Renkantis gręžtuvą viskas priklauso nuo darbo pobūdžio. Jei gręžtuvas perkamas „o gal prireiks“ darbams – pasirinkimas vienas, jei reikia išgręžti pora skylių medyje ir persukti varžtus – kitas variantas, o jei nori skylės betone – reikia ieškoti dar kitokio. Šiame straipsnyje apie gręžtuvų rūšis, griebtuvo svarbą ir akumuliatorių skirtumus.
Gręžtuvų rūšys
Pagrindinė gręžtuvo funkcija – gręžti minkštus paviršius, tačiau yra ir universalesnių įrankių, tad gręžtuvus galima skirstyti į kelias rūšis:
- Gręžtuvai. Tai standartiniai įrankiai, skirti minkštų paviršių gręžimui ir viskas.
- Gręžtuvai – suktuvai. Su papildomu antgaliu gręžtuvas tampa suktuvu.
- Gręžtuvai su smūgio funkcija. Įjungus smūgio funkciją galima gręžti kietus paviršius, kaip ir su perforatoriumi. Tačiau perforatorius yra kur kas efektyvesnis nes naudoja pneumatinį kalimą, tuo tarpu smūgio funkcija paremta kitu mechanizmu ir ją naudojant dažnai – gręžtuvas greitai susidėvi.
Griebtuvai
Gręžtuvo griebtuvai taip pat yra kelių rūšių. Į aukštesnės kokybės gręžtuvą turėtų tilpti 13mm (1/2 colio) grąžtas. Tokio diametro įrankis gali turėti ir kalimo funkciją. Populiariausi namų apyvokoje yra10 mm (3/8 colio) griebtuvai. Mažiausio diametro griebtuvai tinka 6mm (1/4 colio) ir mažesnio skersmens grąžtams.
Akumuliatoriai
Akumuliatorių galingumas kinta nuo 3.6 iki 36 voltų. Profesionaliam darbui skirto gręžtuvo galingumas turėtų siekti bent 18 voltų, nes su silpnesniu įveikti betoną gali būti sunku. Pastoviam naudojimui turėtų pakakti 12 – 14.4 voltų akumuliatoriaus. Jei gręžtuvas perkamas „o gal prireiks“ darbams, tuomet užteks ir 3,6 – 12 voltų.
Vertinant tarnavimo laiką, reikia atkreipti dėmesį į ampervalandes (Ah), nes vienodo galingumo akumuliatoriai gali veikti skirtingą valandų kiekį. Kuo daugiau ampervalandžių, tuo geriau. Ličio jonų akumuliatoriai (Lithium-ion) tarnauja ilgiau nei nikelio kadmio (NiCd) ar nikelio metalo hidrido (NiMH). Kai kurių šaltinių teigimu Lithium-ion veikia net iki 4 kartų ilgiau nei NiCd.
Verta paminėti, kad 24 voltų belaidis gręžtuvas yra kur kas sunkesnis už 12 voltų ir daug sunkesnis už laidinį. O dirbant daug ir dažnai, akumuliatorius greitai išsikraus, be to toks gręžtuvas labiau vibruoja ir mažiau veiksmingas dirbant su tvirtesniu paviršiumi.
Sukimo greitis
Medieną, metalą ir mūrą rekomenduojama apdirbti skirtingu greičiu. Su kietesniais paviršiais dirbama lėtesniais sūkiais, o minkštesnės medžiagos gręžiamos didesniu greičiu.
Dauguma žemos kokybės akumuliatorinių gręžtuvų turi vieną nekintamą sukimo greitį, kuris apytiksliai siekia 300 apsisukimų per minutę. Tokio gręžtuvo galimybės ribotos. Vidutinės klasės įrenginiuose yra du sukimo greičiai, lėtesnis turi apie 300, o aukštesnis apie 1000 apsisukimų per minutę. Idealiausias variantas – gręžtuvas su kintamu sukimo greičiu, kuris kinta priklausomai nuo to, kaip stipriai spaudi jungiklį. Verta priminti, kad senkant akumuliatoriui aukščiausias gręžimo greitis taip pat mažės.
Į ką dar verta atkreipti dėmesį
- Gręžimo gylio kontrolė. Ši funkcija apsaugo nuo per gilaus išgręžimo, tačiau verta pasiteirauti ar ją galima atjungti, nes kartais gali trukdyti.
- Sukimas į abi puses. Tikrai patogu dirbant su varžtais.
- Papildoma baterija. Tai tikras privalumas, nes kol viena baterija krausis, galėsi naudotis kita.
- Grąžtai ir sukimo antgalis. Atkreipki dėmesį ar komplekte yra grąžtai ir sukimo antgalis, kadangi perkant atskirai šie priedai kainuoja daugiau nei komplekte.
- Kaip įrankis guli tavo rankoje? Tai tikrai svarbu. Kad ir kokias savybes beturėtų gręžtuvas, jei tau su juo dirbti bus nepatogu – vargu ar džiaugsies tokiu pirkiniu.
Kalbant apie įrankius, galima prisiminti posakį „šykštus moka su kartus“. Verta rinktis brangesnį modelį, nes prasti įrankiai gali ne tik sugadinti darbą, bet ir pakenkti sveikatai.