos iš stiklo plastiko (jeigu nepasirenkama kita kieta medžiaga), o mažesnės, sudėtingesnės formos iš elastingos medžiagos (silikono, poliuretano gumos).
Yra ir higieniškų įvairaus kietumo silikonų, skirtų ir sąlyčiui su maistu, su oda, tad galima nuimti formą nuo žmogaus kūno dalių, daryti formeles saldainiams, šokoladui.
Kietos formos gamybos eiga:
1) Kruopščiai išvaškuojamas modelis (bent 5-7 kartai, kai vaškuojama pirmą kartą)
2) Dengiamas forminis gelkautas (galima naudoti ir paprastą)
3) Sluoksniuojamas stiklo demblis su derva (idealiausia, jeigu naudojama forminė). Pirmu sluoksniu galima dėti labai ploną stiklo audinuką arba vualį, kad išvengtumėt oro burbuliukų susidarymo po gelkauto sluoksniu.
4) Tarp stiklo sluoksnių gali būti dedama storinanti laminatą medžiaga – balza, putų plokštės, stiklo veltinis (coremat).
5) Kai forma pakankamai stipri ir tinkamo storio, dedamos standumo briaunos, kurios sustiprina pačią formą (ypatingai ilgas, plokščias formos vietas).
6) Standumo briaunos aplaminuojamos stiklo plastiku dar kartelį.
7) Palaukiame, kol viskas sukietės ir tuomet formą jau galima nuimti nuo modelio.
Elastingos formos gamybos eiga:
1) Jeigu modelis itin sudėtingas ir turi neigiamų kampų – jis apipurškiamas skiriamuoju sluoksniu
2) Silikonas su kietikliu / abu PU gumos komponentai kruopščiai išmaišomi.
3) Jeigu silikonas ar poliuretano guma bus pilami, geriausia susikonstruoti dėžutę arba rėmą aplink modelį ir užpildyti ją silikonu / PU guma.
4) Jeigu silikonas bus tepamas ant modelio, į masę įmaišomas tirštiklis.
5) Viskas! Dabar belieka tik laukti, kol silikonas arba PU guma sukietės (priklausomai nuo sienelių storio nuo kelių valandų iki paros) ir išimti modelį.
Silikonų arba poliuretano gumos yra įvairaus minkštumo ir elastingumo, tad kiekvienas gamintojas pagal formos sudėtingumą gali pasirinkti sau tinkamą, kad forma kuo ilgiau tarnautų. Norint tausoti formą didelę reikšmę turi ir žmogiškasis faktorius – kaip darbuotojas išima gaminį iš formos. Papildomai panaudotą formą pakaitinus – pratęsite jos gyvavimo laiką, nes kaitinimo metu iš jos išeis cheminės dalelės, kurios gaminant prototipą įsiskverbė į formą ir ji tarnaus ilgiau.
Taip pat, taupant ir aptepant modelį silikonu, forma gali būti netvirta, tad ją galima sutvirtinti aplipdant plastilinu arba suformuojant jai rėmą, kuris prilaikytų, kai į formą pilama reprodukcinė medžiaga.
Lyginant su silikonu, PU guma darbui yra šiek tiek įnoringesnė, labai bijo drėgmės, todėl dirbti reikia labai atsargiai. Tačiau tam tikriems darbams ji yra nepamainoma, nes nors ir turėdama tą patį „Shore A“ (t.y. minkštumo charakteristika), geriau išlaiko formą, kai į ją pilama sunki reprodukcinė medžiaga, pvz. betonas. Gaminant dideles ir sunkias betono plokštes, tinkamesnė medžiaga formai gaminti yra PU guma.
Gaminant nedidelę, smulkaus reljefo formą, kurioje svarbu kiekvienas net mažiausias įbrėžimo atkartojimas, geriau naudoti silikoną, nes jis geriausiai nukopijuoja modelį.
Taip pat elastingos formos yra plačiai naudojamos muziejinių skulptūrų reprodukcijų kūrime, restauracijoje, žvakių, muilo, suvenyrų, papuošalų gamyboje.