Paradoksalu, kad mediena naudojama ten, kur jos dekoratyvumą išnaudoti sunku, kur reikėtų ilgaamžių ir patvarių, vandens ir šalčio poveikiui atsparių medžiagų – šlaitinio stogo karnizo ir frontono pakaloje. Deja, jau po kelių metų pakalos mediena pajuoduoja, nuo jos lupasi dažai, net ir itin rūpestingai sukaltos dailylentės išsiklaipo. Dėl šių priežasčių karnizo pakalos lentos, siauralentės ir tašeliai beveik visada dažomos tamsios spalvos dažais. Taip mediena saugoma nuo saulės spindulių ir drėgmės poveikio, bandomas atitolinti ar paslėpti neišvengiamas jos juodavimas.
Eksploataciniu ir technologiniu požiūriu žymiai efektyvesnis šlaitinio stogo karnizo bei frontonų pakalos sprendimas – kokybiškos plastikinės dailylentės. Žinoma, jis ne visada priimtinas estetiniu požiūriu, pavyzdžiui, rastų rentinio namuose, vertinguose prieškario statybos medinukuose. Kita vertus, šias pastato su šlaitiniu stogu detales vertinant tik eksploataciniu aspektu, tokios neteplios, suslėgto vandens srove lengvai nuplaunamos dailylentės yra viena priimtiniausių alternatyvų šeimininkui, neturinčiam laiko kone kasmetiniam medinių detalių perdažymui ir atnaujinimui.
Pabodusi „klasika”
Sprendimas šlaitinio stogo atbrailą (karnizą) bei frontono juostą apkalti lentomis ir jas nudažyti ruda ar rausva spalva, kuri derėtų prie stogo dangos, dažniausiai iš tamsių skardos lakštų, jau tapo pabodusia „klasika”. Ji netenkina architektų, siūlančių pastato fasade akcentuoti stogo liniją, pabrėžti jo karnizą, kažkuo išsiskirti iš aplinkinių panašaus stiliaus ir spalvų derinio pastatų. Daugelis jų raukosi išgirdę, kad savininkų paprašyti statybininkai karnizą apkals siauralentėmis, kurių smulkus ir monotoniškas reljefas nedera su kitais fasado elementais ir primena visuotinio deficito laikus, kai lakuotos siauralentės interjere ar eksterjere simbolizavo miesčionišką prabangą. Tai susiję su estetiniais fasado detalių vertinimo kriterijais, todėl savininkams šie argumentai dažniausiai neatrodo svarūs ir jie stogo atbrailas apkala bei nudažo taip, kaip buvo matę darant kaimynus. Žinoma, tokia pakala kurį laiką atrodys gana praktiška – tarp siaurų dailylenčių „pasislepia” stogo dangos sluoksnių vėdinimo plyšeliai, o pamėgtoji tamsiai ruda pakalos spalva tarsi ir dera su įvairia stogo danga.
Kita vertus, praktiškas toks sprendimas atrodys neilgai: dažai nuo medinių dailylenčių nusilups jau po kelių metų, o karnizo pakalą perdažyti nebus lengva – dėl aukščio ją sunku pasiekti. Be to, prieš perdažant medines dailylentes, suskeldėjusį dažų sluoksnį nuo medienos paviršiaus tenka valyti, o šio darbo taip pat nepadarysi stovėdamas ant žemės. Tiesa, teigiama, kad mediena karnizo pakaloje atrodo natūraliai, ji tarsi atkartoja terasos lentų dangą, ypač jei šlaitinio stogo karnizas platesnis. Gal ir taip, tačiau tada pakala turi būti iš itin kokybiškos bei ilgaamžės, gerais impregnuotos ir todėl brangios medienos. Be to, ne visuose pastatuose tinka natūralumą išlaikiusios lentos. O nudažytos jos ne ką tesiskiria nuo plastikinių dailylenčių.
Deja, ne itin gražiai atrodo ir skardos lankstiniais padengtas karnizas, juolab, kad ir šiuo atveju bandoma taupyti. Kita vertus, toks sprendimas šlaitinį stogą vizualiai „suaugina” su fasado sienomis – juk skardos lankstiniai retai kada dažomi baltai ar kita kontrastinga spalva, todėl jie netampa laužytos stogo linijos akcentu. Priešingai, neretai netinkamų matmenų skardos lankstiniai tik pagreitina pakalos lentų irimą. Tiesa, toks atvejis dažnesnis frontono pakaloje, kai visiškai nepagrįstai, vadovaujantis tik estetiniais sumetimais, bandoma suvienodinti šlaitinio stogo karnizo skardos ir frontono lankstinių plotį.
