Franke

Bituminė stogo danga

Bituminė stogo danga

Dangos pagrindas (armuojantis sluoksnis): poliesterinis pluoštas arba stiklo audinys.
Dengiamoji bituminė masė: oksiduotas bitumas, sumaišytas su mineraliniais užpildais.
Tvirtinimo prie pagrindo būdas: priklijuojama bituminėmis mastikomis.

RITININĖ PRILYDOMA STOGO DANGA

Prilydomosios bituminės stogo dangos pagrindas (armuojantis sluoksnis): Dengiamoji bituminė masė: oksiduotas bitumas, sumaišytas su mineraliniais užpildais.

Tvirtinimo prie pagrindo būdas: prilydoma, dujų degikliu ar kitu liepsnos šaltiniu ištirpinant apatinį dengiamąjį sluoksnį.

Prilydomos stogo dangos, turi savyje pakankamą bituminės masės sluoksnį, kurį pakaitinus dujų degikliu ar kitu liepsnos šaltiniu, dangos prilydomos prie paruošto pagrindo, nenaudojant papildomų klijuojančių medžiagų. Pagal dengiamosios masės sudėtį stogo dangos skirstomos į oksiduoto bitumo stogo dangas, toliau vadinamas bituminėmis ir modifikuoto polimerinėmis medžiagomis bitumo. Dangos pagal viršutinio paviršiaus apsaugą (pabarstą) skirstomos į tinkamas naudoti apatiniams hidroizoliaciniams sluoksniams, vadinamos apatinio sluoksnio dangomis, arba viršutiniams apsauginiams stogo dangos sluoksniams, neįrengiant papildomos apsaugos nuo atmosferinių poveikių, vadinamos viršutinio sluoksnio dangomis.

REIKALAVIMAI PLOKŠČIŲ STOGŲ KONSTRUKCIJOMS

Plokščiojo stogo konstrukcija turi būti suprojektuota ir įrengta taip, kad jis atliktų savo funkcijas, esant įprastoms nuo oro sąlygų priklausančioms temperatūroms (nuo -30 0C iki +80 0C).

Plokščiasis stogas privalo turėti vandens nuvedimo sistemą, kuri nekenktų pastato statybinėms konstrukcijoms ir aplinkai (želdiniams, šaligatviams, gatvėms, kitiems statiniams).

Plokštieji stogai, kurių nuolydis nuo 0,70 (1,25%) iki 2,90 (5%) turi būti ypatingai patikimos konstrukcijos, kad būtų sumažinta pratekėjimų rizika dėl stovinčio vandens tikimybės.

Stogo nuolydis turi būti suformuotas taip, kad vanduo ant stogo nesilaikytų ilgiau kaip 4 valandas po lietaus.

REIKALAVIMAI HIDROIZOLIACINĖMS STOGŲ DANGOMS

Stogo hidroizoliacinė danga turi būti įrengta taip, kad užtikrintų ilgalaikę pastato hidroizoliacinę apsaugą ir eksploatacinį stogo patikimumą.

Stogo dangos parenkamos atsižvelgiant į jų technines charakteristikas, atliekamų darbų pobūdį (naujo stogo įrengimas, renovacija ar kapitalinis remontas) bei stogo nuolydį, pagrindą, ant kurio jos klojamos. Taip pat turi būti įvertintos klimato sąlygos, šilumos izoliacinių medžiagų rūšis ir storis, stogo konstrukcijos ir galimas jų judėjimas.

Naujo arba renovuojamo stogo hidroizoliacija turi būti įrengiama iš dviejų tarpusavyje pilnai suklijuotų polimerinės bituminės dangos sluoksnių, kur viršutinio sluoksnio dangos viršus pabarstytas stambiagrūdžiu mineraliniu barstalu (skalūnu).

Kapitalinio stogo dangos remonto atveju, kai pilnai nuimamas senas hidroizoliacinis sluoksnis, stogo hidroizoliaciją rekomenduojama įrengti iš dviejų dangos sluoksnių, kaip ir naujo stogo atveju.

Stogo nuolydžiui esant didesniam kaip 2,90, kai stogo danga klojama tiesiai ant medinio pagrindo arba šilumos izoliacijos, reikalingos papildomos stogo dangos tvirtinimo priemonės prieš galimą nuslinkimą.

Stogo nuolydžiui esant daugiau kaip 2,90, viršutiniam hidroizoliacijos sluoksniui įrengti, parenkamos SBS tipo polimerais modifikuotos bituminės dangos su poliesterinio pluošto pagrindu (armuojančiuoju sluoksniu), apatiniam hidroizoliacijos sluoksniui – su poliesterinio pluošto arba stiklūno pagrindais. Esant stogo nuolydžiui iki 2,90, rekomenduojama abu hidroizoliacijos sluoksnius įrengti iš polimerinių – bituminių dangų su poliesterinio pluošto pagrindu.

