Kaimo sodybų pirkimo bumas ir vis dažniau kaimuose bei miestuose pagal senosios lietuviškos architektūros tradicijas statomi namai daro įtaką specifinių statybos medžiagų rinkos plėtrai. Talentingi dizaineriai ir architektai, naudodami šalies įmonių gaminamą produkcįją, jau sėkmingai įgyvendino ne vieną XIX amžiui būdingesni statybos projektą arba tokius suderino su šiuolaikine estetika ir praktiškumu. Namai, sukurti suvienijant kelių kartų gyvenimo patirtį ir būdą, ne tik traukia akį, bet ir liudija jų savininkų meilę savo kraštui, papročiams, sveikai gyvensenai.
Lengviausiai į šiuolaikines privačių vienbučių namų statybos aikšteles kelią prasiskynė medžio rąstai, įkandin jų atkeliavo molio plytos vidaus apdailai, glindų lentos ir kitos mūsų prosenelių naudotos medžiagos. Iš praeities grįžo ir, ko gero, labiausiai sodybos bendrą vaizdą lemiantys stogai. Pirmieji nendriniai stogai pasirodė jau prieš gerą dešimtmetį, o gontų ir skiedrų kelias statybos rinkoje tik prasideda. Skiedrų stogai vargu ar kada nors išstums iš pirmaujančių pozicijų skardos, molio, keraminių ir bituminių čerpių dangas. Tačiau savo nišą bent jau skiedrų gamintojai rado ir tikisi per artimiausius metus ją išplėsti. Dengti stogus skiedromis šių laikų sodybų savininkai susivilioja ne tik dėl patrauklių šios dangos kainų, patikimumo, ekologiškumo ir estetiškumo, bet ir dėl kitų jos išskirtinių savybių.
Kokybiškai skiedromis dengtas stogas anksčiau tarnaudavo 30-40 metų. Šių laikų skiedrų gamintojai, kaip ir kitokias stogo dangas gaminančios įmonės, dar per mažai dirba rinkoje, kad galėtų praktiškai įrodyti jų medžiagomis dengtų stogų ilgaamžiškumą. Tačiau šiuolaikinės mažiau degios, ultravioletiniams spinduliams atsparesnės ir nuo kitokio aplinkos poveikio apsaugančios skiedros, anot specialistų, tarnaus 50-70 metų. Jeigu stogdengių darbas kokybiškas, skiedrų stogas savo ilgaamžiškumu nenusileis kitokia atmosferos poveikiui atsparia medžiaga uždengtam stogui. Pastato sienų ir skiedrų stogo darnos žiūri pats savininkas arba architektas.
Bet apie kitas tokias penktosios namo sienos savybes derėtų žinoti iki tol, kol projekto autoriai pradės jį braižyti ir skaičiuoti namo sąmatą. Skiedrų stogo veiksmingumą bei ilgaamžiškumą, pasak specialistų, garantuoja drebulės ir eglės, iš kurių jos pagamintos, savybės. Ypač populiari yra skiedrų iš drebulių danga. Skiedrų stogo paviršius yra sudarytas lyg iš mažų atskirų plaušų, kurie veikia panašiai kaip žmogaus plaučiai. Esant drėgnam orui skiedros plaušai priglunda, todėl dangos paviršius būna lygus kaip slidės apačia. Ši savybė lyg uždaro stogą ir padeda jam neįsileisti drėgmės. Dar labiau būti atsparesnei vandeniui dangai padeda šiuolaikiniais antiseptikais užpildytos jos poros. Šios medžiagos yra netoksiškos ir bekvapės. Vos orai ima sausėti, dangos paviršius pasišiaušia. Pro atsivėrusius plaušus išgaruoja drėgmės perteklius. Taigi danga tarsi plaučiai kvėpuoja iki kito lietaus. Kita medienos savybė užtikrina, kad net karščiausią vasaros dieną pastogėje bus vėsu, o vakare jaukiai šilta. Didele skiedrų stogo šilumine varža įsitikinę mūsų proseneliai tokioje pastogėje kabindavo rūkytus kiaulių lašinius ir kumpius. Pirkėjui nebūtina perprasti daugelį skiedrų stogo dengimo ypatumų, nes jų gana daug – juos privalu išmanyti tik stogdengiams profesionalams. Tačiau pagrindinius ypatumus derėtų išmanyti vien tam, kad atsikratytume įkyrios minties, jog skiedrų stogai yra primityvių protėvių abejotinos kokybės kūrinys. Pagal mūsų šalyje galiojančius standartus skiedros būna 50-70 centimetrų ilgio ir 7-15 centimetrų pločio. Jų storis yra maždaug 0,6 centimetro.