Pigios, bet fasadų plokštumoms netinkamos vidaus patalpų apdailai skirtos plastikinės dailylentės – kita”išradingų” statybininkų ir gyvenamųjų namų savininkų karnizų pakalai naudojama medžiaga. Taip, šių dailylenčių nereikės dažyti, kelis metus jas bus lengva valyti, bet ilgainiui jos pagels nuo saulės, kaitroje prie jų lips suodžiai, tikėtina, kad šaltyje dėl trapumo jos suskeldės, jau nebekalbant apie tai, kad atrodys pigiai. Be to, po ilgesnio eksploatavimo laikotarpio pasirodo, kad patalpų apdailai skirtas plastikas nėra ir funkcionalus. Dažnai tokioje karnizo pakaloje trūksta svarbių elementų, pavyzdžiui, karnizinės lentos lašelinės, neaišku, kaip prie jos pritaisyti stoglovius ir lietvamzdžius, ne visada tinka ventiliacinės grotelės ir pan.
Plastikinės pakalos elementai
Kokybiški šlaitinio stogo pakalos elementai gaminami iš aplinkos poveikiui (ultravioletinių spindulių, temperatūros kaitos, vėjo nešiojamų abrazyvų) ir smūgiams atsparaus polivinilchlorido arba iš lengvojo ekstruzinio plastiko. Pastaroji medžiaga dėl didesnės kainos Lietuvoje naudojama rečiau, nors yra paplitusi Vokietijoje, Belgijoje, kitose turtingesnėse šalyse. Plastikinių pakalos dailylenčių sistemą sudaro vertikaliai tvirtinamos karnizo ir frontono lentos (vėjalentės), horizontaliai tvirtinamos stogo atbrailos pakalos dailylentės, įvairios formos ventiliacinės grotelės, pakalos tvirtinimoprofiliai (Lietuvoje dažniausiai naudojami mediniai tašeliai), išilginių jungčių elementai ir kitos pagalbinės detalės. Tokios konstrukcijos šlaitinio stogo karnizo pakala tinkama ir naujai statomam, ir rekonstruojamam pastatui.
Svarbus šios pakalos elementas – vertikaliai montuojama plastikinė karnizo lenta (vėjalentė). Tinkamai sumontavus šią karnizo lentą, papildomų skardos lankstinių naudoti jau nebereikės. Lietuvoje dažniausiai naudojamos lygios, vienetinės ar sudurtinės 90–215 mm pločio plastikinės vėjalentės, nors vertikalus karnizo bei frontono juostos paviršius gali būti aptaisytas ir plastiko juosta su nedidelėmis dekoratyvinėmis atbrailomis. Pastarosios pasirenkamos tada, kai vertikalus karnizo (šlaitinio stogo atbrailos) paviršius yra labai aukštas, kai tiesiog prie jo lentos tvirtinami latakai. Tačiau tokia karnizo pakala mūsų namuose naudojama retai.
Kiekvienos karnizinės lentos apatinėje vidinėje dalyje yra kita jungties detalė – griovelis, kuriame stačiu kampu įtvirtinama pirmosios karnizo pakalos dailylentės briauna. Po šia jungtimi yra karnizo lentos lašelinė – specialios formos snapelis, kuriuo nuvarva ant karnizo lentos patekęs vanduo. Kadangi šis gana platus snapelis yra žemiau karnizo pakalos, jis tampa kliūtimi, dėl kurios nuo karnizo lentos nutekėjęs vanduo jau nebegali patekti ant horizontalios pakalos. Tokią lašelinę karnizo pakaloje iš medinių ar specialiai karnizui nepritaikytų plastikinių dailylenčių įrengti gana sunku, dažnai ji pamirštama ir skardos lankstiniais apskardintame karnize arba padaroma nemokšiškai.
Šlaitinio stogo karnizinės atbrailos pakalai daugelis gamintojų siūlo 10–12 cm pločio plastikines dailylentes, besiskiriančias spalva ir tekstūra, plastiko tankiu, storiu ir nuo šių rodiklių priklausančia kaina. Šios pakalos dailylentės gali būti montuojamos statmenai ar išilgai sienos, bet tiksliai supjausčius jas galima sumontuoti į sieną ar karnizo kraštą pakreiptas norimu kampu.
Karnizinės atbrailos pakaloje paprastai naudojamos ir ventiliacinės grotelės, kurių kiekis (stogo dangos sluoksnių vėdinimo angų plotas) priklauso nuo stogo konstrukcijos. Šių grotelių plotis paprastai būna toks pat, kaip ir pakalos dailylenčių. Tačiau pakaloje galima įrengti kitokios formos ventiliacines angas. Pavyzdžiui, kitas standartinis sprendimas – dailylenčių plastike išpjauti 7–10 cm skersmens angas, į kurias vėliau įstatomi apskriti ventiliaciniai elementai (difuzoriai). Dailylentėse išpjovus kiaurymes, pakaloje galima tvirtinti ir šviestuvus, signalizacijos bei namo apsaugos įrenginius.
AUTORIUS: Šarūnas ARMANAS