Dengiant stogus ritininėmis bituminėmis prilydomosiomis dangomis:
ant kietų pagrindų – viršutinis sluoksnis turi būti polimerinės – bituminės dangos;
ant minkštų pagrindų (akmens, stiklo vata) – abu sluoksniai tik polimerinio bitumo ir armuoti medžiaga, turinčia santykinį pailgėjimą > 20%.

PRILYDOMA POLIMERINĖ BITUMINĖ STOGO DANGA

Dvisluoksnė prilydoma polimerinė bituminė stogo danga pirmoji Lietuvoje išbandyta hidroizoliacinė dvisluoksnė stogų danga, priskirta stogų dangos degumo, veikiant išoriniam gaisrui B, ROOF (t1) klasei ir tinkama naudoti sutapdintiesiems stogams iki 20º (pagal LST L ENV 1187: 2004) ant nedegaus pagrindo (pagal STR 2.01.04:2003 „Gaisrinė sauga. Pagrindiniai reikalavimai“).

„Icopal Paradial S“, „Verinox S“, „Vercuivre S” − tai ritininės polimerinės medžiagos, pagamintos iš SBS modifikuoto bitumo ir padengtos aliuminio, vario ar nerūdijančio plieno folijos apsauginiu sluoksniu.

Šių stogų dangų privalumai − jos ilgaamžės, estetiškos, atspindi šilumą, apsaugo stogo konstrukciją nuo perkaitimo, atsparios šalčiui, turi gerų mechaninių ir priešgaisrinių ypatybių .

BITUMINĖS ČERPELĖS

Bituminės čerpelės Lietuvoje visiems žinoma ir populiari stogo danga. Ji gaminama iš distiliuoto oksiduoto arba modifikuoto bitumo, stiklo arba poliesterio audinio indėklo ir paviršius padengiamas skalūno arba keramikos granulėmis. Bituminių čerpelių ilgaamžiškumas priklauso nuo visų trijų išvardintų sudėtinių medžiagų. Nuo naudojamo bitumo priklauso čerpelių lankstumas, metams bėgant mažėja indėklo kiekis proporcingai stipriau veikiamas tempimo jėgos. Nuo bituminių čerpelių pabarsto kokybės priklauso kiek laikysis pasirinkta spalva. Naudojant čerpelėse keramikos granules yra išvengiama paviršiaus išblukimo, nes jas mažiau veikia saulės spinduliai ir jos būna ilgaamžiškesnės. Užsakovams, norintiems rinktis bitumines čerpeles savo stogui, patartina gerai išsiaiškinti prekės sudėtį.

Taip pat ne visi stogai yra tinkami dengti bituminėmis čerpelėmis. Nuo 2002 metų pagal priešgaisrinius reikalavimus yra reglamentuojami stogų nuolydžiai ir stačius stogus (dėl galimo greito ugnies išplitimo) uždrausta dengti bituminėmis čerpelėmis. Be minėtų čerpelių, pasaulyje gaminamos ir kitokio tipo- variu padengtos bituminės čerpelės. Šis gaminys nuo įprastos bituminės čerpelės skiriasi tuo, kad vietoje pabarsto (keramikos granulių arba skalūno) yra padengtos vario folija. Neįprasta varinė čerpelė laikui bėgant oksiduojasi ir stogas ima keistis nuo tamsios vario spalvos iki pilko žalsvumo.Variu dengtų bituminių čerpelių stogai yra labai ilgaamžiai, todėl puikiai tinka gyvenamųjų, administracinių pastatų, bažnyčių bei cerkvių pastatų stogams dengti.

LANKSČIOS BITUMINĖS ČERPĖS

Lanksčios bituminės čerpės tinka gyvenamųjų namų, pramoninių bei kitos paskirties statinių sudėtingos konfigūracijos ir formos stogams, kurių nuolydis yra nuo 12°. Šių čerpių privalumas – nesudėtingas klojimo būdas ir 100 proc. hermetiškumas. Ne mažiau svarbi jų savybė – garso nelaidumas, atsparumas karščiui, o jų lankstumo charakteristikos neturi analogų visoje Europoje.

Lanksčios čerpės gaminamos iš medžiagos, kurios pagrindą sudaro stiklūnas (1 m2 svoris – 110 g/m2), įmirkytas ir iš abiejų pusių padengtas modifikuoto bitumo mase (ne mažiau kaip 3000 g/m2). Viršutinis lanksčios čerpės paviršius padengtas bazalto skaldele, suteikiančia spalvą ir apsaugančia bitumą nuo ultravioletinių saulės spindulių bei mechaninių pažeidimų. Daugiau kaip 60% apatinio lanksčios čerpės paviršiaus padengta šalčiui atsparios lipnios bituminės-polimerinės masės sluoksniu, apsaugotu lengvai nuimama silikonizuota plėvele.

Lanksčios čerpės gaminamos 7 spalvų – žalios, raudonos, rudos, pilkos, juodos, antik (šviesi gelsvai rusva) ir mėlynos, gali būti su šešėliu ir be šešėlio, be to, skirtingų geometrinių formų – stačiakampio išpjaustymo ir šešiakampio išpjaustymo, taip pat kraigo-karnizo šerpės.

Ruukki

REKOMENDUOJAME