Stogai dengiami trimis keturiais skiedrų sluoksniais. Jos klojamos panašiai kaip žuvų žvynai: kad viena kitą dengtų iš dviejų pusių. Sluoksniai gula tokiu pat vienas kito perdengimo principu. Visiškai uždengtas stogas būna net 5-6 centimetrų storio. Toks skiedrų “sumuštinis’’ lietaus ir pūgos pustomo sniego neįsileidžia giliau nei iki antrojo sluoksnio. Paprastai net per didžiausias ir ilgiausiai trunkančias liūtis arba gausų sniegą keičiančius atodrėkius vandeniu permirksta tik pirmasis dangos sluoksnis. Iš jo, kaip jau minėta, drėgmė labai lengvai išgaruoja esant sausam orui. Šaltis ir sniegas skiedras veikia lygiai taip pat, kaip ir kiti per kelis dešimtmečius jos gerąsias savybes pamažu naikinantys aplinkos veiksniai. Tie patys veikia ir kitas dangas.
Dėl šių ir dar daugelio kitų neišvardytų ypatumų nuo skiedrinių stogų ne tik veiksmingai nuteka vanduo iki lietaus surenkamųjų sistemų, bet tokios dangos yra ir ne mažiau atsparios įvairioms gamtos stichijoms nei, pavyzdžiui, plieno dangos. Mūsų klimato sąlygomis rekomenduojamas skiedrų stogų, kaip ir visų kitų, mažiausias šlaito nuolydis — 30 laipsnių. Statybų specialistai teigia, kad tiksliai pasakyti, kiek kainuoja viena ar kita medžiaga dengtas stogas, yra neįmanoma, ypač jeigu jo konstrukcija ne iš paprastųjų. Todėl iki tol, kol būna patvirtintas namo projektas, priimta teigti, kad apšiltinto stogo kvadratinio metro kaina, priklausomai nuo naudotu medžiagų, gali siekti 80-150 Lt.
Viena iš priežasčių, dėl kurių sunku iš anksto nors apytiksliai apskaičiuoti stogo vertę, yra nežinia, kiek po montavimo liks jam dengti naudotos dangos atliekų. Kartais sudėtingos konstrukcijos stogui uždengti prireikia beveik dvigubai daugiau dangos nei jos sunaudojama tokio pat ploto paprastam dvišlaičiam stogui jrengti. Namo stogo dengimo skiedromis išlaidų paklaida yra minimali. Šlapios skiedros (būtent tokios jos stogą, dengiant ir turi būti) yra tokios plastiškos, kad stogdengiams nekyla problemų uždengti net įmantriausio stogo konstrukciją. Jeigu dvišlaičio stogo plotas yra 100 kvadratinių metrų, dangos reikės pirkti lygiai tiek, kiek reikia tokiam plotui uždengti ir nė kvadrato daugiau. Pačių skiedrų forma ir dydis dvišlaitį stogą leidžia uždengti nepatiriant nuostolių. Trijų skiedrų sluoksnių dangos kvadratinis metras kainuoja apie 20-25 Lt.
Stogdengio darbas, priklausomai nuo namo savininko pasirinkto dengimo būdo ir stogo konstrukcijos, yra vertinamas 12-15 už Lt/m3. Per dieną geras specialistas skiedromis gali uždengti 15 m2 stogo. Visus stogo skiedromis dengimo darbus reikėtų patikėti atestuotiems specialistams, o dar geriau būtų, kad jie turėtų gamintojų rekomendacijas arba būtų samdomi pačių šios dangos gamintojų. Tada gaminio ir paslaugos pirkėjas kokybės garantijas gauna iš vienų rankų. Į kokybiškus skiedrų stogus, kaip ir daugelį kitokių, lengvai įmontuojami įvairių tipų stoglangiai. Šiuos stogus, jeigu savininkas nepageidauja, kad jis dėl ultravioletinių spindulių poveikio būtų pilkas, galima dažyti įvairiais medienai skirtais dažais. Tai geriausiai padaryti pirmaisiais metais ir tik stogui išdžiūvus. Kol kas nepatartina žavėtis ypač ryškių spalvų dažais, nes tokių dažų gamybos technologija vis dar neleidžia užtikrinti spalvos ilgaamžiškumo. Tokiu atveju stogą gali tekti dažyti kas penkerius metus.